יהודים, רפורמיים - ציונים | תגובה

המאמר של גליק מדגים בדיוק את הניסיון של המונופול האורתודוקסי-ימני לשלוט בשיח, לכוון אותו, ולהפוך כל אי הסכמה עם מדיניות ממשלת ישראל ללא לגיטימית

נגד המונופול של הימין על הציונות. נשות הכותל, צילום: אורן בן חקון

בשבוע שעבר נחתה בישראל "משלחת סולדריות" של ראשי התנועה הרפורמית בארה"ב, בראשות הרב ריק ג'יקובס – נשיא התנועה. הם נפגשו עם בני נוער מתנועת הנוער הרפורמית שנמצאים כאן בחצי שנה האחרונה, הניחו את היסודות לבואם של מטות נוספות בקיץ הקרוב, ערכו קבלת שבת מטרים ספורים מהגדר עם עזה, וגם ביקרו בשייח ג'ראח ונפגשו עם מובילי תוכניות קיום משותף. במסגרת הביקור נפגש הרב ג'ייקובס עם מנהיגי מפלגות מכל הקשת הפוליטית והביע בכל מקום את תמיכתו בישראל ואת התקווה שלו לצדק, לשלום ולשוויון. כשם שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי, יש יותר מדרך אחת לתמוך בישראל.

את כל העובדות האלה "שכחה" קרולין גליק. בימים אלו של שינוי בממשלת ישראל, המאמר שלה מדגים בדיוק את הניסיון של המונופול האורתודוקסי-ימני לשלוט בשיח, לכוון אותו, ולהפוך כל אי הסכמה עם מדיניות ממשלת ישראל ללא לגיטימית.

בעוד ליצמן מנסה להגדיר עבור בנט מי יכול להחשב ליהודי חובש כיפה, קרולין גליק מנסה להגדיר עבור התנועה הציונית הגדולה בעם היהודי מי יכול להחשב כציוני. בעיניה, רק מי שמאמץ באופן אוטומטי את המדיניות הימנית, אורתודקסית של ממשלת ישראל (היוצאת) יכול להחשב כציוני. התנועה הרפורמית בצפון אמריקה, וברחבי העולם, מושקעת הן בציונות ובקשר עם מדינת ישראל, והן בערכי השוויון והצדק שהם הערכים המובילים בתפיסתנו הדתית. אנו מסרבים להכריע בין השניים, ואנו מקדמים את היכולת להתחבר ולתמוך במדינת ישראל, גם כשאיננו מקבלים חלקים כאלה ואחרים במדיניות של ממשלת ישראל.

מאמרה של גליק מלא באי דיוקים, אך מדייק בנקודה אחת- הרב ג'ייקובס ומנהיגות התנועה הרפורמית בישראל וברחבי העולם מבקשת את מקומה סביב השולחן בכל השאלות המרכזיות בנוגע למדינת ישראל- כאחינו ואחיותינו מסביב לעולם. אנו מקווים ומאמינים כי בממשלה שתוקם בשבוע הבא נוכל לקדם נושאים רבים שהם במרכז השיח הישראלי- ביניהם יישום הדמוקרטיה הישראלית. לתנועה הרפורמית - שהיא התנועה היהודית הגדולה ביותר בעולם יש תרומה אדירה למדינת ישראל, ולממשלה הבאה יש אפשרות למנף ולהגביר את התרומה הזו.

במשך שנים ראו אזרחי מדינת ישראל – חילונים, דתיים ציוניים וכן, גם רפורמים – איך ממשלות ישראל משקיעות מליארדי שקלים בשנה – דרך ממסד חרדי ודורסני - בשירותי דת חרדיים שהובלו על ידי גורמים אנטי ציוניים מובהקים מהמפלגות החרדיות.

ועוד עובדה קטנה, שאם הייתה טורחת קרוליין גליק כעיתונאית לברר עם הפוליטיקאים עצמם: בניגוד לנאמר, באף אחת מהפגישות בכנסת לא התקיים דיון על תקציבים לתנועה. מצער, אבל אולי מובן, לשמוע, שאחרי שנים של סחטנות דתית, גליק מניחה שרבנים באים לייצר לעצמם תקציב. אך זו אינה התנועה הרפורמית. דובר על עתיד מדינת ישראל, עתיד הציונות, והערכים אותם אנו מבקשים לקדם כתנועה ישראלית ותנועת אחות בתפוצות.

הניסיונות הנואשים של גורמים אורתודוקסיים לדחוק אותנו מהשיח, שייכים לעבר. אנחנו חלק מהשינוי המבורך שעומד לחול במדינת ישראל עם הממשלה הבאה. הגיעה העת.

כדאי להכירi