הפתעה בסלסלה. נחש קוברה . צילום: musthaqsms / pixabay

נא להכיר: 9 הנחשים הקטלניים ביותר בעולם

בין יצורי העולם המרתקים והמאיימים ביותר נמצאים הנחשים, זוחלךי גחון אשר עוררו פחד וסקרנות לאורך ההיסטוריה האנושית. בעוד שרוב הנחשים אינם מהווים איום ממשי על בני האדם, ישנם מספר מינים שהכשתם יכולה להיות הכשת מוות. הנה סקירה של הקטלניים ביותר בעולם. ונרגיע כבר עכשיו, אף אחד מהם אינו ארץ-ישראלי

[object Object]

העולם המופלא של הנחשים כולל מגוון רחב של מינים, כאשר חלקם אינם מזיקים כלל ואחרים מטילים אימה בשל ארסם הקטלני. הנחשים הקטלניים ביותר מצוידים בארס חזק שיכול לגרום לפציעות חמורות ואף למוות בתוך זמן קצר. ארסם הייחודי התפתח במשך מיליוני שנים והפך לכלי הישרדותי רב עוצמה המאפשר להם לצוד ולהתגונן ביעילות. הצטרפו אלינו לסיור היכרות מרתק, וקצת  מצמרר, עם תשעת הנחשים הארסיים והקטלניים ביותר, לפי ChatGPT. 

נחש טאיפן פנים-יבשתי (Inland Taipan)

הטאיפן פנים-יבשתי, הידוע גם כ"נחש העז", הוא הנחש הארסי ביותר בעולם. הוא חי באזורים מרוחקים באוסטרליה, והכשתו מכילה די רעלן שיכול להרוג 100 בני אדם או 250,000 עכברים. למזלנו, מפגשים עם הטאיפן נדירים ביותר, והוא נחשב לנחש ביישן ונסוג.

נחש טאיפן פנים-יבשתי (Inland Taipan), צילום: kapa65 / pixabay

נחש רב-פתן מלכותי (King Cobra)

רב-פתן מלכותי, המכונה גם קוברה מלכותית, הוא הנחש הארוך ביותר בין הנחשים הארסיים, והיא יכולה להגיע לאורך של 5.5 מטרים. כמות הארס שהיא מזריקה בהכשה אחת יכולה להרוג פיל. הקוברה המלכותית נחשבת לנחש אינטליגנטי מאוד ובדרך כלל תעדיף להימנע מעימותים עם בני אדם.

נחש רב-פתן מלכותי (King Cobra), צילום: antriksh / pixabay

נחש קרייט כחול (Blue Krait)

הקרייט הכחול, הנמצא בדרום-מזרח אסיה ובדרום הודו, הוא נחש לילי שבדרך כלל פעיל בלילות. הארס שלו חזק פי 16 מארס של נחש קוברה, והכשתו יכולה לגרום לשיתוק מהיר ולמוות אם לא מתקבל טיפול רפואי מהיר.

נחש קרייט כחול (Blue Krait), צילום: bramadi / flickr

נחש נמרי (Tiger Snake)

נחש נמרי, או נחש טיגריסי, נמצא באוסטרליה נקרא כך בגלל פסים על גופו. ארסו גורם לשיתוק עצבי, קרישת דם והרס שרירים. טיפול מהיר נגד הארס יכול להציל חיים, אך היעדר טיפול יכול להיות קטלני.

נחש נמרי (Tiger Snake), צילום: Charles Brewer / pixabay

נחש קרייט רב רצועות (Many-banded Krait)

הקרייט הרב רצועות, המכונה גם קרייט טיוואני או קרייט סיני, חי בדרום-מזרח אסיה ונחשב לאחד הנחשים הארסיים ביותר בעולם. ארסו חזק פי כמה וכמה מזה של הקוברה ויכול לגרום למוות תוך מספר שעות. עם זאת, הנחש הזה ידוע כחמקמק ונדיר לראותו.

נחש קרייט רב רצועות (Many-banded Krait), צילום: Thomas Brown / flickr

נחש קוברה פיליפינית (Philippine Cobra)

הקוברה הפיליפינית (או קוברה צפון פיליפינית) היא אחת מהקוברות היחידות שיכולה לירוק את הארס שלה למרחקים. ארס זה מכיל נוירוטוקסינים חזקים שיכולים לגרום לשיתוק נשימתי בתוך דקות ספורות.

נחש קוברה פיליפינית (Philippine Cobra), צילום: balouriarajesh / pixabay

נחש מַמבַּה שחורה (Black Mamba)

הממבה השחורה היא הנחש הארסי ביותר באפריקה והנחש המהיר ביותר בעולם, עם יכולת להגיע למהירות של עד 20 קמ"ש. הכשתה יכולה להיות קטלנית אם לא מטופלים במהירות, עם שיעור תמותה של כמעט 100% ללא טיפול.

נחש מַמבַּה שחורה (Black Mamba), צילום: FOTO-RABE / pixabay

נחש ראסל (Russell's Viper)

נחש הראסל, המכונה גם צפע הודי אן צפע ראסל, מצוי בעיקר בדרום אסיה ואחראי למספר הגדול ביותר של מקרי מוות מנחשים בעולם. ארסו גורם לכאבים עזים, דימום פנימי, ונזק לאיברים פנימיים. הטיפול נגד הארס חייב להיות מהיר כדי להציל חיים.

נחש ראסל (Russell's Viper), צילום: tontantravel / flickr

נחש בום-סלאנג (Boomslang)

הבום-סלאנג האפריקני או נחש העפאים הוא נחש עץ ארסי מאוד, אך בזכות אופיו הביישני, הכשות הן נדירות. ארסו גורם לקרישת דם לא תקינה ולדימום חמור, ויכול להוביל למוות בתוך יום עד יומיים ללא טיפול. 

נחש בום-סלאנג (Boomslang), צילום: William Warby from London, England / flickr

חשוב לזכור, אמנם הנחשים הללו מסוכנים, אך הם ממלאים תפקיד חשוב במערכת האקולוגית שלנו. רובם אינם תוקפים אלא אם הם מרגישים מאוימים, והם מהווים חלק בלתי נפרד מהטבע הסובב אותנו. תמיד כדאי להתנהג בזהירות בטבע ולהכיר את הסכנות הפוטנציאליות, אך אין זה אומר שיש לפחד מנחשים, אלא לכבד אותם ואת סביבתם.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו