X

פייסבוק, אינסטגרם וטוויטר ז"ל: זו הרשת החברתית שמשתלטת על העולם

הרשתות החברתיות הגדולות ניסו במשך שנים למנוע ממשתמשים ברשתות שונות לתקשר, כדי להכריח את כולם להצטרף לאותה רשת. כעת זה משתנה, וכולם ממהרים להבטיח יכולת לעקוב, ללחוץ לייק ולהגיב למשתמשים גם ברשתות מתחרות. מייסדי פייסבוק וטוויטר כבר עלו על העגלה. איך מצטרפים למהפיכה?

כל הרשתות יתאחדו? אילוסטרציה. צילום: Thomas Ulrich / Pixabay

השנה שמתקרבת לסיומה היוותה את תחילתה של מהפכה שקטה בתחום הרשתות החברתיות: עלייתו של הפֶדיבֶרס, שעשוי לעצב מחדש את נוף הרשתות החברתיות. נעזרנו ב-ChatGPT כדי להסביר מה זה פדיברס ואיך העלייה שלו תשפיע על התקשורת שלנו.

מהו הפדיברס?
Fediverse הוא קיצור של "Federated Universe" (“יקום מאוחד”) – כינוי כולל לרשת של פלטפורמות מדיה חברתית הניתנות להפעלה הדדית ומבוזרת. שלא כמו רשתות חברתיות מסורתיות, שבהן כל פלטפורמה פועלת באופן שונה לחלוטין, רשתות חברתיות המבוססות על הפרוטוקולים של הפדיברס מאפשרות למשתמשים בפלטפורמות שונות לתקשר אחד עם השני בצורה חלקה, או להעביר את חשבונותיהם מרשת אחת לאחרת בלי לאבד את רשת הקשרים שלהם.

איך זה פועל?
בלב הפדיברס עומדים פרוטוקולים פתוחים, שמאפשרים מעין "שפה" משותפת בין פלטפורמות. כך, למשל, פוסטים שמעלים המשתמשים ייראו בדיוק אותו דבר מאחורי הקלעים, ולא חשוב עם המשתמש העלה אותם ברשת החברתית X או Y. בנוסף, כך, המידע גם זמין באופן אחיד גם לרשתות חברתיות אחרות, כך שמשתמש ברשת אחת יכול ללחוץ "לייק" לתוכן מרשת חברתית אחרת, להגיב עליו ולעקוב אחרי המשתמש שהעלה אותו.

הפרוטוקול הנפוץ ביותר בתחום הוא ActivityPub, ששומר את כל התכנים בצורה אחודה בין פלטפורמות שונות, כך שמשתמשים יכולים לתקשר אחד עם השני ואף "לנייד" את חשבונם – הפוסטים, התמונות, הסרטונים והתגובות שלהם לאחרים, ואפילו רשימות העוקבים והנעקבים – בין רשתות תואמות.

מה זה נותן לנו?
אחת מנקודות החוזק המרכזיות של הפדיברס היא אופיו המבוזר; רשתות חברתיות מסורתיות ריכזו את הכוח ונתוני המשתמשים בידיים של תאגידים בודדים. לעומת זאת, בפדיברס הכוח מחולק בין שירותים ושרתים שונים, ומעניק למשתמשים שליטה רבה יותר על הנוכחות המקוונת שלהם. משתמשים יכולים לבחור לפתוח חשבון בשירות שמתיישר עם הערכים וההעדפות שלהם, ועדיין לתקשר עם משתמשים משירותים תואמים אחרים. כל אחד יכול להקים לעצמו שרת משלו, שיתחבר עם כל היתר – ומנהלי שרתים יכולים לחסום את התקשורת בין משתמשיהם לכאלה משרתים שהם רואים בהם קיצוניים מדי.

איך הופכים לחלק מהפדיברס?
הפדיברס התחיל מרשתות מבוזרות כמו מאסטודון, שהיא רשת חברתית בקוד פתוח על בסיס ActivityPub, וכל אחד יכול להקים שרת משלו, שיתחבר עם כל שאר השרתים בה. היא אפילו מאפשרת הקמת סוגים שונים של רשתות – יש כאלו שמעוצבות כמו פייסבוק וטוויטר, עם דגש על פוסטים טקסטואליים, יש את Pixelfed, שמתמקד בתמונות ודומה לאינסטגרם, ואת PeerTube המתמקדת בווידאו ומהווה תחליף ליוטיוב. כיום יש בכל שרתי מאסטודון ברחבי העולם כ-15 מיליון חשבונות;
ב-2019 החל מיזם פנימי בשם BlueSky בטוויטר, במטרה לבחון תאימות עם הפדיוורס, וב-2021 הוא הפך לחברה נפרדת באותו שם, שאמנם בנתה פרוטוקול משלה, אך תחל בקרוב לתמוך בפרוטוקולים של הפדיברס; מטא בוחנת תמיכה בפדיברס כבר זמן רב, ולפני כשבועיים הודיע מארק צוקרברג כי Threads, האפליקציה שמציעה למשתמשי אינסטגרם ממשק טקסטואלי דמוי טוויטר, תתמוך ב-ActivityPub בשנה הבאה; וימים ובשבוע שעבר הכריזה פליפבורד, אחת מהרשתות החברתיות ממוקדות התמונות הוותיקות בעולם, כי לא רק תתמוך ב-ActivityPub, אלא תהפוך אותו לליבה שלה.

אתגרים
למרות מה שנראה כנהירה לכיוון הפדיברס, לא נראה שהוא יהפוך בקרוב לחובק-כל בעולם הרשתות החברתיות. זאת משום שהחברות הגדולות אינן חפצות לתמוך בו באופן מלא, והתמיכה שלהן בה חלקית, כדי למנוע ממשתמשים לעזוב אותן לטובת שרתים עצמאיים. עם זאת, התמיכה ההולכת ועולה בפרוטוקולים פתוחים בהחלט מבשרת יותר חופש בחירה עבור משתמשים – לפחות בכל הנוגע לתקשורת מול משתמשים מרשתות חברתיות אחרות, גם אם לא בהכרח העברת כל ההיסטוריה האישית אליהן.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר