עד שהגירושין יפרידו בינינו. גם בעסקים ובנכסים...

גירושין כרוכים בהליכים מורכבים מלווים בעומס נפשי ובמקרה של שותפות בנכסים ובעסקים, יש לנהל את התהליך הגורלי של "פרוק השיתוף" באופן מקצועי .

עורך דין דודי מאור, צילום : מיכאל צור

בשיתוף עו"ד דודי מאור

פירוק שותפות בגירושין - הליך מורכב במיוחד

פירוק שותפות במסגרת הליך גירושין הוא הליך מורכב במיוחד, במסגרתו יש לחלק את כלל הנכסים המשותפים של בני הזוג על פי הנדרש בחוק – אולם גם באופן הגיוני כלכלית ועסקית. חשוב לשים לב, מדובר בשלב קריטי בהליך הגירושין, ולא משנה מאיזה צד אתם. לכן, הליווי המשפטי של עורך דין המשלב את הניסיון והרגישות הנדרשת במצב זה לצד הרקע והניסיון העסקי הוא קריטי.

עו"ד דודי מאור, המתמחה בליווי הליכים מסוג זה, מסביר מדוע יש חשיבות מיוחדת לטיפול בפירוק שותפות במסגרת הליך גירושין:
"מדובר בהליך בעל השלכות כלכליות קריטיות לשני הצדדים ולכל בני המשפחה. אחת הדוגמאות הנפוצות, בה אנחנו נתקלים לא אחת, היא בעלות משותפת על דירה או נכס נדל"ני משמעותי אחר.

אחד מבני הזוג צריך בעצם לשלם לבן הזוג השני עבור חלקו בדירה או לבחור בחלופה אחרת – בשני המקרים ניהול לא מקצועי של תהליך זה עלול לגרום נזקים מהותיים לאחד הצדדים, אולי אף לשניהם ולכל הסמוכים על שולחנם. אנחנו מלווים את ההליך מהרגע הראשון, ופועלים הן על פי חוק המקרקעין. לעיתים, ההליך מתרחש בהסכמה, אך פעמים רבות מתחולל מאבק גם סביב תהליך זה וההחלטה יכולה להגיע לפיתחו של בית המשפט".

ההבדל האמיתי - ניסיון ומקצוענות

ככל שהתהליך מורכב יותר, הן בשל הרכוש בו מדובר והן בשל 'עוצמת הסכסוך' – נדרש ידע וניסיון משמעותי יותר מצד עורך הדין שמלווה את התהליך.

עו"ד מאור משתף קצת מניסיונו: שאלה: באילו מקרים נתקלתם?

"אנחנו נתקלים באין ספור דוגמאות, מכל הסוגים ובעוצמת רגשות ומורכבות מגוונים. דוגמא שכיחה שבה אנחנו נתקלים היא מצב שבו לבני הזוג יש עסק משותף אשר נמצא בקשיים פיננסים. ע"פ הדין שני הצדדים בעצם צריכים לשאת יחד באחריות. כאשר האירוע מתחולל בעת תהליך גירושין - ההליך וחלוקת האחריות הכלכלית הופך מורכב הרבה יותר.

האם תמיד נכון לפרק שותפות כלכלית במהלך הגירושין?

התשובה אינה חד משמעית אלא תלוית נסיבות. בהקשר הזה נתקלנו לא אחת במצב בו בני הזוג מעדיפים להמשיך את השותפות הכלכלית ביניהם, וזאת למרות הפרידה ופירוק התא המשפחתי. העובדה שבני הזוג נפרדו, לא מחייבת גם את הפרדת הכוחות הכלכלית ביניהם. ישנה מקרים בהם המשך השותפות מתגלה כמוצלחת מאוד.

שאלה: כיצד תתאר את תפקיד הליווי המשפטי בהליך?

"עורך הדין מלווה את התהליך ממש מההתחלה", מסביר עו"ד מאור. "גם במקרים שהצדדים מסוגלים – עסקית ורגשית - להגיע להסכם חלוקה עצמאי עם סיכוי סביר לאישורו בבית המשפט, מומלץ מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין לענייני גירושין, שייצג את האינטרסים המשותפים וינסח הסכם ברור שמייצג נכונה את כוונת הצדדים".
ועוד הוא מוסיף: "כאשר אין הסכמות, או כאשר קיימת מחלוקת מהותית, ככל הנראה יגיע העימות לבית המשפט לענייני משפחה. אז בוודאי נדרש ליווי של יועץ מקצועי מנוסה. יש לזכור שמדובר בהליך מלחיץ המייצר מתחים מהותיים לבני הזוג, יש בו התמודדות רגשית לא קלה, עם הרבה כעסים ואכזבות. מעורבים בו לעיתים אחרים, ובעיקר ילדי הזוג. ועדיין, פירוק השותפות הכלכלית טבעי ונדרש במצבים כאלה, כדי "להכריח" את בני הזוג להתחיל מחדש בחייהם – תהליך קריטי להם ולכל התא המשפחתי הקיים.

נושאים חשובים בהליך פירוק שותפות בגירושין

עו"ד דודי מאור משלים ומדגיש נקודות ונושאים חשובים, שיש לקחת בחשבון בהליך:

ייצוג משפטי – חשוב להיעזר בעורך דין כבר מהשלב הראשוני, כאשר מבינים שאתם הולכים להליך של פרידה. משרדנו כולל צוות המתמחה בטיפול בהיבטים המשפטיים, כלכלים והרגשיים והכלכליים של תחום זה. מומלץ מאוד להיעזר בו.

מודעות למצבכם הפיננסי – עליכם לבחון את מצבכם הכלכלי-פיננסי. למפות את הנכסים המשותפים שלכם, ומולם את הנכסים המשויכים רק 'לצד אחד' באופן מובהק.
אם יש לכם רכוש אישי נוסף הכולל נכסי נדל"ן או כל רכוש אחר, חשוב לרכז את כלל המידע, וזאת כבסיס למשא ומתן והליכים עתידיים.
חשוב באותה מידה למפות את ההתחייבויות שלכם – אחרת תופתעו.

שיטה הוגנת לחלוקה – חשוב להסכים עם בן הזוג שנפרד מכם על שיטה הוגנת וגם שקופה לביצוע חלוקת רכוש כדי לחלק את הרכוש באופן אופטימלי כולל 'רכוש פעיל' (עסק, נכסי השקעה דינמיים וכד').
• צרכי הילדים פעמים רבות, בהליכים מעין אלה, גם אם טובת הילדים נמצאת בעדיפות גבוהה ('כי כך צריך להיות') של בני הזוג הנפרדים, הם לא לוקחים בחשבון את צרכי הילדים באופן מעשי ומפורט. שימו לב, גם בהליכים הכלכליים ביניכם, חשוב שתתייחסו לצרכי הילדים באופן מסודר ומפורט.

שוויון בחלוקת הנכסים בגירושין? לא בדיוק...

לכאורה, חוק יחסי ממון בין בני זוג (1973) אמור להסדיר ולייצר 'שוויון' בנושא חלוקת הרכוש (והחובות) בין בני הזוג בתהליך הגירושין. אולם מסתבר שכמות המקרים ה'חריגים' משמעותית ביותר – ומתגברת ככל שמדובר ב'פירוק חבילה זוגית' הכוללת יותר נכסים, ממון וגם התחייבויות.

מקרים כאלה מחייבים ניהול עו"ד מנוסה ומומחה בדיני משפחה של תהליך ההיפרדות, כדי להגיע לתוצאה שאינה מקפחת את אחד הצדדים. העדר ייצוג מקצועי עלול לייצר מצבים קיצוניים של קיפוח (לידיעת הצד 'הלא מיוצג').

בין המקרים אותם סוקר עו"ד מאור ניתן למנות:

חלוקת הנכסים – לא בהכרח עניין פשוט

"חלוקת הנכסים היא מורכבת במיוחד" מדגיש עו"ד מאור. לעיתים, ישנם נכסים בעלי ערך סנטימנטלי רב, מעבר לערכים כלכליים, ויש להתחשב בכך. לצידם, קיימים נכסים 'לא מוגדרים' באופן ברור. חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג 1973, אמנם קובע שנכסים שבני הזוג צברו במהלך חיי הנישואין שלהם, נחשבים עדיין כרכוש משותף גם אם נרשמו רק על שמו של אחד מהם. אולם כמו לכל כלל, ישנם חריגים גם לכלל זה. אם מדובר בנכסים שנרכשו או נרשמו על שם אחד מבני הזוג כבר לפני החתונה, זכויות ממוניות אחרות כמו פיצויי פיטורין, קצבאות ופנסיה שמועד תחילתם טרם הנישואין.

תשלום חובות – לא מה שחשבתם

לכאורה, ממש כמו עיקרון השוויון בחלוקת הנכסים המשותפים – כך אמור להיות המצב גם בכיסוי החובות. "אולם בתחום החזר חובות משותפים", טוען עו"ד מאור "נוקט בית המשפט פעמים רבות בכללים אחרים לחלוטין - למרות עיקרון השוויון יכול בית המשפט לקבוע שיש לקחת בחשבון, במקרים מסוימים, את תרומת כל אחד מבני הזוג לכך שנוצר חוב, את ההכנסות של כל אחד מבני הזוג, ואת היכולת הכלכלית הקיימת בשלב זה של כל אחד מבני הזוג לשלם את החוב. ובמקרים לא מעטים בית המשפט עלול לפסוק כי רק אחד מבני הזוג ישלם את החובות, או שחלקו של אחד בתשלום החובות יהיה גדול משמעותית מהשני".

דמי החזרה – 'לחזק את הצד החלש'

דמי החזרה הם, בעצם, תשלומי 'איזון' שאחד מבני הזוג משלם לשני, כדי לסייע לו להתאקלם במצב הכלכלי החדש שנוצר כתוצאה מהפירוד. המשלם הוא, כמובן, 'הצד החזק' בפן הכלכלי וביכולת ההשתכרות – והוא אמור לשלם את הנ"ל לצד ה'חלש'.
הנימוקים לכך רבים – והם אמורים לסייע לבן הזוג השני להתמודד עם אובדן וקיטון ההכנסה, לעיתים בשל העובדה שכעת הוא לבדו מטפל בילדים ונאלץ להפסיק את עבודתו, או לפצות על אובדן זכויות סוציאליות. ניתן לדרוש אותם כדי לסייע ברכישה חיונית כלשהי דוגמת נכס נדלן או מכונית שנכון וצודק לבצע כדי לשמר את אורח החיים הקודם. לדעת עו"ד מאור מוסיף "מדובר בסוגיות בהן חשוב במיוחד להתייעץ עם עורך דין מקצועי ומומחה בתחום, משום שרק הוא או היא יבהיר לכם במדויק מה זכויותיכם או חובותיכם – וכיצד למצותן באופן מיטבי.

לא תמיד כדאי לפרק 'שותפות כלכלית'

"בנקודה זו של המשכיות השיתוף הכלכלי או פירוד מלא", סובר עו"ד מאור "אין תשובה אחת. מדובר בנסיבות הספציפיות של כל מקרה, הן בפן הכלכלי והן בפן הרגשי. פעמים רבות פירוק השיתוף עלול להזיק לשני הצדדים -והצורך באיזון מצד אחד ויעילות כלכלית מחייב פתרונות יצירתיים יותר מאשר 'חיתוך גרזן'".

במקרים רבים, ובמיוחד כאשר מדובר בנכסים מורכבים ו/או עסקים בהם לבני הזוג, יחד ולחוד, חשיבות משמעותית בשימור והגדלת הערך מהעסקים – 'פיצול' או חלוקה פשטנית הם האופציה הפחות כדאית – ולרוב מזיקה לשני הצדדים. בנסיבות כאלה, המאופיינות גם בהיקף הרכוש המשותף וגם באופיו – נדרש יועץ מיומן הבקיא הן בפן האישי-רגשי של תהליך הגירושין – אולם מביא איתו לאירוע ידע וניסיון כלכלי משמעותי" מסכם עו"ד מאור.

"אין ספק, תהליך הגירושין חייב להתנהל בצורה רגישה ומתחשבת – אבל להיות מאוד מדויקת ומנוסה בכל הקשור להיבטים הכלכליים שלו", מסכם עו"ד מאור. "מדובר בהליך מורכב ויש לנהל אותו ברגישות. בדיוק מהסיבות האלה בחירת המשרד הנכון ישמור באופן מיטבי על האינטרסים שלכם ויסייע לכם לצלוח את ההליך בצורה הטובה ביותר. אנחנו ערוכים לכך באופן מיטבי".

לפרטים נוספים ולקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות כנסו ללינק:  https://law-d.com

בשיתוף עו"ד דודי מאור

כדאי להכיר