"אתגר לשלטונו של נתניהו": בעולם מדווחים על החלטת בית המשפט בשאלת גיוס החרדים

כלי תקשורת ברחבי העולם דיווחו בהרחבה על סוגיית גיוס החרדים לשירות בצה"ל • כלי תקשורת רבים הקדישו מלל רב במטרה להסביר לקוראים את המצב החברתי והדתי המורכב בישראל

כותרות בכלי תקשורת ברחבי העולם על גיוס חרדים. צילום: צילו םמסך

כלי תקשורת ברחבי העולם התייחסו היום (שלישי) להחלטת בית המשפט העליון בישראל על גיוס חרדים לצה"ל ברוב גורף של תשעה שופטים.

העיתון האמריקני הנודע "ניו יורק טיימס" דיווח: "בהחלטה גורפת, תשעה שופטים סברו כי אין שום בסיס חוקי לפטור ארוך השנים משירות צבאי  שניתן לסטודנטים דתיים אולטרה אורתודוקסים רבים. בהיעדר חוק שמבדיל בין תלמידי הסמינרים וגברים אחרים בגיל גיוס, בית המשפט פסק כי חוקי גיוס החובה של המדינה חלים גם על המיעוט החרדי".

עבור רוב כלי התקשורת בעולם, הצורך להסביר את מערכת היחסים המורכבת בין החרדים למדינת ישראל ואת המעמד המיוחד שנוצר עבור בני הישיבות לאורך השנים הביא להסברים רבים בגוף הכתבות. "בישראל, הצבא מתואר לעיתים רבות כ'צבא העם' והפטור הנרחב שמקבלים גברים יהודים אולטרה-אורתודוקסים הפכה לנקודת מחלוקת במשך עשורים", הוסבר בכתבה בנושא ברשת החדשות הבריטית בי.בי.סי.

בעיתון ההודי "הינדו" הקדישו הסבר מקיף על המבנה החברתי דתי בישראל: "גברים אולטרה אורתודוקסים בישראל רואים בלימוד דתי במשרה מלאה את חלקם בהגנה על מדינת ישראל. רבים מהם חוששים שמגע גדול יותר עם החברה החילונית דרך השירות הצבאי ירחיק את המאמינים מהישמעות אדוקה לחוקי הדת. הגברים החרדים לומדים בסמינרים מיוחדים שמתמקדים כמעט אך ורק בלימודים דתיים, עם מעט מאוד התייחסות לנושאים כמו מתמטיקה, אנגלית או מדע. מבקרים רבים טוענים כי הם לא מוענים לשירות צבאי או בכלל לכניסה לכוח העבודה בחברה החילונית".

שידור ברשת "אל ערביה" בנושא גיוס החרדים, צילום: ללאגם בעולם הערבי התייחסו להחלטת בית המשפט. באתר החדשות האמירותית "אל ערביה" בחרו למסגר את החלטת בית המשפט כ"אתגר נוסף לשלטונו של ראש הממשלה נתניהו". "הדרישה הזו של בית המשפט פותחת דלת לנושא חדש – ישן שראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה להתחמק ממנו זמן רב ומשקיפים במדינה סבורים שמדובר במהלך שנועד לרצות את הימין הקיצוני בישראל", נכתב.

גם בסוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו" בחרו למסגר את ההחלטה באופן פוליטי ובחרו להתמקד במחאה הארוכה של הציבור החרדי נגד הגיוס.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר