הלך לעולמו פרופ' אברהם למפל – הממציא שאיפשר את מהפכת ה-MP3

פרופסור אברהם למפל היה אחד ממצאי תהליך הדחיסה במחשבים • האלגוריתם LZ שפיתח עם הפרופסור יעקב זיו ממלא תפקיד חיוני בפורמטים PDF (למסמכים) ו-MP3 (למוזיקה) ומשמש עד היום בסיס לטכנולוגיות הדחיסה הפופולריות PNG (לתמונות) ושל ZIP • עולם המחשוב והטכנולוגיה חב חוב עצום לפרופ' למפל על האפשרות להעביר כמות גדולה של מידע בצורה חסכונית ומהירה

פרופ' אברהם למפל עם איור המתאר את אלגוריתם למפל-זיו. את האיור יצרה האומנית והאוצרת ענת הר-גיל במסגרת התערוכה "חוכמת הטכניון" , צילום: דוברות הטכניון

הלך לעולמו פרופסור אברהם למפל, אחד ממצאי תהליך הדחיסה במחשבים שמשמש עד היום בסיס לטכנולוגיות הדחיסה הפופולריות PNG ו-ZIP. ושממלא תפקיד חיוני גם בפורמטים PDF (למסמכים) ו-MP3 (למוזיקה). עולם המחשוב והטכנולוגיה חב חוב עצום לפרופ' למפל על האפשרות להעביר כמות גדולה של מידע בצורה חסכונית ומהירה.

דחיסה בלי איבוד מידע

היתרון הגדול ביותר של האלגוריתם LZ, שפיתח למפל עם הפרופסור יעקב זיו, הוא בכך שהוא מאפשר דחיסה של מידע תוך איבוד מינימלי של נתונים חשובים ללא צורך בידיעה מוקדמת של סוג המידע. כלומר ניתן להפעיל את השיטה על סוגים רבים של קבצי מידע ללא קשר לתוכן שלהם.

אלגוריתם LZ עומד בבסיס של טכנולוגיות רבות של דחיסה המשמשות בהתקני זיכרון למחשבים, בתקשורת ובאמצעים אחרים והשפעתו קיימת עד היום בתחום חברות הענק של הטכנולוגיה ומיליארדי משתמשי הטלפון הסלולרי בעולם.

אבן דרך בתחום האלקטרוניקה והמחשבים

בשנת 2004 הכריז האיגוד הבינלאומי של מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה (IEEE) כי אלגוריתם למפל-זיו הוא "אבן דרך בהנדסת האלקטרוניקה והמחשבים". נשיא האיגוד הסיר את הלוט מעל השלט המציין זאת, ובו נכתב כי "האלגוריתם לדחיסת מידע שפיתחו אברהם למפל ויעקב זיו במקום הזה, בשנים 1977-79, מאפשר העברת מידע ביעילות באמצעות האינטרנט. האלגוריתם תרם תרומה משמעותית להפיכתה של רשת האינטרנט לאמצעי אפקטיבי בתקשורת הגלובלית".

השפעה עצומה על עולם המחשוב

על פי ACM, האגודה החשובה ביותר בתחומי המחשוב ומדעי המחשב, "השפעת עבודתם של הפרופסורים למפל וזיו כה עצומה, שהמחקר הנוכחי בתחום עודנו תוסס כפי שהיה לפני עשרות שנים, וכל שנה אנו רואים עוד תאורטיקנים וחוקרים יישומיים עוסקים בהרחבה ובפיתוח של הרעיון האלגנטי שהשניים הציגו. אין זו הגזמה לומר כי טכנולוגיות הדחיסה שנבעו ממחקרם של למפל וזיו האיצו את היישומים במחשוב נייד ובמולטימדיה והפכו אותם לישימים מבחינה כלכלית".

השלים שלושה תארים אקדמיים בשמונה שנים

פרופ' למפל, יליד פולין (1936), החל ללמוד בטכניון ב-1959 והשלים את שלושת תאריו האקדמיים תוך 8 שנים. הוא לימד בטכניון הנדסת חשמל ומדעי המחשב ובשנים 1984-1981 שימש דיקן הפקולטה למדעי המחשב ע"ש טאוב. בשנת 1993 גויס למעבדות HP וכעבור שנה הקים וניהל את מעבדות HP ישראל. הוא היה עמית IEEE ועמית בכיר ב-HP וחברת HP רשמה על שמו שמונה פטנטים בארצות הברית.
פרופ' למפל זכה במהלך השנים בעשרות פרסים יוקרתיים ואותות הוקרה, ובהם IEEE Golden Jubilee Award על חדשנות טכנולוגית, פרס ACM לתיאוריה ויישום, מדליית המינג מטעם IEEE ופרס רוטשילד.

מגדולי החוקרים של הטכניון

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון ספד לו ואמר כי "פרופ' אמריטוס למפל ז"ל היה מקור השראה לכולנו, ונמנה עם החוקרים הגדולים ביותר שהעמיד הטכניון במאה שנותיו. אלגוריתם למפל-זיו תרם לעולם, ללא תמורה, טכנולוגיה חסרת תקדים המאפשרת העברת מידע במהירות וללא אובדן מידע. בחייו המקצועיים גילם פרופ' למפל את החיבור בין העמקה במדע בסיסי להצטיינות במחקר יישומי. מעטים החוקרים שמחקריהם השפיעו באופן כה נרחב על הקידמה הטכנולוגית ועל חיי היום-יום שלנו. יהי זכרו ברוך".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר