התייקרות נוספת? רשות החשמל ממליצה להעלות את מחיר החשמל ב-9.6% באוגוסט

רשות החשמל: העלייה נובעת ממשבר האנרגיה העולמי ומהמלחמה באוקראינה • מדובר בתוספת של כ-350 שקלים לשנה למשפחה ממוצעת • החשמל בישראל מתבסס ברובו על גז מקומי, אך כרבע ממנו מתבסס על פחם שמיובא מרוסיה

חברת החשמל, צילום: אנצ'ו גוש/ג'יני

רשות החשמל הודיעה היום (שני) על עדכון שוטף של תעריפי החשמל לצרכן לשנת 2022 - התעריף לצרכן ביתי צפוי לעלות ב-9.6%. זאת, על רקע משבר האנרגיה העולמי ובעקבות עלייה מתמשכת וחדה של מחירי הפחם ושל מדדים נוספים. מדובר בתוספת של כ-350 שקלים לשנה למשפחה ממוצעת.

ברשות החשמל מסבירים כי בשל המדיניות והפעולות המתוכננות לצמצום הייצור בפחם עד כדי הפסקה מלאה בסוף שנת 2025, ולאחר בחינת תרחישים שונים, החליטה הרשות לעדכן את העלות המוכרת בשיעור חלקי, ולא במלוא ההתייקרות בפועל, "ולהמשיך לבצע מעקב ולקבל החלטות ככל שיידרש". בהתאם, הוחלט לעדכן את התעריף לצרכן ביתי ב-9.6%, ל-49.54 אגורות לקוט"ש.

צילום: משה בן שמחון

התעריף צפוי להיכנס לתוקף בתאריך 1 באוגוסט 2022, לאחר קבלת החלטה סופית. ההחלטה הסופית צפויה להתקבל בתוך שבועיים. מדובר בחצי מהעלייה המתוכננת, והיתר ייפרס לתשלומים עתידיים.

משבר אנרגיה עולמי

ברשות החשמל מסבירים: "במחצית השנייה של שנת 2021 החל משבר אנרגיה עולמי שהשפיע באופן משמעותי על מחירי כל סוגי הדלקים. הסיבות לתחילת המשבר היו מגוונות, אך הוא הוחרף עקב מלחמת רוסיה-אוקראינה. כתוצאה מכך, מחירי האנרגיה והחשמל במדינות רבות בעולם עלו משמעותית".

עוד מודגש כי בניגוד למדינות רבות בעולם, שבהן מחירי החשמל הושפעו מהמשבר בהיקפים של עשרות אחוזים ויותר, ההשפעה על עלות ייצור החשמל בישראל היא מוגבלת יחסית, עקב העובדה שמרבית החשמל מיוצר על ידי תשומה מקומית (גז). עם זאת, קיימת השפעה הנובעת מהעובדה כי קיים עדיין נתח של ייצור באמצעות פחם (כ-23%) שהושפע ממשבר האנרגיה, ובפרט מהמלחמה, שכן רוסיה אחת היצואניות הגדולות של פחם.

עליות נוספות

בחודשים האחרונים המשיכו לעלות בחדות מחירי הפחם בשיעור של יותר מ-140% ביחס למחיר שעליו התבסס עדכון התעריף בתחילת השנה. כמו כן, מדדים נוספים המשפיעים על העלות עלו, בפרט שער החליפין, שעלה בשיעור של כ-12%, ומדד המחירים לצרכן, שעלה בשיעור של כ-3%.

בהתאם לכך, נכון לתחילת חודש יולי, הגיעה עליית המדדים והמחירים לגובה של כ-20% מהעלות שהובאה בחשבון בתחילת השנה. על כן, נוצר צורך לעדכן את התעריף לצרכן כבר באמצע השנה, על מנת לוודא שלא נוצר פער משמעותי בין התעריף לעלויות בפועל.

העלאת תעריף החשמל בשיעור לא מבוטל זה תחריף את יוקר המחייה הגבוה בישראל,  שכן תעריף החשמל משפיע לא רק על משקי הבית אלא גם עלויות הייצור, הוצאות העסקים ועוד - כל אלה יגולגלו לצרכן.

רשות החשמל היא גוף עצמאי והממשלה לא יכולה להתערב בהחלטותיה, אף כי במליאת הרשות יושבים נציגים מקצועיים של משרד האנרגיה ומשרד האוצר. משרד האוצר יכול להחליט על הפחתת מס הבלו על הפחם, אך זה הדבר כבר נעשה לפני כמה חודשים לרמה קורבה לאפס במסגרת תכנית להורדת יוקר המחיה.

כזכור, בחודש מאי פרסמנו ב"ישראל היום" על העלייה המסתמנת בתעריפי החשמל, יחד עם מחירי הדלק, כחלק מהמשך ההתייקרות בתעריפי המחיה בארץ. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר