לאחר המתקפה על הלל יפה: עלייה בניסיונות למתקפות נגד בתי חולים

משרד הבריאות ומערך הסייבר הלאומי הודיעו כי מתקפות שהתרחשו בסוף השבוע נגד בית החולים נבלמו – ולא נגרם נזק • שני הגופים מסרו: "אנו פועלים לחיזוק נוסף של רמת ההגנה של גופים במגזר הבריאות" • בבית החולים ממשיכים לפעול להחזרת מערכות המידע שנפגעו בתקיפה בשבוע שעבר

מתקפת סייבר, אילוסטרציה, צילום: Getty Images

ארבעה ימים לאחר שבית החולים הלל יפה שבחדרה הותקף על ידי האקרים, שדרשו כופר בתמורה להפסקת מתקפת הסייבר, משרד הבריאות ומערך סייבר הלאומי דיווחו הבוקר (ראשון) כי בסוף השבוע נרשמה עלייה בניסיונות למתקפות כנגד בתי חולים וארגונים רפואיים.

על פי ההודעה המשותפת של המשרד ושל מערך הסייבר, ניסיונות התקיפה נבלמו ולא נגרם נזק, זאת בעקבות היערכות מוקדמת ותגובה מהירה של המרכז והצוותים בשטח.

בית החולים הלל יפה, צילום: מישל דוט קום

בתוך כך, שני הגופים, לצד צוותים נוספים בהלל יפה, ממשיכים לפעול כדי להחזיר את מערכות המידע של בית החולים לפעילות שוטפת "באופן הדרגתי ומאובטח בהקדם", כך לפי ההודעה המשותפת. "משרד הבריאות ומערך הסייבר הלאומי מבצעים בימים האחרונים פעילויות רבות מול גופים במגזר הבריאות לחיזוק נוסף של רמת ההגנה, תוך איתור נקודות תורפה חדשות במרחב שעשויות לשמש לתקיפות ופנייה לגופים לסגירתם".

בעקבות הפריצה לבית החולים, יחידת הסייבר בלהב 433 החלה לחקור את האירוע בשיתוף פעולה עם גורמי אכיפת החוק במדינות זרות. על פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום.

עלייה במתקפות נגד מרכזי רפואיים ברחבי העולם

על פי אליק עציון, סמנכ"ל חברת הסייבר Cynerio, בשנתיים האחרונות נרשמה עלייה דרמטית במספר תקיפות הסייבר נגד מרכזים רפואיים ברחבי העולם, זאת בזמן שאלה נלחמים במגפת הקורונה. "ממחקר של חברת Bitglass עולה כי היקף התקיפות על הסקטור הרפואי בשנת 2020 עלה בארה"ב בלבד ב-55%, תוך פגיעה בפרטיות מידע רפואי אישי של כ-26 מיליון אמריקנים", אמר. "חברת IBM פרסמה בדו"ח השנתי שלה בנושא כי עלות הנזקים של תקיפות סייבר במגזר הרפואי גבוהה מאוד, אפילו יותר מזו של המגזר הפיננסי".

בשל המתקפה על הלל יפה, שהשביתה כמעט את כל מערכות המחשוב של בית החולים, נאלצו הצוותים הרפואיים במקום לעבוד ידנית באמצעות מסמכים. קושי נוסף נובע מהיעדר גישה להיסטוריה הרפואית של המטופלים במקום. "כשרופא צריך ללכת פיזית למכון רנטגן כדי לראות פענוח של צילום כי אי אפשר להזין תוצאות במערכת, זה בא במקום דברים אחרים שהוא אמור לעשות", הסבירה אחת האחיות בהלל יפה.

האקר (אילוסטרציה), צילום: רויטרס

 

יחד עם זאת, בבית החולים הבהירו כי מתחילת האירוע היכולות הרפואיות לא נפגעו, המכשור הרפואי פעיל ומתפקד ולא נשקפה סכנה לחולים. בהלל יפה הסבירו: "לצד מאמצי מומחי הסייבר והמחשוב לשקם את מערכות המחשוב ולחקור את האירוע, העשייה הרפואית נמשכת. הצוותים שלנו נותנים מענה מיטבי נוכח האתגרים הקיימים. ההסתגלות של הצוותים לעבודה במתכונת הנוכחית הייתה מיידית ומלאה ומעוררת השראה".

לאחר המתקפה, מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, שלח מכתב לבתי החולים בארץ, שבו הזהיר אותם ממתקפות נוספות נגד ארגוני רפואה: "אבקש את ערנותכם המקסימלית. הנכם מתבקשים לוודא שיש גיבוי מידע שיהיה ניתן להשתמש בו לטובת רציפות הטיפול הרפואי, היה ומתרחש אירוע כזה בארגונכם". הוא אף קרא לבתי החולים להדפיס "חומר רפואי קריטי" במידת הצורך.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi