דעה | יחסים מחוסנים | ישראל היום

חמישי, מאי 14, 2020 - 15:16

יחסים מחוסנים

מייק פומפאו לא היה צריך לבוא עד לישראל כדי ללחוץ עליה לדלל את יחסיה עם סין • על מנת להבין את מטרת הביקור, כדאי דווקא להעיף מבט לעבר המכון הביולוגי בנס ציונה

ביום ראשון התראיין עיתונאי סעודי בשם עבדלחמיד אל־גובאן ברשת BBC בערבית. דבריו, שתורגמו בידי מכון ממרי, היו חד־משמעיים. לסעודים לא אכפת מהפלשתינים. הם רוצים את ישראל. "זה כבר לא רק תמיכה ציבורית בנורמליזציה ופיתוח קשרים עם ישראל. הציבור שלנו מאס והפנה עורף לפלשתינים באופן כללי", אמר.
אל־גובאן הוסיף, "זה באינטרס האסטרטגי שלנו, בהתאם לאינטרסים הכלכליים העתידיים שלנו, לשמר יחסים אמיתיים עם ישראל. ישראל היא מדינה מתקדמת ואנחנו יכולים להרוויח ממנה". "הפלשתינים", הוא קבע, "הפסידו".
דבריו של אל־גובאן אינם גחמה של איש אחד. במהלך חג הרמדאן, הטלוויזיה הסעודית משדרת שתי סדרות שמציגות את היהודים ואת ישראל באור חיובי. 
מנהיגי הרשות הפלשתינית מביעים שאט נפש ממה שהם רואים כנטישתם על ידי מדינות ערב. בשיחה עם "ישראל השבוע", גורם בכיר ברשות כינה במרירות את הגינויים הערבים נגד תוכנית הריבונות הישראלית ותוכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ כלא יותר מ"מס שפתיים". 
ארגוני שמאל בארץ תולים את תקוותיהם לטרפוד תוכנית הריבונות על האיחוד האירופי. ביום שלישי דווחה בהבלטה כוונת צרפת, לוקסמבורג, אירלנד ובלגיה להעביר החלטה באיחוד האירופי - הטלת סנקציות על ישראל במקרה שהממשלה תחיל את הריבונות בבקעת הירדן ובהתיישבות הישראלית בהתאם לתוכנית טראמפ. אולם, כמו הפלשתינים, גם אנשי השמאל עתידים להתאכזב. זאת משני טעמים. ראשית, כדי להעביר סנקציות במסגרת האיחוד האירופי, דרוש קונצנזוס, ואין. 
שנית, יש לזכור שמהלך ישראלי של החלת החוק בחלקים של יהודה ושומרון לא יתבצע כצעד ישראלי חד־צדדי. הוא יתבצע כצעד ישראלי במסגרת יוזמה אמריקנית. על כן, סנקציות אירופיות נגד ישראל שיוטלו כעונש על יישום תוכנית טראמפ - ייתפסו בעיני וושינגטון כצעד אנטי־אמריקני. עובדה זאת תצמצם עוד יותר את מספר המדינות המוכנות לתמוך במהלך. לסיכום, על אף רצונם של כמה ארגוני שמאל, לא צפויים צעדי ענישה אירופיים נגד ישראל. 

כולם רוצים לעבוד עם ישראל

יש סיבה אחרת שישראל אינה צריכה לחשוש שיישום חוקיה בחלקים של יהודה ושומרון ובבקעת הירדן יביא לפגיעה מדינית או כלכלית. כדי להבין אותה יש לשים לב לגורם העיקרי שהביא את מזכיר המדינה מייק פומפאו לארץ ביום רביעי.
פרשנים רבים ניסו בשבוע האחרון להבין למה פומפאו מצא לנכון להגיע לישראל דווקא באמצע הקורונה. פומפאו מקורקע כבר חודשיים, כמו מרבית המנהיגים בעולם. 
מרבית הפרשנים טענו כי תוכנית הריבונות הביאה אותו לירושלים. אך אין זה סביר. הרי בין דבריו של השגריר דיוויד פרידמן ל"ישראל היום" בשבוע שעבר לדבריו של פומפאו ל"ישראל היום" השבוע, ברור שהאמריקנים ממשיכים לתמוך בכוונת ישראל להחיל את הריבונות. פרידמן אף רואה את העניין כסוגיה דחופה. 
זה גם לא בגלל איראן. פומפאו לא צריך להגיע לישראל לדבר על הנושא. ישראל והאמריקנים מתואמים בו לחלוטין. 
יש, ככל הנראה, שתי סיבות שהוא בכל זאת בא לישראל דווקא השבוע - אחד משנית והשנייה עיקרית. הסיבה המשנית היא סין. האמריקנים - בשתי המפלגות - מוטרדים מאוד זה זמן רב מהקשרים הטכנולוגיים והתשתיתיים שישראל מטפחת עם סין. בראיון שפורסם ביום שלישי באתר Washington Free Beacon, עוזר מזכיר המדינה למזרח הקרוב, דיוויד שנקר, אמר: "אנו לא רוצים שהישראלים ייכנסו למערכת יחסים בעייתית עם סין". שנקר מיקד את דבריו בדאגה אמריקנית בסוגיית בניית תשתיות בארץ, לרבות הנמל החדש בחיפה על ידי חברות סיניות. 
לדבריו, "סין רואה ערך גבוה ביחסים שלה עם ישראל. ישראל צריכה כל מיני תשתיות והיא מביטה לשם כך לעבר סין. סין מגישה הצעות מחיר נמוכות וחברות סיניות עושות את כל העבודה. אבל יש דברים שצריכים להביא בחשבון. גם לנו יש אינטרסים ואנחנו רוצים להיות מסוגלים לעבוד עם ישראל".
פומפאו בעצמו הדגיש את כוונתו לדון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא, לפני שהתחילו את פגישתם. אין ספק שהעניין הגובר של האמריקנים ביחסי ישראל עם סין, כפועל יוצא מהפצת הקורונה על ידיה, גורם להגברת הלחצים על ישראל לרדד ולדלל את יחסיה עם המעצמה במזרח. עם זאת, אפשר להעביר את המסר הזה גם בזום מאובטח. לא בשביל זה בלבד היה מזכיר המדינה מגיע עד ירושלים. זה מביא אותנו לקורונה.

הפנטזיה הציונית

ביום שלישי שעבר המכון הביולוגי בנס ציונה הודיע שחוקריו השלימו "פיתוח מדעי פורץ דרך" לקראת ייצור טיפול פוטנציאלי לנגיף הקורונה, המבוסס על נוגדן שמנטרל את הנגיף. בהודעת המכון ציינו כי הוא בתהליך רישום פטנט על הפיתוח, ושלאחר רישומו המכון יפנה לחברות ייצור בינלאומיות כדי לייצר אותו. 
שר הביטחון נפתלי בנט, שביקר במכון ביום חמישי שעבר עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, כדי לעמוד מקרוב על הפיתוח - הודיע בתום הסיור: "הנחיתי את מערכת הביטחון ואת המכון הביולוגי להתקדם במהירות הגבוהה ביותר כדי להגיע לייצור תרופה המונית. לא נחסוך כסף או משאבים. הכל כדי לקצר את הזמן עד לתרופה מסחרית".
בין הודעת המכון הביולוגי לביקורם של ריבלין ובנט בנס ציונה, הגיעה ההודעה המפתיעה שפומפאו יבוא לארץ בתוך שבוע. בדבריו לצד נתניהו ביום רביעי בבוקר, פומפאו התייחס לשיתוף הפעולה בעניין הנגיף שאותו ביקש לקדם: "טכנולוגיה ישראלית, מומחיות רפואית ישראלית, כל הדברים שאתה ואני והצוותים שלנו יכולים לעבוד עליהם במשותף. אני בטוח שנביא תוצאות טובות, ונצמצם סיכונים עבור אנשים בכל העולם מפני הנגיף".
כאשר פומפאו הקניט את סין שאינה משתפת את כל הידוע לה על הנגיף, נתניהו קטע אותו בחיוך ואמר, "הדבר החשוב ביותר הוא לייצר מידע ולשתף אותו". כל המומחים שהתייחסו לפיתוח הנוגדן לנגיף שביצע המכון הביולוגי אמרו שמוקדם מדי לדעת עד כמה הדבר משמעותי. מן הסתם, אם ישראל פיתחה מרפא לנגיף עולמי, מצבנו המדיני והכלכלי ישודרג משמעותית. 
אבל גם בלי הגשמת פנטזיה כזאת, ברור שהיכולות הביוטכנולוגיות והחדשנות שישראל מפגינה בטיפול ובחקר הקורונה - מסמרו את מעמדה כאחת המדינות המובילות בעולם בתחומים הללו. מדינות ערב שנמשכות אלינו בגלל העניין המשותף עם איראן, יידבקו אלינו ביתר שאת כתוצאה מכך. מדינות אירופה, המבקשות להטיל עלינו סנקציות בגין הריבונות, יצטרכו לאזן את עוינותן עם הרצון שלהן ליהנות משיתוף פעולה עימנו. 
ייתכן מאוד שהאתגר העיקרי שישראל מוצבת בפניו כיום בתחום המדיני אינו איך לצמצם את הסיכונים מהחלת הריבונות ביו"ש. הוא איך למקסם את המעמד החדש שלנו בעולם באופן שיחזק אותנו ברמה מדינית, כלכלית ואסטרטגית לשנים הבאות.
לדעות נוספות של קרולין גליק