בנט ושקד עוזבים את הבית היהודי ומקימים מפלגה חדשה: "הימין החדש"

שר החינוך ושרת המשפטים הודיעו על הקמת מפלגת ימין חילונית-דתית • השר בנט: ''תם עידן ההשפעה הגדולה של הבית היהודי'' • השרה שקד: "בבית היהודי לא הצלחנו לייצר שותפות עם החילונים, המהלך הזה יחזק את הימין בבחירות" • הרשימה לא תכלול את תקומה

איילת שקד ונפתלי בנט במסיבת העיתונאים // צילום: גדעון מרקוביץ

ראשי הבית היהודי, השרים נפתלי בנט ואיילת שקד, הודיעו  הערב (שבת) על עזיבת הבית היהודי ועל הקמת מפלגה חילונית-דתית חדשה. חוץ מבנט ושקד גם שולי מועלם תתפצל יחד איתם למפלגה החדשה, שתיקרא "הימין החדש".

 

שקד, שפתחה את מסיבת העיתונאים ודיברה לפני בנט, פתחה בדברי תודה לבית היהודי. "ב-2012 הגענו לבית היהודי חילונית ודתי, עם מסר נאיבי: שותפות אמיתית בין חילונים לדתיים. אני אסירת תודה לציונות הדתית שפתחה את ליבה אלי. מעולם לא הרגשתי לא בנוח. תמיד הרגשתי בבית. אני חשה אהבה עצומה לציבור הזה. הבית היהודי הפך לכוח משמעותי בשש השנים הללו. לא מפלגה שלא סופרים אותה. מפלגה קטנה במספר אבל לא קטנה בהשפעה".

 

שקד מנתה את הישגי המפלגה: "בלמנו את ההתקדמות למדינה פלשתינית. עצרנו שחרור מחבלים רוצחים. בכוחנו עצרנו זאת. מאז לא שוחררו מחבלים. המהלך מול בית המשפט היה החשוב בחיי", אמרה על הרפורמה במערכת המשפט. "אני חייבת להעלות את זכרם הטוב של שניים שתמכו בנו וליוו אותנו לאורך כל הדרך: הרב אביחי רונצקי, שהיה מסור בכל נימי נפשו לכל חלקי העם, ואנו מתגעגעת אליו מאוד; ולאורי אורבך, שברוב תבונתו ייעץ לי ולבנט להצטרף למפלגה".

 

בנט ושקד נכנסים למסיבת העיתונאים // צילום: גדעון מרקוביץ

 

השר בנט אמר: "בעבר הצלחנו למנוע שחרור מחבלים והתקדמות למדינה פלשתינית. בנימין נתניהו הבין שהציונות הדתית יושבת בכיס שלו. כמה שיתעמר בנו - כך ימשיך לקבל קולות מאיתנו. רק לפני חודש ראש הממשלה אמר לא ללכת לבחירות. הוא שלח את ראש המל"ל לדבר על הסכנה הנוראית שעומדת מעל מדינת ישראל. הציבור הדתי נעמד דום. נאלצנו להתקפל ולהישאר בממשלה בניגוד למה שאנחנו מאמינים. ארבעה שבועות אחר כך, לאחר שנתניהו החליט שהבחירות חשובות לו, פתאום אין חירום, אין קורבנות, אין כלום. איבדנו את היכולת להשפיע השפעה משמעותית. כך היה וזה רק יגבר. כך היה גם בפינוי חאן אל אחמר. בית המשפט הורה להרוס, ראש הממשלה הודיע שיהרוס. עברו שבועות - ושום דבר לא קרה".

 

"לכן היום אנו מקימים מפלגת ימין חדשה של חילונים ודתיים ביחד, לראשונה בהיסטוריה של המדינה. אני רוצה להיות ברור: מפלגת הימין החדשה היא ימין. בלי אבל ובלי בערך. בעד ארץ ישראל, נגד מדינה פלשתינית. בעד המסורת. לו לפני 13 שנים היתה מפלגה כזו, ההתנתקות לא היתה מתרחשת. גירוש אלפי משפחות מבתיהן לא היה קורה. מפלגתנו החדשה תיקרא: 'הימין החדש'. זו מפלגה אמיתית של חילונים ודתיים. יש לנו הערכה רבה לראש הממשלה בנימין נתניהו".

 

שקד הוסיפה: "נמשיך לייצג את הצד האמוני. המהלך הזה יחזק את הימין בבחירות הבאות. ימין שלא יתפשר. ימין שייצג את טובת המדינה. יכולנו להמשיך עם שני תיקים בכירים, אבל בחרנו בדרך הקשה. אם תתנו לנו את הכוח נמשיך לפעול למען עם ישראל ולמען אזרחי מדינת ישראל. בנט ואני שותפים כבר 14 שנה בגלל ערכים ושותפות הדדית. חברות בין אנשים עם רקע שונה. זה קורה כשמגיעים עם חזון דומה. אנו מאמינים שיש דרך כזו לאחד את עם ישראל".

 

"ימין בלי אבל ובלי בערך". בנט במסיבת העיתונאים // צילום: גדעון מרקוביץ

 

על פי ההערכות, בנט ושקד מבקשים להתנתק מהמנגנון המפלגתי של הבית היהודי, שהקשה על פעילותם ועל הרצון שלהם לפתוח את המפלגה לקהלים רחבים יותר. לכן, ככל הנראה מפלגת האיחוד הלאומי, שמהווה את האגף השמרני של הבית היהודי, לא תהיה חלק מהמפלגה החדשה. השניים ערכו הערב סבב טלפוני עם הח"כים של הבית היהודי, וביקשו להיפגש איתם מחר בנפרד על מנת לדון בהצטרפות למפלגה החדשה. בנט ושקד עדכנו גם את הרב מלמד והרב דרוקמן, שכנראה נתנו את ברכתם למהלך.

 

"הבית היהודי", אותה הובילו בנט ושקד, קמה למעשה מאיחוד של מפלגות המפד"ל, תקומה והאיחוד הלאומי. המהלך של השניים מסבך עוד יותר את המפה הפוליטית הסבוכה ממילא לקראת הבחירות: גנץ ויעלון ככל הנראה יתמודדו ברשימה משותפת, לאחר שגנץ רשם את מפלגתו "חוסן לישראל". עוד בין המפלגות החדשות שרצות לכנסת ה-21: אורלי לוי אבקסיס עם "גשר" ואלדד יניב שירוץ עם "תנועת המחאה". בתווך, מחכים במחנה הציוני וביש עתיד של יאיר לפיד להתפתחויות.

 

"אני אוביל את הציונות הדתית". סמוטריץ // צילום: אורן בן חקון

 

הקרע בין בנט ושקד לחלק גדול מה"בית היהודי" אינו חדש. לפני כחודש, כשנראה היה שהשניים עומדים להתפטר מהממשלה בעקבות אביגדור ליברמן, זעמו בציונות הדתית. רבנים ופעילים בבית היהודי ושקלו להקים מפלגה חדשה.

 

כבר אז העריכו בבית היהודי כי בנט עדיין שולט במפלגה ביד רמה, ואולם להערכתם משהו נסדק במנהיגותו בעקבות כינוס ועידת המפלגה האחרון, שבו קראו פעילים רבים לעברו קריאות בוז. גם שינויי החוקה של המפלגה שאותם ביקש בנט להעביר, עברו רק בקושי - בניגוד להערכות. באחרונה טענו כמה ממובילי הציבור בציונות הדתית כי "בנט עוסק בקידומו האישי יותר מאשר בייצוג הציבור הדתי-לאומי".

 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר