ביידן לאזרחי ארה"ב: "חמאס רוצה להשמיד את ישראל, הזהרתי אותה שלא תתעוור מהזעם"

לאחר ביקורו בארץ, הנשיא האמריקני נשא נאום מהחדר הסגלגל אל אזרחי ארצו • בנאומו, קישר ביידן בין מה שקורה בישראל לאירועי המלחמה באוקראינה • "הרצון לחסל מדינות דמוקרטיות שכנות משותף לחמאס ולפוטין"

ביידן מצהיר על תוכניות סיוע לישראל ואוקראינה בנאום לאומה האמריקנית // רויטרס

בנאום לאומה האמריקנית הלילה (שישי) אמר נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כי העולם נמצא "בנקודת מפנה בהיסטוריה", קשר בין הלחימה בישראל ובאוקראינה והצהיר על כוונתו לאשר תוכניות סיוע גדולות למדינות הלוחמות על קיומן נגד כוחות שמבקשים להרוס דמוקרטיות שכנות - חמאס ורוסיה, כך לדברי הנשיא האמריקני. בנאומו לא התייחס ביידן לדיווחים על התקפות הבסיסים האמריקניים בעיראק.

בנאומו אמר ביידן כי "נתניהו ואני שוחחנו והסכמנו על כך שיש להילחם בהתאם ובכפוף לחוק הבינלאומי. הזהרתי את ישראל שלא תיתן לזעם לעוור אותה. אני מבקש מהקונגרס לתמוך גם באוקראינה וגם בישראל, הדבר ישתלם. זו השקעה חכמה שתחלק דיבידנדים לביטחון האמריקאי לדורותיו. זה יעזור לנו להרחיק את הכוחות האמריקנים מפגיעה. זה יסייע לנו לבנות עולם בטוח יותר, שלו ומשגשג יותר עבור הילדים והנכדים שלנו".

"חמאס לא מייצג את הפלשתינים, הוא רוצה להשמיד את ישראל", אמר הנשיא האמריקני בנאומו. כמו כן, ביידן הדגיש כי הפצצת בית החולים בעזה לא נעשתה על ידי ישראל. "ראיתי אנשים בישראל בכאב עמוק. הרצון לחסל מדינות דמוקרטיות שכנות משותף לחמאס ולפוטין", אמר נשיא ארה"ב כהשוואה בין מה שקורה בישראל למה שקורה באוקראינה.

"המתקפה על ישראל מהדהדת את האכזריות שנגרמה לאוקראינה", הדגיש שוב הנשיא, "הצלחות ירושלים וקייב חיוניות לביטחון הלאומי של ארה"ב".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יורד ממדרגות האייר פורס 1 בנמל התעופה בן גוריון (ארכיון), צילום: איי.פי

ביידן התייחס גם למאמצים האמריקניים לשחרור החטופים בעלי אזרחות אמריקנית ולמפגש שקיים בישראל עם משפחות החטופים. "אנו פועלים בכל דרך להחזיר את יקיריהם הביתה", אמר. "כנשיא, אין עדיפות גבוהה יותר עבורי מאשר ביטחונם של האמריקנים החטופים כבני ערובה".

באשר לסיוע ההומניטרי לאזרחים הפלשתינים שעברו לדרום הרצועה, אמר ביידן כי אתמול ארה"ב ומצרים "סיכמו על סיוע הומניטרי ראשון שיגיע לרצועת עזה", ואף הבטיח כי "חמאס לא ייגע בו".

רשת החדשות האמריקנית ABC חשפה את חבילת הסיוע הבינלאומית שמתכוון הבית הלבן להעביר לאישור הקונגרס, חבילת ענק של 105 מיליארד דולרים. מתוך סכום הענק, 14 מיליארד דולרים יועברו לסיוע צבאי לישראל ו-60 מיליארד יועברו לידי אוקראינה. לא ברור כרגע אם החבילה תזכה לאישורו של הקונגרס, בעיקר בשל העובדה שבית הנבחרים עדיין שרוי בקרב על בחירת יו,ר הבית, אבל ישראל ואוקראינה זוכות לתמיכה משמעותית משתי סיעות הבית וייתכן והחבילה תעבור בלי שום צורך במשא ומתן ממושך. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר