"ספורטוושינג": מדוע ערב הסעודית משתלטת על חברות הספורט האלקטרוני?

המעצמה המזרח-תיכונית שואפת לתקוע יתד בתחום הגיימינג הרווחי עם השקעה של מיליארדים, אולם גורמים רבים לא מרוצים מהשתלטותה של הממלכה מפרת זכויות האדם על הענף

ערב הסעודית חזק בתחום הגיימינג, צילום: GettyImages

חברת השקעות בשם Savvy Gaming, המתמקדת בפיתוח נכסים מעולם הספורט האלקטרוני (esports) ושמגובה על ידי ממשלת ערב הסעודית, רכשה את ה-ESL - מגופי הספורט האלקטרוני הוותיקים והגדולים בעולם. הרכישה התבצעה תמורת מיליארד דולר. כמו כן, בעסקה דומה הנאמדת בחצי מיליארד דולר, השתלטה חברת ההשקעות גם על FACEIT, גוף ספורט אלקטרוני המקיים ליגות וטורנירים של משחקים מרובי משתתפים כמו Counter Strike, League of Legends, Rocket League, Rainbow Six Siege ואחרים.

מבצעים מעולים בתחום המחשוב והאלקטרוניקה

Savvy Gaming Group, צילום: לוגו

במילים אחרות, ערב הסעודית השקיעה לאחרונה 1.5 מיליארד דולר בפלטפורמות ספורט אלקטרוני, וללא ספק שואפת לתקוע יתד בתחום הרווחי הזה, שהולך ומתפתח משנה לשנה. ב-2021, לצורך העניין, נאמד שווי הענף בארה"ב בלבד ב-1.08 מיליארד דולר - גידול של 50% לעומת 2020. 

לא מדובר בעסק חדש. בשנים האחרונות השקיעה Savvy Gaming כשלושה מיליארד דולר במפיצות ומפתחות משחקים מובילות, כמו אקטיוויז'ן-בליזארד (לפני שנרכשה על ידי מיקרוסופט בסכום עתק), אלקטרוניק ארטס וטייק 2, אולם חברות אלה לא נמצאות כמובן בבעלותה. אף שמדובר בעסקאות חוקיות לגמרי, שנועדו בין היתר להרחיב את אפיקי ההכנסה של המעצמה המזרח-תיכונית ולהכין אותה ליום שבו הנפט ייגמר, מבקרי התופעה מייחסים לה את הכינוי "ספורטוושינג" - טקטיקה שבה חברות ענק ואף מדינות רוכשות קבוצות ספורט מובילות לצורכי יחסי ציבור, השפעה ויוקרה.

ESL, צילום: לוגו

לפני כשלושה חודשים, למשל, רכשה ערב הסעודית באמצעות קרן השקעות דומה את מועדון הכדורגל האנגלי ניוקאסל יונייטד, מהלך שזכה לתהודה שלילית רבה בקרב האוהדים בשל האופן השיטתי בו מפרה המדינה זכויות אדם, "אך מנסה לייפות ולטשטש את המצב באמצעות השתלטות על מועדון כדורגל מהשורה הראשונה", כך לדברי בכיר באמנסטי אינטרנשיונל, ארגון הפועל לקידום זכויות אדם. לפיכך, לא מן הנמנע שרכישת ה-ESL על ידי ערב הסעודית נועדה לצורכי אותן מטרות בדיוק - הפעם רק במישור הספורטיבי-דיגיטלי, ולא על כר הדשא עצמו.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi