צפו בשידור החי: מאסק משגר לראשונה מטוס לחלל

אחרי ששיגר לוויינים, אספקה ואסטרונאוטים לתחנת החלל הבינלאומית, הלילה תשגר החברה של אילון מאסק מטוס צבאי למשימה מסווגת סביב כדור הארץ. צפו

מצפה להמראה. מאסק. צילום: רויטרס

2023 ממשיכה להיות שנה של תקדימים ושיאים עבור SpaceX, חברת החלל של אילון מאסק. הלילה ייקבע תקדים נוסף, כאשר החברה תשגר לראשונה סוג חדש של מטען למסלול סביב כדור הארץ: מטוס שיטוס בחלל. את הפרטים המעטים הידועים אודות השיגור הזה ליקטנו בעזרת Forefront.

טיל ה-Falcon Heavy שישוגר הלילה מנמל החלל בקייפ קנוורל שבפלורידה נושא על גבו מטען מסווג עבור חיל החלל האמריקני – מטוס חלל בלתי מאויש בשם X-37B, המכונה גם "רכב מבחן מסלולי". זו תהיה הפעם הראשונה ש-SpaceX משגרת מטוס, והשיגור השביעי עד כה של המטוס, שבעבר שוגר על ידי טילי Atlas V של United Launch Alliance – חברת ציוד ושירותי חלל בבעלות משותפת של לוקהיד מרטין ובואינג.

השיגור מתוכנן לשעה 3:14 לפנות בוקר לפי שעוננו, פלוס-מינוס 10 דקות. SpaceX תשדר את השיגור בזמן אמת ביוטיוב, כאשר השידור יחל כ-20 דקות לפני השיגור המתוכנן, ב-2:55 לפי שעון ישראל. לנוחותכם, אפשר לצפות בשידור ממש כאן:

עבור המשימה השביעית של X-37B, חיל החלל מציין שהמטרות כוללות "פעולה במשטרים מסלוליים חדשים" – כלומר, בגובה גבוה יותר מטיסות קודמות. זה אחד היתרונות שמספק הטיל של SpaceX על האטלס של ULA – הוא מסוגל לשאת משקל גבוה יותר לגובה גבוה יותר.

שאר פרטי המשימה מסווגים, אך לפחות ניסוי אחד שיתבצע על ידי המטוס האוטונומי ידוע – Seeds-2 של נאס"א, שיחקור את ההשפעות של קרינה וחשיפת חלל לאורך זמן על זרעי צמחים. כל טיסה של X-37B עד כה נמשכה זמן רב יותר מהקודמת, כאשר המשימה האחרונה השלימה שיא של 908 ימים במסלול לפני שנחתה בנובמבר 2022.

הטיל שיביא את המטוס הצבאי לחלל מורכב מחלק מרכזי גדול, שזה יהיה השיגור התשיעי שלו, ושני מאיצים צדדיים, שזהו השיגור החמישי שלהם. השיגור הקודם של השניים הללו היה באוקטובר, כאשר שלחו לחלל את החללית Psyche של נאס"א.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר