למה בונים היום פחות וילות ואיזה ערים מובילות בבניית בתים פרטיים?

הקיפאון בשוק הנדל"ן משפיע ישירות גם על שוק הווילות - ומדיניות הבנייה לגובה מובילה לירידה בקצב התחלות הבנייה • "המקום שבו אפשר למצוא צמודי קרקע הוא יו"ש"

בקרוב כבר לא יהיה

הקרב על הבית: הקיפאון בשוק הנדל"ן נותן את אותותיו גם בשוק הווילות והבתים הפרטיים. נוסף על כך, גם מצוקת הקרקעות בישראל ומדיניות מינהל התכנון של בנייה רוויה לגובה משפיעות על שוק זה, ומובילות לירידה בקצב התחלות הבנייה של וילות ושל בתים פרטיים.

מ־2012 ועד היום נבנו בכל שנה יותר מ־12 אלף צמודי קרקע (דירות בבניינים בני קומה-שתיים). שיעורם מסך כל התחלות הבנייה בישראל עמד בחמש השנים האחרונות על כ־22%, ובשנים שלפני כן על 25%-40%. ב־2007 אף נרשם שיעור השיא - 48%.

לעומת זאת, ברבעון הראשון של השנה החלו להיבנות 2,637 יחידות דיור צמודות קרקע בלבד, המהוות כ־19% מסך התחלות הבנייה. מדובר בקצב שנתי מוערך של 10.5 אלף יחידות דיור, לעומת 11,073 יחידות דיור צמודות קרקע שהחלו להיבנות בכל שנת 2022. כך עולה מניתוח של נתוני הלמ"ס, שבוצע בחברת שיווק הנדל"ן דרא.

מגמה ארוכת־טווח

הניתוח של חברת דרא בדק גם את הערים המובילות בבניית צמודי קרקע ברבעון הראשון, ומצא כי יישובי יו"ש מובילים עם 149 התחלות בנייה (קצב שנתי מוערך של כ־600 יח"ד) - ירידה לעומת 743 התחלות בנייה כאלה בשנת 2022 כולה.

במקום השני נמצאת אופקים, עם 71 התחלות בנייה ברבעון (284 שנתי) - עלייה לעומת 219 יח"ד בשנת 2022; תל מונד במקום השלישי עם 55 יח"ד (220 שנתי) - עלייה לעומת 165 יח"ד בשנת 2022; חצרים שבדרום במקום הרביעי עם 52 התחלות בנייה ברבעון לעומת 0 ב־2022; ואחריה מודיעין, עם 43 יח"ד לעומת 2 יח"ד בלבד ב־2022.

דרור אוהב ציון, המנכ"ל והבעלים של חברת דרא, שניתחה את הנתונים, מציין: "להערכתי, הפּחיתה בבניית צמודי הקרקע בישראל היא מגמה ארוכת־טווח, שתלך ותתגבר עם השנים. המקום שבו אפשר למצוא הרבה צמודי קרקע הוא ביהודה ושומרון, מאחר שמחירי הקרקע שם נמוכים יחסית, והמדינה משקיעה לא מעט בפיתוח היישובים".

כדאי להזדרז

אריק גלעד, מנכ"ל קבוצת תצפית נדל"ן, מסכים שצמודי הקרקע הם מוצר בסכנת הכחדה, ואומר: "רוכשים שרוצים לקנות כיום בית פרטי עם גינה צריכים להזדרז, כי בעוד זמן לא רב הם כבר לא יוכלו למצוא כאלה בשוק, במיוחד לא במרכז הארץ".

העשירים צריכים לדאוג? // צילום: בן שאנן עיצוב פנים,

דור לוין, הבעלים ומנכ"ל משותף של חברת אנפה, המנהלת ויוזמת פרויקטים של צמודי קרקע ברחבי הארץ, טוען: "צמודי הקרקע לא ייעלמו מהנוף, ויהיו איתנו עוד תקופה ארוכה. הביקוש ליחידות דיור כאלה עדיין רב, ישראלים רבים עדיין חולמים לגור בבית פרטי עם חצר או עם גינה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר