צעיר חולף ליד משרדי מיקרוסופט בבייג'ינג. ענקית הטק לוקחת כמה צעדים משמעותיים במדינה. צילום: רויטרס

מהלך דרמטי: מיקרוסופט הורתה לעובדיה לעבור למכשירי אייפון

ענקית התוכנה הודיעה לעובדיה בסין כי עליהם להחליף למכשירים של אפל לצורכי עבודה • הסיבה: מאמץ כלל עולמי של החברה לחזק את ההגנה על מוצריה • ברקע: המתחים הנמשכים בין סין וארה"ב, הסובלת כל העת מהתקפות מצידם של האקרים התוקפים חברות וארגונים אמריקניים

[object Object]

ענקית התוכנה האמריקנית מיקרוסופט נוקטת בצעד משמעותי להגברת האבטחה בפעילותה בסין: החברה הודיעה בימים האחרונים לעובדיה במדינה כי החל מחודש ספטמבר הקרוב, אלה יוכלו להשתמש אך ורק במכשירי אייפון לצורכי עבודה.

המהלך, שישפיע על מאות עובדי החברה ברחבי סין, הוא חלק ממאמץ כלל-עולמי של החברה לחזק את ההגנה על מוצריה ושירותיה מפני האקרים הפועלים כקבוצות עצמאיות וגם מפני אלו המופעלים על ידי גורמים ממשלתיים עוינים.

הנשיא ביידן נפגש עם בכירים ממיקרוסופט וגוגל. מאמצים להגן על טכנולוגיה מערבית מפני סין ורוסיה. ארכיון צילום: רויטרס

הסיבה למהלך – חוסר זמינות של שירותי גוגל

על פי מזכר פנימי שהגיע לידי סוכנות הידיעות "בלומברג", מיקרוסופט תדרוש מעובדיה בסין להשתמש באייפונים לצורך אימות זהותם בעת התחברות למערכות החברה. הסיבה המרכזית למהלך - חוסר זמינות של שירותי גוגל בסין, ובפרט היעדרה של חנות האפליקציות "גוגל פליי".

כתוצאה מכך, חנות האפליקציות של אפל נותרה המקום היחיד ממנו יכולים עובדי מיקרוסופט בסין להוריד את אפליקציות האבטחה החיוניות לחברה, כמו מנהל הסיסמאות Microsoft Authenticator ואפליקציית Identity Pass.

החברה הודיעה כי תספק אייפון 15 לכל עובד המשתמש כיום במכשיר אנדרואיד, כולל מכשירים מתוצרת יצרניות סיניות מובילות כמו "וואווי" ו"שיאומי". עם זאת, החברה הבהירה כי העובדים יוכלו להמשיך ולהשתמש במכשירי אנדרואיד לצרכיהם האישיים.

יו"ר מיקרוסופט, סאטיה נאדלה. החברה פועלת להגביר את אבטחת מערכותיה בשוק המסובך של סין, צילום: אי.פי

מאמצי אבטחה מוגברים על רקע תקיפות סייבר נרחבות

ההחלטה מגיעה על רקע מאמצי אבטחה מוגברים של מיקרוסופט ברחבי העולם, לאחר שהחברה ספגה בחודשים האחרונים מתקפות חוזרות ונשנות מצד האקרים הפועלים בחסות מדינתית. רק בחודש ינואר האחרון נחשפה פריצה שבוצעה על ידי קבוצה המקושרת למנגנוני הביטחון הרוסיים, שהשפיעה על עשרות סוכנויות ממשל אמריקניות, כולל משרד החוץ.

בעקבות לחץ וביקורת מצד מחוקקים בארה"ב, השיקה מיקרוסופט בנובמבר האחרון יוזמה כלל-ארגונית בשם "יוזמת העתיד המאובטח" (SFI). יוזמה זו מהווה את רפורמת האבטחה השאפתנית ביותר של החברה מזה שני עשורים, וכוללת שימוש בבינה מלאכותית ושיטות מתקדמות אחרות לטיפול מהיר יותר בפגיעויות בענן, הקשחת ההגנה מפני גניבת אישורים, ואכיפה אוטומטית של אימות רב-שלבי לעובדים.

יחד עם זאת, הצעד של מיקרוסופט עלול להפנות את תשומת הלב למעמדו המורכב של האייפון בסין - נושא רגיש במיוחד בתקופה בה בייג'ינג ו-וושינגטון נמצאות בעימות גיאופוליטי מתמשך. מאז 2023, יותר ויותר חברות וסוכנויות ממשלתיות סיניות הורו לעובדיהן להפסיק להביא מכשירים זרים לעבודה, בטענה לבעיות אבטחה.

נשיא רוסיה פוטין ונשיא סין שי. האקרים הפועלים בחסות של המדינות תוקפים כל העת חברות וגורמים מערביים, בדגש על אלו מארה"ב., צילום: רויטרס

במקביל, דווח לאחרונה כי מיקרוסופט הציעה להעביר בין 700 ל-800 מעובדיה המבוססים בסין ועוסקים בבינה מלאכותית, תחום טכנולוגי שכבר מזמן הפך לכלי אסטרטגי חיוני עבור שתי המעצמות, למיקומים אחרים בעולם.

בעוד שבמיקרוסופט הדגישו כי מטרת המהלך היא להגביר את האבטחה במערכות החברה, ברור כי ההחלטה משקפת גם את המציאות הגיאופוליטית המשתנה ואת הצורך של חברות בינלאומיות להתאים את פעילותן לנוף הטכנולוגי המפוצל בין המזרח למערב.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו