ארבעה מגדלים בני 20 קומות. הדמיית הפרויקט בין רחובות ברזיל ואולסוונגר | צילום: Evolve Media

קריית יובל עולה על מפת הנדל"ן

שכונת קריית יובל בירושלים עוברת מתיחת פנים: פרויקטים להתחדשות עירונית, הקמת מגדלים במקום שיכונים ו'בורג' חליפה' אחד – כל אלו עשויים להפוך את השכונה שהתאפיינה עד היום בבנייני שיכון ובתים צמודי קרקע לאחת האטרקטיביות בבירה

בשיתוף קבוצת אבני דרך

מי שטייל לפני כעשור ברחובות הצפוניים בשכונת קריית יובל בירושלים לא יכול היה שלא לראות את הפוטנציאל הטמון במקום. מצד אחד מבני שיכונים רבי קומות הכוללים יחידות דיור קטנות לאוכלוסייה דלת אמצעים ומצד שני שכונה הממוקמת במרומי רכס בגובה של כ-800 מטר מעל פני הים, אחת הגבוהות בירושלים, המאופיינת ברחובות מעגליים המקיפים את השכונה והוואדי המשתפל ומעניקים נוף מכל כיוון.

זה היה רק עניין של זמן עד שהשכונה שהתאפיינה במבני שיכונים ישנים, רביעיות ודו משפחתיים תהפוך אטרקציה ליזמים. כיום מקודמות בשכונה פרויקטים רבים של התחדשות עירונית ופינוי בינוי שעתידים להכפיל את אוכלוסיית המקום תוך שני עשורים מכ-24,000 כיום לכ-45,000 תושבים. התוכניות צפויות להוסיף למעלה מ-3,000 יחידות דיור בבנייה חדשה ופרויקטים של פינוי בינוי, נוסף על תוכניות נוספות במגירה בהיקף של כ-4,000 יח"ד שיבנו עד 2040.

על אטרקטיביות שכונת קריית יובל ניתן ללמוד מעסקה פשוטה שנחתמה לפני מספר חודשים ברחוב בוליביה 14. אז נמכרה דירת 66 מ"ר תמורת כ-1.6 מיליון שקל, מחיר המשקף שווי של כ-24 אלף שקל למ"ר. ברכישת הדירה הרוויח הרוכש זכות לדירה חדשה השווה היום כ-700 אלף שקל יותר, עם צפי להריסת הבניין בתוך כארבעה חודשים.

הדמיה: Viewpoint,

תוכניות הבנייה בקרית היובל מאושרות בקצב מסחרר. בחודשים האחרונים אושרה בוועדה המחוזית תוכנית להתחדשות עירונית במתחם אולסוונגר בשכונה המתפרסת על שטח של כ-50 דונם. התוכנית כוללת הריסה של מבנים בני 8 קומות כל אחד הכוללים כ-320 יחידות דיור ובנייה של כ-1,200 יחידות דיור ב-12 מבנים בני 7 עד 22 קומות. התוכנית כוללת עוד כ-2,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה, וכ-28,000 מ"ר עבור מבני ציבור שיוקמו בחזיתות הבניינים. שיא הבנייה עתיד לצאת אל הפועל במבנה זכוכית, או כפי שהוא מכונה: "הבורג' חליפה של ירושלים" שיתנשא על פני 40 קומות.

אלי בלומנטל, מנהל התחדשות עירונית אבני דרך: "בדומה למדינות אחרות בעולם, ההתחדשות העירונית היא אחד הנושאים החשובים ביותר על סדר היום התכנוני בישראל, בכלל ובירושלים, בפרט. התחדשות עירונית הפכה לכלי לשיקום מרכזי הערים המזדקנות. שינוי צורת המגורים הקלאסית והמוכרת לטובת עירוב שימושים - יצירת מתחמים שלמים המשלבים יחד מגורים, מסחר, תעסוקה, שירותים ציבוריים ויתרונות נוספים רבים – לתושבים, לרשויות המקומיות וליזמים. ובכך ההתחדשות משפיעה על העיר ועל תושביה.

קבוצת אבני דרך המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית התמקדה בשנים האחרונות באזור המרכז בערים רמת גן, ת"א, גבעתיים וחולון. בימים אלה מקדמת הקבוצה מספר פרויקטים רחבי היקף בירושלים. הראשון בתוואי הרכבת הקלה במרכז העיר ושניים נוספים בקרית יובל בירושלים. האחד, פרויקט "יובל" ברחוב הציונות שנמצא בביצוע וכולל 70 יחידות דיור חדשות המתווספות ל- 80 יחידות הדיור קיימות. סך הכל יכלול הפרויקט 150 יחידות דיור על פני 5 בניינים בני 7 קומות וחניון תת קרקעי. בנוסף, מתוכנן באזור פיתוח סביבתי נרחב בשטח הפרויקט.

פרויקט נוסף אותו מקדמת הקבוצה, ואושר לאחרונה להפקדה בוועדה מחוזית, ממוקם במתחם שבין הרחובות ברזיל ואולסוונגר, על שטח של כעשרה דונמים. על-פי התוכנית ייהרסו 153 דירות ישנות בחמישה בנייני רכבת בני ארבע קומות, ובמקומן ייבנו ארבעה מגדלים חדשים בני 20 קומות שיכללו כ-600 דירות חדשות, לצד מבני ציבור הרחבת הרחוב, המדרכות ומעברים נגישים בין הרחובות.

לדברי בלומנטל, "ירושלים הולכת להיות בירת ההתחדשות העירונית של ישראל. עיריית ירושלים מקדמת תוכניות פינוי בינוי ומסתכלת על הנעשה באופן חדשני, כך שבעתיד אנו צפויים לראות שדרוג של שכונות חלשות לצד פיתוח שטחים פתוחים וציבוריים וכניסה של אוכלוסייה צעירה וחזקה ופיתוח מקומות תעסוקה".

בשיתוף קבוצת אבני דרך