בלי צעקות או שיחות על פוליטיקה ועובדים זרים: כך תנהגו בביקור באמירויות

רבבות ישראלים צפויים לפשוט על אתרי התיירות לחוף המפרץ הפרסי • לצד האטרקציות המדהימות, מדובר במדינה שמרנית ובעלת חוקים נוקשים • "זו לא התרבות המוסלמית שהכרתם בצבא, בטורקיה או בכפרים ערבים", אומר אלכס סופינסקי, בעל חברת תיירות בדובאי • מדריך לתייר

צילום: איי.פי // "למדו את התרבות של המקומיים ואל תלבישו את ההשקפות שלכם עליהם"

לגזור ולשמור: כללי התנהגות לנוסעים לדובאי. אלכס סופינסקי, הבעלים של "דקא טורס תיירות", בעלים של חברת תיירות בדובאי, עושה סדר לתייר הישראלי שיגיע - בתקווה בקרוב - לביקור בנסיכות: מה מותר ומה אסור לעשות, ואיך לא לפגוע בקודים העדינים והחשובים של התרבות המקומית.

ארכיון // צילום: סטארט אפ ניישן

"תשאירו רושם חיובי, אתם הפנים של מדינת ישראל, תכבדו את המקומיים ואת התרבות שלהם", הוא מדגיש בתחילת השיחה איתו. "אל תדברו על השלטון המקומי. המקומיים מאוד רגישים לעניין הזה ומעריכים את מי שעומד בשלטון. הם לא ירצו שתתנו להם ציונים, או שתשוו את המנהיגים שלנו לאלה שלהם, תשאירו את השיחות האלה בצד, הגעתם לחופשה".

פוליטיקה, מתברר, היא לא נושא מומלץ לשיחה, כמו גם מיליוני העובדים הזרים שמחזיקים הלכה למעשה את הפדרציה. "לא לדבר על זכויות אדם בכל מה שקשור לעובדים הזרים שם וענייני פוליטיקה, כמו איראן ופלשתין", מוסיף סופינסקי. "לא פעם דובר על כך שיש לא מעט עובדים באיחוד האמירויות שמרוויחים מעט כסף עבור עבודה קשה. לכל אחד יש את הסיפור שלו. הם שילמו כסף ולמדו אנגלית כדי לעבוד בדובאי, וזאת כדי להרוויח הרבה יותר כסף מהמדינות שמהן באו. הם לא צריכים שתנסו להציל אותם. איחוד האמירויות זאת מדינה מסודרת ומאוד נוחה למחייה".

סופינסקי. "תשאירו רושם חיובי, אתם הפנים של ישראל"
סופינסקי. "תשאירו רושם חיובי, אתם הפנים של ישראל"

"שיחות על צבא מלחיצות את המקומיים"

סופינסקי מדגיש כי "עדיף שלא לדבר בכלל על צבא וביטחון. המקומיים לא רגילים לדבר על מלחמות וצבא, זה מלחיץ אותם - ובצדק. אנחנו רגילים לחיות בשגרת מלחמה, אבל אסור לדבר איתם על הדברים האלה. אפשר לשוחח על אוכל טוב, טיולים ותחביבים. השאירו את המלחמות מחוץ לתמונה".

הכללים הקפדניים לתייר הישראלי לא מסתכמים בזאת. סופינסקי מזהיר גם מפני דעה קדומה על התושבים במקום. "למדו את התרבות של המקומיים ואל תלבישו את ההשקפות שלכם עליהם. הרבה פעמים נהוג לחשוב שאנחנו מכירים אותם 'כי הם ערבים', שמעתי לא פעם דברים כאלה. מדובר בתרבות שונה לגמרי מכל מה שהכרתם בצבא, בטורקיה, ביישובים הערביים או מהמדינות השכנות. אל תנסו להלביש את ההשקפות שאתם מגיעים איתן מראש ולחשוב שאתם מכירים אותם ואת התרבות שלהם - כי אתם לא", הוא מסביר.

עוד בנושא:

• 7 כוכבים: כך נראה מבפנים המלון המפואר בדובאי

• איחוד האמירויות, מדינה ירוקה או אדומה בתחלואת הקורונה?

• הישראלים שלא יוכלו לטוס לאמירויות

• ברוכים הבאים לאמירויות – אחד המקומות היפים והמפנקים בעולם

אל תנסו "להתארגן"

מהשיחה עם סופינסקי מתברר כי רצוי להימנע משימוש בסמים בתחומי האמירויות ואף לא לנסות ולפתח על כך שיחה. "בנוגע לסמים - לא להביא, אפילו לא רפואי או עם רישיון, לא לשחק עם זה בשום צורה", הוא מזהיר. "לא לנסות 'להתארגן', לא לשאול אם יש טלגראס או כל דבר כזה. זה אסור בתכלית האיסור. אתם לא רוצים לבלות שם בכלא, וכמובן לא לפגוע בשם של מדינת ישראל בצורה הזאת. אתם תענשו על זה בחומרה".

"לא להסתובב בחוץ עם אלכוהול, לא להיות שיכורים בחוץ, לא לנהוג ולשתות"
"לא להסתובב בחוץ עם אלכוהול, לא להיות שיכורים בחוץ, לא לנהוג ולשתות"

מה לגבי אלכוהול? "מותר לשתות בבית, במלון בחדר סגור או בברים ובמסעדות", מבהיר סופינסקי. "לא להסתובב בחוץ עם אלכוהול, לא להיות שיכורים בחוץ, לא לנהוג ולשתות. מוכרים אלכוהול רק בחנויות ממשלתיות ומפוקחות, ומחירו יקר יותר מאשר בישראל".

לדבריו, באיחוד האמירויות אין תרבות "מזרח תיכונית", וכדאי שההרגלים מהבית - יישארו בבית. "לא לדבר בקול רם", מוסיף סופינסקי. "באתם ליהנות ולטייל, וגם אם משהו לא מוצא חן בעיניכם - לא נהוג לצעוק באיחוד האמירויות. המקומיים מדברים בצורה מנומסת מאוד, האווירה שם מאוד רגועה. להשתדל לא לחפש את האקשן והבלגאן ולא לנסות לדבר איתם בערבית, במיוחד במילים שלמדנו בצבא, כמו 'וואקף אנא בתוחאכ' ולא בדיחות 'חומוס, צ'יפס סלט'. מדובר באנשים מאוד מנומסים ומתורבתים, שדוברים אנגלית ברמה גבוהה".

בורג' ח'ליפה. כדי להדריך תיירים נדרשת תעודה מקומית // צילום: איי.אף.פי
בורג' ח'ליפה. כדי להדריך תיירים נדרשת תעודה מקומית // צילום: איי.אף.פי

כדי להדריך תיירים בדובאי נדרשת תעודה מקומית - ואם זו לא קיימת, הדבר אסור. "מי שיעז לעשות את זה חשוף למעצר וגירוש, המקומיים לא משחקים משחקים בעניין הזה", מסביר סופינסקי. "יש כבר לא מעט ישראלים שהחלו לשווק את עצמם כמומחים למקום וכמדריכי טיולים שם, כשבפועל הם לא מכירים ולא יודעים. מי שטס עם מדריך ישראלי - תבקשו ממנו לראות את התעודה שלו מאיחוד האמירויות".

לגבי תופעת "הישראלי המכוער" בחו"ל אומר סופינסקי: "לא לקחת שום דבר מהמלון. תימנעו מקומבינות, גניבת מגבות, או נטילה של מוצרים מהמיני בר בלי לשלם וכל מיני מעשים כאלה. הכי חשוב זה לא לעשות קומבינות, יש אפס סובלנות לדבר הזה. המקומיים מאוד ישרים לרוב, ולא מומלץ לנסות ולעשות איתם קומבינות. שמעתי על כאלה שניסו להבריח יהלומים לשם, זה מסוכן מאוד".

"לא להסתובב עם ביקיני מחוץ לחוף" // צילום: איי.פי
"לא להסתובב עם ביקיני מחוץ לחוף" // צילום: איי.פי

בלי כפכפים במסעדה

על האוכלוסייה המקומית באיחוד האמירויות מספר סופינסקי: "מדובר בחברה מסורתית שחיה על פי קודים שהם רגילים להם במשך מאות שנים. במקומות התיירותיים התנהגו בהתאם. מותר להיות בביקיני על החוף, אבל לא להמשיך ולהסתובב בביקיני מחוץ לחוף. אותו הדבר גם לגבי גברים - בלי חולצה מסתובבים רק בחוף, אבל ברחובות מתהלכים בלבוש מכובד".

לדברי סופינסקי, בנוגע ללהט"בים, "לא מקובל להראות גילויי חיבה פומביים. מדובר במדינה עם תרבות מסוימת ונורמות מסוימות, ואנחנו לא רוצים לגרום להם להרגיש שלא בנוח במדינה שלהם".

הוא מוסיף כי "במסעדות ובמקומות בילוי מסוימים יש קוד לבוש. אם הגעתם למקומות מכובדים, כנראה שלא יכניסו אתכם עם כפכפים או מכנסיים קצרים. המקומיים מאוד מקפידים על לבוש מכובד וכך גם רוב התיירים, זה חלק מהתרבות".

"באיחוד האמירויות הכל רגוע, אמין ומפוקח" // צילום: איי.אף.פי
"באיחוד האמירויות הכל רגוע, אמין ומפוקח" // צילום: איי.אף.פי

סופינסקי מזהיר: "חשוב לדעת שכל העיר מרושתת במצלמות בכל נקודה. אל תגידו שלא ידעתם. הכל מפוקח ומצולם כל רגע, כך שתמיד רואים אתכם.

"כל המוניות בדובאי הן ממשלתיות. אל תנסו להתווכח על מחיר המונית, יש שם חובה להפעיל מונה והמונה אמין. בכל מונית יש מצלמות והכל מתועד. כל המוניות שם מסוג טויוטה ויש אקונומי ופרימיום, אל תבקשו הנחות או להסיע אתכם בלי להפעיל מונה.

"במטרו ובתחבורה הציבורית - אל תעזו לעלות בחינם, לקפוץ מעל המחסום או משהו בסגנון. אם לא הבנתם משהו, אל תהססו, תמיד תשאלו והם ישמחו לעזור לכם. דובאי נבנתה במיוחד עבור תיירים, כמעט הכל מאוד נוח ונגיש שם, ואם לא הבנתם משהו - אל תתחכמו ותעשו את מה שאתם חושבים לנכון, תשאלו. באופן כללי, אנשים שם מאוד אדיבים ונכונים לסייע. יש בדובאי משטרת תיירות ובמקרה של כל בעיה אתם יכולים תמיד לפנות אליהם".

לסיכום, סופינסקי מזכיר: "אל תשכחו שיש לנו אחריות לאומית. תראו את הצד היפה שלנו, תייצגו את מדינת ישראל בכבוד. אל תביאו אתכם לחץ, בלי 'יאללה יאללה'. באיחוד האמירויות הכל רגוע, מאוד מסודר, אמין ומפוקח, ומקבלים כרטיס אשראי בכל מקום".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר