המטופל הראשון של ניוראלינק הצליח להזיז עכבר מחשב בכוח המחשבה. אילוסטרציה. צילום: רויטרס

אילון מאסק שוב מצליח: המטופל הזיז עכבר מחשב בכוח המחשבה בלבד

המיליארדר הודיע כי האדם הראשון שהושתל במוחו השבב של ניוראלינק, החברה בבעלותו, הצליח לבצע את הפעולה בלי שנגע בחפץ • "מדובר בהתקדמות טובה, ונראה שהמטופל התאושש במלואו - ללא תופעות לוואי שאנו מודעים להן"

אילון מאסק, היזם ומי שעומד מאחורי חברת ניוראלינק (Neuralink), הפרויקט השאפתני ששואף להשתיל שבבים במוח האנושי, הודיע כי המטופל האנושי הראשון שהושתל בו שבב מוח החלים לחלוטין והוא מסוגל כעת לשלוט בעכבר מחשב באמצעות המחשבות בלבד.

"מדובר בהתקדמות טובה, ונראה שהמטופל התאושש במלואו - ללא תופעות לוואי שאנו מודעים להן. נכון לעכשיו הוא מסוגל להזיז עכבר על גבי מסך רק על ידי כוח המחשבה שלו", טען מאסק בפלטפורמת המדיה החברתית X (טוויטר לשעבר) שבבעלותו.

צעיר משותק, החל ללכת בזכות שתל בינה מלאכותית שהושתל במוחו. הפוטנציאל כמעט אינסופי. ארכיון // צילום: רויטרסמאסק ציין עוד כי המדענים עוסקים כעת בניסיון לגרום למטופל ללחוץ כמה שיותר פעמים על העכבר באמצעות המחשבה ולנתח את התהליך. מטעם החברה לא הגיבו לבקשת "הגרדיאן" לתגובה או למסירת פרטים נוספים.

כזכור, לפני פחות מחודש הודיע מאסק כי השבב המוחי של ניוראלינק הושתל לראשונה במוח אנושי של אדם חי, זאת לאחר שבחודש מאי של שנה שעברה קיבלה חברת הסטארט-אפ אישור ממנהל המזון והתרופות בארצות הברית (FDA) להתחיל בניסוי הקליני הראשון בבני אדם.

אילון מאסק. יזם הטכנולוגיה אולי הגדול בעולם. , צילום: אי.אף.פי

גודלו של השבב הוא כמטבע והוא מכיל בתוכו רכיבים אלקטרוניים סגורים הרמטית. לשבב מחוברות עשרות אלקטרודות זעירות, שמושתלות במוח עצמו ומעבירות אותות חשמליים מהנוירונים.

לא רק שליטה במחשב

למאסק עצמו יש שאיפות מאוד גדולות עבור ניוראלינק. לדבריו, השתלת שבבים במוח האנושי לא נועד רק למען שליטה ביישומי מחשב על ידי כוח המחשבה, אלא יעזור בטיפול במצבים רפואיים כמו השמנת יתר, אוטיזם, דיכאון ומחלות נפש כאלה ואחרות.

במקביל, ניוראלינק, ששוויה הוערך בכ-5 מיליארד דולרים בשנה שעברה (עוד לפני שהשבב הראשון הושתל במטופל אנושי), מתמודדת כבר תקופה ארוכה עם קריאות חוזרות ונשנות לבדיקה מעמיקה של פרוטוקולי הבטיחות שלה, כאשר לפני כשלושה שבועות החברה נקנסה בגין הפרת תקנות משרד התחבורה האמריקני בעת הובלת חומרים מסוכנים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו