צילום: משרד עו"ד ניר לנקר // הסעיף החדש בחוק האוסטרי שיקל על רבבות ישראלים

המדריך המלא: מסלול הזהב להוצאת דרכון אוסטרי

עו"ד ניר לנקר, ממגדל אלקטרה סיטי בת"א ,מומחה בדין הזר האוסטרי, מסביר אודות הסעיף החדש בחוק האוסטרי שיקל על רבבות ישראלים לקבל דרכון ואזרחות אוסטרית, מזהיר מפני ההשלכות של טיפול חובבני בתיק שלכם ומחדד את ההבדל בין דרכון אוסטרי לפורטוגלי

בשיתוף עו"ד ניר לנקר

בשורה טובה לכל מי שמחפש דרכון אירופאי ואזרחות באחת המדינות המבוססות ביבשת: מספטמבר הקרוב יחולו הקלות משמעותיות בקבלת דרכון אוסטרי ואזרחות אוסטרית.

לאורך השנים הגישו עשרות אלפי ישראלים בקשה לדרכון אוסטרי, ובדרך גילו ששערי וינה גבוהים במיוחד. מספטמבר הקרוב ייכנס לתוקפו סעיף58C1  שמוריד את גובה החומות ומבשר מדיניות סובלנית יותר של הרשויות במדינה כלפי צאצאים של אזרחי, תושבי וילידי אוסטריה שנאלצו לברוח בגלל רדיפות הנאצים.

עו"ד ניר לנקר, מומחה בדין הזר האוסטרי שמשרדו מלווה אלפי ישראלים בדרך לדרכון האוסטרי (ולגרמני, אם אתם מתעניינים), מסביר כי על פי הסעיף החדש, אם אתם צאצאים של ילידי יהודי אוסטריה שהתגוררו בה עד 1955, יש לכם סיכוי טוב לקבל דרכון אוסטרי ואזרחות אוסטרית. זאת, גם אם סבא וסבתא שלכם לא היו אזרחי אוסטריה, אלא רק התגוררו בה.

אילו עוד שינויים מבשר הסעיף החדש?

"יש כמה שינויים משמעותיים. הראשון הוא שגם מי שנולד לאם אוסטרית לפני 1983 יוכל להגיש בקשה, דבר שלא היה קיים קודם.

"השני הוא שאם אדם שירת/משרת בקבע בצה"ל, הוא יוכל להגיש בקשות לדרכון אוסטרי ואזרחות אוסטרית. פרט מעניין בסעיף הזה הוא שבניגוד למספר סעיפים אחרים בחוק האזרחות האוסטרית, על פי הסעיף הזה אין דרישה לידיעת השפה הגרמנית ולא יהיה צורך להצגת יכולת פיננסית כלשהי.

הפרט הזה משמעותי מאוד עבור ישראלים, שרובם כידוע לא מדברים גרמנית. עוד פרט מעניין בסעיף החדש הוא שככל הנראה יתאפשר להחזיק באזרחות נוספת מעבר לישראלית ולאוסטרית, כך שאם יש לכם אזרחות אמריקאית, לדוגמה, לא תאבדו את האזרחות האוסטרית. בנוסף, בניגוד לסעיפים אחרים בחוק האזרחות האוסטרית, גם מי שעבד/עובד בשירות הציבורי של מדינת ישראל ו/או מדינה אחרת יוכל להגיש בקשות לדרכון אוסטרי ואזרחות אוסטרית, מה שהיה מנוע בעבר".

כמה ישראלים מתאימים להגדרות החדשות?

"להערכתי, עשרות אלפים. יש לי לקוחות חרדים מירושלים, שסבא וסבתא שלהם נמלטו מאוסטריה ואז נולדו להם 16 ילדים. כל אחד מהם הביא לעולם שבעה-שמונה ילדים. תעשה את החשבון ותבין כמה אנשים בארץ יכולים ליפול בהגדרה הזו. חשוב לציין שרוב היהודים מאוסטריה נמלטו לישראל, מעטים היגרו לארצות הברית ולאנגליה, וגם אותם מעסיק דרכון אירופאי, אבל שם באופן טבעי מספר הזכאים נמוך יותר. את הישראלים הנושא מעסיק מאוד, ואני רואה את זה על פי כמות הפניות למשרד שעולה בתקופה האחרונה בעשרות אחוזים".

בוא נדבר על השאלה הכי ישראלית: כמה זה עולה לנו?

"זה עניין של אלפי שקלים, תלוי כמובן במורכבות של התיק. בעניין זה חשוב לציין שהאוסטרים החליטו בצעד נדיר לפטור את הבקשה לאזרחות תחת סעיף הזה מאגרה. מדובר בחיסכון של מאות ואולי אלפי יורו למשפחה. יתכן שאם כמות הפניות תהיה גבוהה מאוד, כפי שאני צופה, האוסטרים יחליטו לגבות אגרה, כך שכדאי מאוד לנצל את חלון ההזדמנויות שנוצר".

מה ההבדל בין דרכון פורטוגלי לאוסטרי?

"יש הבדל עצום. פורטוגל היא מדינה חביבה מאוד והיא חברה באיחוד האירופי, אבל היא איננה נחשבת למדינה מהשורה הראשונה באיחוד. אוסטריה היא אחת מהמדינות המבוססות והחזקות ביבשת. בזמן שפורטוגל מכניסה לקופת המדינה כסף מאגרות של מאות יורו למבקש אחד ואלפי יורו למשפחה, אוסטריה כל כך איתנה פיננסית שהיא מוותרת על האגרות, כפי שציינתי. יש לי לקוחות שגרים בלונדון, שסיפרו לי שמבחינת רשויות ההגירה שם, לאחר ה'ברקזיט', למי שמחזיק דרכון אוסטרי הרבה יותר קל להסדיר שהייה ועבודה מזה שיש לו דרכון פורטוגלי או פולני, שגם הן חברות באיחוד האירופי. וזו רק דוגמה אחת".

כמה זמן נמשך ההליך?

"אפשר להגיש בקשות על פי הסעיף החדש מספטמבר 2020. אני ממליץ כבר עכשיו ליצור עמי קשר ולהתחיל להכין את הבקשה, כי סביר להניח שתהיה 'התנפלות' על הרשויות בווינה. זו הסיבה שאני אגיע לווינה באופן אישי כבר ב-1 בספטמבר".

למה בעצם אני צריך עורך דין בשביל להגיש את הבקשה? אי אפשר להיעזר בשגרירות אוסטריה בישראל?

"עורך דין מומחה לדין הזר האוסטרי, כמוני, מעביר את המסמכים, באמצעות משרדי בוינה ,ישירות לפקידים באוסטריה, שמקבלים את ההחלטה בתיק שלך. רק פעולה זו מקצרת את ההליכים ועשויה לחסוך מעל לחצי שנה של המתנה".

יש מספר עורכי דין שמציעים את השירות הזה. איך אדע שאני בידיים טובות?

"שאלה חשובה מאוד. זה נכון שברגע שחוקק הסעיף החדש החלו לצוץ הרבה פרסומים של מומחים בעיני עצמם, וחשוב מאוד לא ליפול כאן. יש כמה סימנים שאסור להתפשר עליהם. הראשון, מי שמטפל בתיק שלכם חייב להיות עורך דין דובר וקורא גרמנית ברמת שפת אם ומומחה בדין הזר האוסטרי. אפשר לברר את זה בקלות באתר לשכת עורכי הדין של ישראל. שנית, אני חבר בוועדת 'ישראל-גרמניה-אוסטריה' של לשכת עורכי הדין הישראלית כבר שנים רבות.

"לא בושה, בלשון המעטה, לפני תשלום של סכומים נכבדים, לבקש לראות אישור חברות בוועדה מקצועית שכזו ולבדוק שתאריך החברות קודם לשנת 2020. חשוב לדעת: חוק האזרחות האוסטרית הוא חוק סבוך ומורכב. הוא לא נחקק רק עתה, הוא לא דומה לשום חוק במדינה אחרת באירופה, אפילו לא של גרמניה ובטח לא לפורטוגל. עורך דין רציני בתחום בכלל לא עוסק באזרחות של כל מדינות אירופה, אלא לכל היותר בשתי מדינות, וגם זה המון.

"לעניות דעתי, עדיף להתרחק ממשרדי עורכי דין שמציגים את עצמם כ'מומחים' לאזרחויות זרות של מספר מדינות שונות בעלות שפה תרבות וחוקים שונים כאמור. אין כל קשר בין החוק האוסטרי לחוק הפורטוגלי ו/או לחוק הצ'כי ,לדוגמא.

"מומלץ, כמו בכל שירות אחר, להיפגש עם עורך דין במשרדו ולהתרשם ממנו. מקצוע עריכת הדין הינו עדיין שמרני ואין זה רציני, ואף בניגוד לחוק, אם עורך דין כלשהו מציע חלילה לבצע החתמת ייפוי כוח או גרוע יותר את ההליך כולו 'אונליין'. כמו כן, עדיף להימנע לדעתי מעורכי דין שמציעים פגישות בביתם הפרטי ו/או במתחמי משרדים המושכרים לפי שעה.

"זה פשוט לא רציני. לא נהוג אצל עורכי דין בכירים, לא מתאים ולא מכבד את המקצוע ואת הלקוח. חשוב להבין כי ברגע שמגישים בקשה, יש לכם הזדמנות אחת. אם קיבלתם תשובה שלילית, אתם עלולים להיגרר לעתירות בבתי משפט מנהליים בווינה – הליכים שכרוכים בהוצאות עתק".

מומלץ ראשית להתרשם מעורך הדין // צילום: משרד עו"ד ניר לנקר

ניר לנקר עורך דין

לנקר-ירדני עו"ד ונוטריון

רח' הרכבת 58 (מגדל אלקטרה סיטי) ת"א.

טל':03-5052141

lawlanker@gmail.com

בשיתוף עו"ד ניר לנקר