מנכ"ל בנק לאומי: "משבר הדיור עלול להוביל לאסון חברתי"

עוד הוסיף: "שחרור קרקעות לשיווק ישפיע בעוד 5 שנים, רק צעד דרסטי לחיסול הביורוקרטיה ישפיע באופן מיידי" • קבלן ותיק: "תמ"א 38 פשטה רגל"

שכונת האגם ביציאה הדרומית באר שבע, צילום: דודו גרינשפן

"המשבר שנוצר בשוק הדיור, שמוביל לעליות מחירים חריגות, עלול להיהפך למשבר חברתי עמוק. בשיטה הנוכחית שחרור קרקעות לשיווק ישפיע בעוד חמש שנים ויותר, ובינתיים זו פצצה חברתית מתקתקת".

את נבואת הזעם הזאת סיפק אתמול מנכ"ל בנק לאומי, חנן פרידמן, בכנס "פסגת הנדל"ן" של מרכז הנדל"ן שהתקיים בתל אביב.

חנן פרידמן, מנכ"ל בנק לאומי, אורן דאילדעתו, "רק צעד דרסטי לחיסול הביורוקרטיה המיותרת באופן מיידי ישפיע בטווח הזמן הקצר. זה צעד שיכול להוביל לחיסכון משמעותי במחיר של כל דירה. אני לא מדבר על קוסמטיקה", הוא מדגיש, "אלא על הסדרה שתכתיב פרק זמן מקסימלי של 30 יום מהגשת תוכניות לתחילת בנייה, עם מנגנון של הכרעה מחייבת בכל המחלוקות".

"תמ"א = ארכיאולוגיה"

פרידמן מביא כדוגמה את אנגליה, שלטענתו שם "זה עובד, ואין סיבה שזה לא יעבוד גם כאן. זה כנראה לא פופולרי, כי כל אחד מגורמי הרגולציה בטוח שהביורוקרטיה שיצר ממש חשובה, אך בסוף יש ציבור הולך ומתרחב שנפגע ולא בצדק. אין החלטה שלוקחת היום שנים, שלא ניתן לקבל בתוך ימים. כל יום שלא מטפלים בנושא הזה, משמעותו סיכון של התפוצצות הפצצה החברתית המתקתקת", התריע מנכ"ל הבנק באירוע.

יעקב אטרקצ'י, בעל השליטה בחברת היזמות וההשקעות אאורה, כינה את תוכניות תמ"א 38 "היסטוריה" ו"ארכיאולוגיה".

לדבריו, "התחדשות עירונית אמיתית היא פינוי־בינוי. המדינה הבינה, הרשויות המקומיות, היזמים וגם הדיירים. באמצעות פינוי־בינוי בונים תשתיות חדשות ומודרניות, בונים בניינים ומתחמים חדישים, בונים ריאות ירוקות, מבני ציבור, אזורי מסחר, שבילי אופניים ועוד".

הוא חיזק את דבריו גם בעובדה שהיתר בנייה לפרויקט תמ"א 38 אורך לא פחות זמן מקבלת היתר לפינוי־בינוי.

"דווקא שכונות חדשות שלמות שנבנות במסגרת פינוי־בינוי הן הפתרון. כך בונים מאות יחידות דיור במרכזי ערים, הורסים ומפנים את בנייני הרכבות המכוערים שבנו כאן בשנות ה־50. עברו מאז כבר 60 שנה, המיקומים נשארו טובים אבל הבניינים הקיימים כבר לא ראויים. צריך לשבור את הביורוקרטיה, ליצור יחסי אמון עם הדיירים, וכך ניתן להקים פרויקטים כאלה והרבה", סבור בעל השליטה באאורה.

כדאי להכירi