רוצים יותר מילואים? תנו יותר הטבות

צריך לגבש בדחיפות תוכניות סיוע למשרתי המילואים על בסיס תעסוקתי, מגזרי או סוציו־אקונומי • אי אפשר להגדיל את מערך המילואים בלי להגדיל את התמורה למשרתים

חיילי מילואים סמוך לגבול רצועת עזה (ארכיון), צילום: שמואל בוכריס

אחד הלקחים מהמלחמה הוא ההכרח להגדיל את כוח האדם בצה"ל, ובתוכו את מערך המילואים. ביום חמישי האחרון פורסם להערת הציבור תזכיר חוק שירות המילואים, המבקש "לבצע התאמות כך שתתאפשר קריאתם של אנשי המילואים לפרקי זמן ממושכים יותר בכלל, ולתקופות לחימה בפרט". המשמעות המיידית היא העלאת מספר ימי המילואים פי שלושה (35 יום לחוגרים, 45 יום לקצינים) והעלאת גיל הפטור ממילואים לחוגרים מ־40 ל־46.

ההתגייסות למילואים לאחר 7 באוקטובר היתה מלאה. כ־287 אלף גויסו ושירתו 61 ימי מילואים בממוצע עד כה. הרכבם החברתי מגוון: תושבי מרכז ופריפריה, בעלי סטטוס תעסוקתי, מגזרי וסוציו־אקונומי שונה, אשר ביטא חלקים רבים בחברה הישראלית. הרכב זה שיקף לא רק את גיוונם החברתי, כי אם גם את צורכיהם השונים.

וכעת משרתי מילואים משתחררים מיחידותיהם וצפות סוגיות תעסוקה, פרנסה, לימודים ומשפחה. מילואימניקים שחזרו לעבודתם מקבלים מכתב פיטורים או זימון לשימוע; בני הזוג ובנות הזוג שנשארו בעורף לטפל בילדים, בעסקים ובמשפחה (לפי נתוני אכ"א, כ־112 אלף מהמילואימניקים הם בעלי משפחות) הוצאו לחל"ת, פוטרו או שמשרותיהם צומצמו. כך מצאו משרתי המילואים את עצמם כשהם נעים בין המלחמה על הבית הלאומי למלחמה על הבית הפרטי.

ההטבות המוזכרות בתזכיר, הניתנות כמענה כוללני למשרתי המילואים, אינן רגישות דיין לצורכיהם הדיפרנציאליים של משרתים מקבוצות שונות על בסיס תעסוקתי (שכיר, עצמאי או סטודנט), מגזרי או סוציו־אקונומי, ונדרש מאמץ נוסף כדי לסגור את מעגל התגמול והסיוע שראוי שאף יתווסף לתזכיר החוק

תזכיר חוק שירות המילואים מוסיף הכבדה ניכרת בנטל השירות ומעמיק את חוסר השוויון בין הנושאים בנטל השירות לבין אוכלוסיות אחרות, ובהן החרדים. כדי להקל את נטל המילואים מציע התזכיר להגדיל את התגמול המזערי עבור יום שירות מילואים ולהעמידו על 310 שקלים. כתוספת לכך מוזכרות "הטבות וזכאויות נוספות למשרתי המילואים". אלא שההטבות המוזכרות בתזכיר, הניתנות כמענה כוללני למשרתי המילואים, אינן רגישות דיין לצורכיהם הדיפרנציאליים של משרתים מקבוצות שונות על בסיס תעסוקתי (שכיר, עצמאי או סטודנט), מגזרי או סוציו־אקונומי, ונדרש מאמץ נוסף כדי לסגור את מעגל התגמול והסיוע שראוי שאף יתווסף לתזכיר החוק. למשל, סיוע לסטודנטים לממן את המחיה ואת שכר הדירה כדי שלא ייאלצו להכריע בין המשך לימודים לעבודה; במשפחות של שכירים מומלץ להאריך את תקופת ההגנה מפני פיטורים מ־60 ל־90 יום למילואימניקים ומ־30 ל־60 יום לבני/ות זוגן/ם.

גיבוש תוכניות סיוע המותאמות לצרכים דיפרנציאליים של משרתי מילואים מקבוצות שונות על בסיס תעסוקתי, מגזרי או סוציו־אקונומי יסייע ליצור עבורם מענה מותאם ומדויק יותר. הכרחי שסוגיות אלה ישוקללו בחשיבה על הגדלת מערך המילואים וכחלק מההכרח להגדיל את כוח האדם בצה"ל. מעל לכל, ראוי שהתמורה לנשות המילואים ולאנשי המילואים על הקרבתם, שתלך ותגדל עם הגדלת כוח האדם ומספר ימי המילואים כפי שמוצע בתזכיר, תהלום את זמנם ואת מחויבותם. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר