עזה: 16 פלשתינים נהרגו בהפגנות, יותר מ-1,300 נפצעו | ישראל היום

עזה: 16 פלשתינים נהרגו בהפגנות, יותר מ-1,300 נפצעו

אבו מאזן הכריז על יום אבל לאומי: "ישראל אחראית" • דובר צה"ל עדכן כי "ההפגנה צפויה להימשך בשעות, בימים ובשבועות הקרובים"
פורסם ב: עודכן ב:
0
 • מתפרעים פלשתינים סמוך לגדר בגבול עזה // צילום: אי.אף.פי
  מתפרעים פלשתינים סמוך לגדר בגבול עזה
  צילום: 
  אי.אף.פי
 • המון פלשתיני על הגדר // צילום: אי.אף.פי
  המון פלשתיני על הגדר
  צילום: 
  אי.אף.פי
 • יחיא סינוואר, ראש חאמס בעזה, בגבול הרצועה // צילום: אי.אף.פי
  יחיא סינוואר, ראש חאמס בעזה, בגבול הרצועה
  צילום: 
  אי.אף.פי
 • חיילי צה"ל על גבול הרצועה // צילום: אי.אף.פי
  חיילי צה"ל על גבול הרצועה
  צילום: 
  אי.אף.פי
ההסלמה בגבול עזה: מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס הלילה (שבת) בעקבות בקשה של כווית לאחר אירועי היממה האחרונה בעזה, בהם נהרגו 16 פלשתינים. יו"ר הרשות אבו מאזן אמר כי "ישראל היא האחראית המלאה לתוקפנות ולהרג הפלשתינים". 
צילום: דובר צה"ל
ההסלמה בדרום החלה אתמול בשעות הבוקר כאשר אלפי הפלשתינים הפגינו במספר מוקדים לאורך גבול הרצועה, התפרעויות נרשמו בחלק מהמקומות. צה"ל ביצע ירי של רימוני גז ואמצעים נוספים לעבר המתפרעים ולעבר חשודים שהתקרבו לגדר המערכת. משרד הבריאות הפלשתיני עדכן בלילה כי ישנם 16 הרוגים וכ-1,300 פצועים כתוצאה מהירי שביצע צה"ל.
סמוך לכניסת החג עדכן דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס כי האירועים עדיין נמשכים. "מדובר בהפגנת טרור אלימה של כ-30 אלף איש, שצפויה להימשך בשעות, בימים ובשבועות הקרובים", אמר וציין כי צה"ל עמד במשימה למרות ניסיונות חוזרים לפגוע בגדר, תוך שמירה על קור רוח ופגיעות מדויקות.

בשעות הערב, שני מחבלים התקרבו אל הגדר וירו לעבר כוחות צה"ל במרחב הגדר בצפון הרצועה. הכוח הגיב באופן מיידי בירי משולב נק"ל וטנק לעבר המחבלים ועמדות חמאס בקרבת מקום. כמו כן בוצע ירי באמצעות כלי טיס לעבר הזירה. אין נפגעים לכוחותינו ולא נגרם נזק. מצה"ל נמסר כי הוא רואה בחמאס אחראי לאירוע החמור וכי הארגון "משתמש בהפרות הסדר כמחסה לטרור".

ההרוגים הפלשתינים הם כולם גברים בני 18 עד 30. שניים מהם פעילים בכוחות המיוחדים של חמאס.
צילום: דובר צה"ל

עוד מסר דובר צה"ל כי תוך כדי ההפגנה בוצעו ניסיונות לחצות את הגדר ללא הצלחה. בידי הצבא מידע על כוונה להמשיך ולנסות לבצע פעולות טרור.

"אם יהיה ארוע טרור משמעותי התגובה שלנו לא תתוחם לגדר", הדגיש תא"ל מנליס, "אנחנו לוקחים בחשבון תרחיש של ירי רקטות. הכוחות הגדולים יישארו באוגדת עזה ככל שיידרש".

ביה"ח שיפא בעזה קורא לציבור העזתי להגיע ולתרום דם בשל מחסור במנות דם בעקבות מספר הפצועים הגבוה. בנוסף, הפלשתינים מדווחים על ירי ארטילרי לעבר עמדה של חמאס מזרחית לשכונת זייתון בעזה.
אחר הצהריים נמסר כי ילדה בת 7 נשלחה על ידי חמאס לעבר הגדר למול כוחות צה"ל. כח צה"ל, אשר זיהה שמדובר בילדה, קלט אותה ווידא שהיא חוזרת חזרה להוריה בצורה בטוחה. "ארגון הטרור חמאס משתמש באופן ציני בנשים וילדים, שולח אותם אל הגדר ומסכן את חייהם", נמסר. במהלך האירועים סיכל צה"ל באמצעות ירי צלפים נסיונות להניח מטעני חבלה על הגדר וניסיונות לירות לעבר הכוחות. 
על פי חלק מהדיווחים, באירוע "פרש טורקי" חדר פלשתיני לישראל סמוך לקיבוץ בארי, אולם נעצר בתוך זמן קצר. הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, מתאם פעולות הממשלה בשטחים יואב מרדכי, אלוף פיקוד דרום איל זמיר, ראש אגף מבצעים ניצן אלון ומפקד אוגדת עזה תא"ל יהודה פוקס שהו כל העת באזור. אלוף זמיר אמר כי "אנחנו מזהים נסיונות לבצע פיגועים בחסות ההפגנות. ממליצים לאזרחים שלא להתקרב ומזהירים את ארגון החמאס שאחראי לכל מה שקורה ברצועה מההשלכות".
מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, ראש אגף המבצעים, אלוף ניצן אלון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי // צילום: דובר צה"ל
עוד דווח אתמול על עימותים גם ביו"ש, במיוחד בקלקיליה, באל בירה שבגזרת רמאללה, ביריחו ובחברון. 
רחפן של צה"ל מטיל רימוני גז מדמיע מעל למפגינים // צילום: אי.אף.פי
בשעות הבוקר ירה כוח צה"ל לעבר שני חשודים בצפון הרצועה, אשר התעסקו עם תשתית ביטחונית של גדר המערכת. בנוסף, במהלך הלילה התקרבו שני חשודים לגדר המערכת בדרום הרצועה וביצעו פעילות חשודה בקרקע בסמוך לה. בתגובה, כוח צה"ל ביצע לעברם ירי באמצעות טנק. 
שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב אתמול בערבית בחשבון הטוויטר שלו: "לתושבי עזה. הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם. כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה. אני מציע לכם להמשיך בחייכם ולא להשתתף בפרובוקציה".
דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ארגון הטרור חמאס מתעלם מזכויותיהם של נשים וילדים ושולח אותם לעבר הגדר כדי להשיג את מטרות הטרור של הארגון, תוך כדי בריחה מאחריות על שלומם וחייהם".
הפלשתינים מפנים פצוע 
ראש הלשכה המדינית איסמעיל הנייה אמר אתמול כי "הצעדה הזאת היא נקודת הפתיחה לחזור לכל ארץ פלשתין. לרגל יום האדמה ובצל פעילות עמנו למען השיבה אני מוסר ראשית לכל דרישת שלום לתושבנו בשטחי 48' הכבושים - ערביי ישראל. ובעיקר לחללי יום האדמה הנצחי. בו בזמן כאשר הגיעה המתקפה על בעייתינו לשיא מאז הצהרת טראמפ להעניק לכיבוש את ירושלים והדיבורים ההולכים וגוברים סביב הכשרת הדרך למה שקרוי עסקת המאה, וחלק מהגורמים ממהרים לנורמליזציה עם הישות ומהדקים את הסגר, ההתחלויות והייהוד וכיוצא בזה, יוצא ציבור זה כדי לומר את מילתו החותכת - אין חלופה לפלשתין ואין פתרון אלא בשיבה. אנו מכריזים ובאופן ברור ובצל הפעלילות העממית, שאנו ועמנו לא נקבל את זכות השיבה רק כסיסמא שחוזרים עליה האנשים, אלא נפעל בכל הרצינות לממש זאת בכל הדרכים ועימנו כל הגורמים הכנים עם בני עמנו, אנו נשוב בהכרח, בעזרת אללה". 
מי שהגיעו לאזור כדי לתמוך באופן צורם בהנייה ובחמאס הם אנשי נטורי קרתא, המתנגדים לציונות. קומץ מאנשי הפלג הגיעו לאזור הסמוך לגדר המערכת עם צעיפים של הרשות הפלשתינית ושלטים "יהודים אינם ציונים".
אנשי נטורי קרתא. מזדהים עם חמאס
יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב לאירועים בעזה ואמר כי "דווקא בחג החירות היהודי נעמדים תושבי הכלא הגדול בעולם ומבקשים לחיות. נשים, גברים וילדים, תושבי עזה, צועדים בדרישה לחירות ומולם ניצבת גדר של אטימות ואכזריות. מבחינת ישראל אין שום דרך בה הפלסטינים יכולים למחות שתתקבל כלגיטימית, כשגם מופת של מאבק עממי לא אלים נתקל בחיילים עם רובים שלופים שלא מהססים לירות במפגנים לא חמושים. על ישראל לעצור מיד את הירי ולאפשר לתושבי עזה למחות את מחאתם הצודקת והלגיטימית".
 
 

outbrain-article-desktop-side