הכירו: ראש ממשלת בריטניה הבא

מבחינת סטארמר, שנלחם באנטישמיות בעקביות, רק תהליך מדיני ופתרון שתי המדינות יבטיחו את עתידה של ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית ויציבה

מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, קיר סטארמר, צילום: Getty Images

מי שצפוי להפוך לראש ממשלת בריטניה בעוד כשבועיים הוכיח שאפשר למגר אנטישמיות, ושזה גם פופולרי. המהפך שהוביל ראש הלייבור קיר סטארמר בתוך מפלגתו שכנע את הקהילה היהודית ואת בריטניה כולה שניתן לסמוך עליו.

יהודי בריטניה ינשמו לרווחה אם ינצח בבחירות ביולי הקרוב, לא רק בגלל החיבור המשפחתי שלו לקהילה (אשתו ממשפחה יהודית), אלא כי הוא נאבק באנטישמיות גם בתוך המחנה הפוליטי שלו.

הלייבור שסטארמר מנהיג כיום היא מפלגה שונה לחלוטין מזו שראיתי כשעבדתי בפרלמנט הבריטי בתקופתו של קודמו בתפקיד, ג'רמי קורבין. תחת קורבין אפפה את הלייבור עננת אנטישמיות רעילה, שהרחיקה תחילה את הקהילה היהודית ובהדרגה את הציבור הבריטי כולו.

סטארמר נכנס לתפקיד בהבטחה למגר את האנטישמיות, וקיים אותה. בהנהגתו המפלגה נקטה קו ברור של אפס סובלנות לאנטישמיות, ובעטה החוצה את כל מי שסירב להתיישר - מחברי מפלגה זוטרים ועד למנהיג המפלגה לשעבר, קורבין, שמתמודד בבחירות הקרובות כמועמד עצמאי. בזמן שהאנטישמים נזרקים החוצה, יהודים רבים שעזבו את המפלגה שבים אליה בהמוניהם, רבים מהם מועמדים מטעמה. המפלגה קיבלה על עצמה ניקוי אורוות יסודי, וכעת היא דוהרת אל הנהגת המדינה.

המאבק של סטארמר באנטישמיות מגלה את גישתו למנהיגות: יסודי, חסר פשרות, שאפתן. הוא נכנס לפוליטיקה אחרי קריירה בשירות הציבורי. הוא היה הראשון מבני משפחתו שלמד באוניברסיטה וסיים את לימודי המשפטים בהצטיינות. בשקדנות ובנחישות הוא טיפס לתפקיד התובע הכללי, שם הוביל את המאבק להכרה באל־קאעידה כארגון טרור. את אותה התמדה ואת אותה יכולת תכנון לטווח ארוך הוא לקח למגרש הפוליטי, ובתוך חמש שנים מרגע כניסתו לפרלמנט הצליח לכבוש את ראשות המפלגה. אל תיתנו לרושם הראשוני של עורך הדין הרציני והשקט להטעות אתכם - מדובר במנהיג שמכוון גבוה ושנלחם עם סכין בין השיניים.

לאורך הקריירה שלו סטארמר עמד לצד הקהילה היהודית וישראל. ב־7 באוקטובר הוא גינה את חמאס וצידד בזכותה של ישראל להגן על עצמה. כשהתובע בהאג ביקש להוציא צווי מעצר לנתניהו, לגלנט ולסינוואר, סטארמר דחה את ההשוואה בין חמאס לישראל.

בזמן שהאנטישמים נזרקים החוצה, יהודים רבים שעזבו את המפלגה שבים אליה בהמוניהם, רבים מהם מועמדים מטעמה. המפלגה קיבלה על עצמה ניקוי אורוות יסודי, וכעת היא דוהרת אל הנהגת המדינה

מבקריו מימין האשימו אותו שהבטחת הבחירות שלו להכיר במדינה פלשתינית כחלק מתהליך מו"מ בין ישראל לפלשתינים היא הענקת פרס לחמאס, אבל מבחינת סטארמר, רק תהליך מדיני ופתרון שתי המדינות יבטיחו את עתיד ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית ובטוחה. בתור מי שהצהיר על תמיכה בישראל ובתנועה הציונית ללא סייגים, הסכם מדיני נתפס עבור סטארמר כמהלך פרו־ישראלי, שמנוגד לחלוטין לחזון של חמאס למלחמת נצח.

הצלחת הבחירות שצפויה לסטארמר ולמפלגתו מוכיחה שאפשר למגר אנטישמיות, ושהציבור מעריך מנהיגים שמוכנים לעשות את הדברים הקשים דווקא במחנה הפוליטי שלהם, עבור טובת המדינה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר