ראש בראש בדרך לבחירות: האם יש סיכוי שביידן לא יתמודד לנשיאות?

בעוד עשרה ימים יתקיים העימות הטלוויזיוני הראשון בקמפיין הנוכחי בין הנשיא האמריקני לדונלד טראמפ • שני המועמדים מתמודדים עם שלל בעיות, שיריבם יעלה בשידור החי • ביידן ייאלץ להוכיח שהוא במצב בריאותי וקוגניטיבי טוב וטראמפ יצטרך לענות על שאלות בנוגע להרשעותיו הפליליות ולנאמנותו לדמוקרטיה האמריקנית

10 עובדות על ג'ו ביידן / ישראל היום

בעוד עשרה ימים בדיוק תישא ארצות הברית כולה עיניים למסכי הטלוויזיה ותצפה בהליך הדמוקרטי החשוב ביותר של האומה: העימות הטלוויזיוני הראשון בין נשיא מכהן למועמד לנשיאות. השחקנים הראשיים מוכרים היטב, שניהם כמעט באותו גיל, אחד מהם בן 81 והאחר חגג לאחרונה יום הולדת 78. הן ג'ו ביידן והן דונלד טראמפ כיהנו במשך ארבע שנים כנשיא המעצמה הגדולה בעולם, אך ההבדלים ביניהם עצומים.

ביידן וטראמפ, צילום: איי.אף.פי.

ביידן נחשב דיפלומטי, שקט ונעים-הליכות. טראמפ נחשב לוולגרי, קולני וולחובתו מיוחסות הרבה מאוד אמירות גזעניות ושוביניסטיות. רק לפני כחודש בית המשפט הרשיע את טרמפ ב-33 סעיפי אישום ועומדים נגדו עוד שלושה אישומים אחרים.

למרות כל זה, השיח היום בארה"ב לקראת הבחירות הוא האם ביידן כשיר מספיק להתמודד לנשיאות, בשל גילו ובשל מצבו הקוגניטיבי. ביממה החולפת פורסם סרטון שבו נראה ביידן קופא על מקומו ואת ברק אובמה נשיא ארה"ב לשעבר מוליך אותו החוצה מהאולם. בסרטון אחר מסייעת לו ראש ממשלת איטליה להסתובב בכיוון הנכון אחרי שבהה לחלל האוויר במשך רגע ארוך במיוחד בזמן מפגש של ארגון המדינות המתועשות (ה-G7).

"יקבל את תמיכת המפלגה"

לאור הדיווחים על מצבו הבעייתי, נשמעו השערות כי ביידן יפרוש בסופו של דבר מהמירוץ.

פרופ' אברהם בן-צבי, מומחה לפוליטיקה אמריקנית וחתן פרס ישראל במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, טוען כי נכון לרגע זה אין תוכנית שביידן יפרוש מרצונו, או שהמפלגה הדמוקרטית תחולל מרד או הליך הדחה של הנשיא המכהן. "המפלגה הדמוקרטית אמורה לתת לביידן את תמיכתה המלאה בוועידת המפלגה ואין כרגע בעצם מועמד אחר בתהליך" הוא אומר. "מובן שהכל בהינתן שמצבו הקוגניטיבי והבריאותי של ביידן יהיה יציב ושלא תהיה הידרדרות חדה. יש אמנם נוהל סדור בנושא זה, התיקון 25 לחוקה, אבל הוא מעולם לא הופעל. אם הנשיא המכהן מחליט להתפטר או שמא נקבע שאינו מסוגל למלא את תפקידו, סגניתו האריס אוטומטית הופכת להיות הנשיאה, אבל זה כרגע לא על הפרק".

עד כמה המצב הבריאותי של ג'ו ביידן משפיע על העימות מול טרמאפ?

"העימות הראשון יכול להיות קריטי ויכול לחרוץ את גורל ההתמודדות לנשיאות. כך, למשל, לדעתי טראמפ הפסיד את הבחירות לפני ארבע שנים בגלל העימות הראשון, כי הוא היה אגרסיבי מדי, לעג לביידן, התערב בדבריו, העליב אותו ותקף אותו בצורה שנחשבה כבוטה מדי. ואני חושב שזה פגע בהצלחתו".

"למרות הבורות של טראמפ, הרי שהוא נראה נמרץ.  אצל ביידן, הסכנה האמיתית מבחינתו היא אם יתחיל לגמגם או להתבלבל בשמות מנהיגים, מדינות ואתרים. זה, לדעתי, יכול להיות הסוף שלו - אם תהיה מעידה מאוד בולטת.  ביידן יהיה יותר שקול, יותר ממלכתי. ולכן, תיאורטית, הוא נהנה מיתרון. בנוסף, העימות הקרוב יהיה קל יותר לביידן, שכן לא יהיה בו קהל. לפני ארבע שנים, היה קהל מאוד כוחני שהפריע לביידן. בנוסף, אין אפשרות ליריב להפריע באמצע דברים – כלומר, אם ביידן מדבר, אין אפשרות לטראמפ לשסע אותו, להפריע לו או להוציא אותו מריכוז".

ביידן, צילום: אי.פי.אי

"יכול להיות אירוע מכונן אם טראמפ יגיד משהו בעימות שמאיים על היסודות המחוקקים, הוא אמר לא פעם ולא פעמיים שהוא יפגע ביכולת של הקונגרס או בפרקליטות ויפעל נגדם. אם הוא יגיד משהו קיצוני בעימות שנראה אנטי-חוקתי , או אם יהיה משהו חריג כמו רמז לתאוריות קונספירציה נגד הצבא או נגד הסי. אי. איי זה יפגע בו".

מהניסיון שלך, עד כמה השאלות בעימות הזה יהיו שונות מאשר בעבר?

"אתה יכול להפסיד בחירות בגלל מדיניות חוץ ואתה זוכה בבחירות בזכות ההצלחה שלך להתמודד עם בעיות פנים. אני מניח שישאלו שאלות לגבי סדרי עדיפויות, את טרמאפ ישאלו שאלות לגבי שמירת כללי המשחק הדמוקרטי. ייתכן שישאלו על מידת נאמנותו לחוקה. יכולים לשאול אותו גם האם לאחר שיבחר הוא יחון את האנשים שמקורבים לו, שהיו מעורבים בכל הפרשיות המשפטיות".

"ייתכן גם שישאלו את טרמאפ שאלות על הקשרים שלו עם קבוצות גזעניות או על יחסו לנשים. בכל מקרה, אין שום ספק שטרמאפ יתייחס לגילו של ביידן ולמצב הקוגניטיבי שלו, למרות שיש רק שלוש שנים הפרש ביניהם. גם בעימות לפני ארבע שנים טראמפ לעג לביידן - למרות שלא הייתה שאלה ישירה בנושא".

טראמפ (ארכיון), צילום: אי.פי

"את ביידן ישאלו שאלות שלנו נראות טריוויאליות, על שער הריבית, על המשכנתאות היקרות, על בעיית ההגירה הבלתי-חוקית... אבל הסוגיה הבולטת יותר היא השאלה איפה אתה משקיע ועל חשבון מה. מדיניות החוץ באמריקה היא לא דבר מרכזי, למעט האיום הסיני.. לאמריקנים חשוב מחיר התירס, המשכנתה והדלק, ולכן הם ישאלו את ביידן למה אתה זורק כל כך הרבה מיליארדים על אוקראינה. אני מניח שישאלו את ביידן גם מה האסטרטגיה האמריקנית בהמשך לפעילות בעזה. האם זה לא מוביל להסתבכות נוספת של אמריקה במקומות רחוקים". 

מה נקודות התורפה של ביידן ושל טראמפ?

"נקודת התורפה של ביידן היא ההופעה שלו. טראמפ הוא אנרגטי ויבוא במיטבו. אם ביידן רוצה לנצח, הוא צריך להתנהל בצורה שקטה ובטוחה ולא לוותר לטראמפ בנושא ההתנהלות הפלילית שלו. העובדה שנשיא לשעבר ומתמודד הורשע בהרבה מאוד סעיפים היא חשובה. זו פעם ראשונה בהיסטוריה שנשיא הורשע. ביידן יתייחס בוודאי להתבטאויות הגזעניות של טרמאפ. הוא ינסה לפגוע בבטן הרכה שלו ולפנות לאומה האמריקנית ולהעביר את המסר שטראמפ לא מכבד את הדמוקרטיה. הוא ינסה לצייר את טראמפ כאדם מסוכן, לא שקול, שלא מכבד את התהליכים הדמוקרטיים.  השאלה כמה נמוך יירד ביידן בכל הקשור למישור האישי".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר