לנסראללה יש סיבות טובות להפסקת אש, אבל הוא נערך ביתר שאת להסלמה נוספת

למרות המסרים המרדימים של מנהיג חיזבאללה, המצב בשטח מורכב יותר • האיראנים מתגברים כוחות בסוריה, ובלבנון מגדילים כל פעם את רף הסיכון • עם זאת, לציר הפרו-איראני יש אינטרס מובהק בסיום המלחמה, כדי להגיע להסכם גרעין חדש ולהביא להסרת הסנקציות על טהרן

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. צילום: רשתות ערביות

מי שקורא את ציטוטי נאומו של נסראללה עלול לקבל רושם מתעתע. על פניו, מנהיג ארגון הטרור ייחל להפסקת אש וגיבה את ההתרככות של חמאס במו"מ. הוא הצדיק את סיום המלחמה בכך שבזכותו "ישראל מותשת", ואף מצא תירוץ לנסיגה של כוחותיו שמונה קילומטרים מהגבול, כשאמר שלא משנה כמה יורחק ארגון הטרור, הוא מחזיק ברקטות בעלות טווח ארוך מספיק.

תיעוד מהתקיפה בכפר כילא \\ צילום: דובר צה"ל

בשטח המצב מורכב יותר ונתון לשינוי. חיזבאללה יצר מעין "משוואת הרתעה". כל חיסול של דמות משמעותית בארגון, נענה בשיגורים לטווח רחוק יותר או למתקנים רגישים יותר. אתמול חיזבאללה רצח במסגרת המשוואה הזאת זוג הורים ברמת הגולן. נכון לעכשיו, ישראל לא שברה את הכלים, ועל פניו הסתפקה בתקיפה בעומק לבנון נגד תשתיות במערך ההגנה האווירי של חיזבאללה. בקיצור, נסראללה לא חושש מהסלמה ישראלית בחזית הלבנונית, ומגדיל בכל פעם את רף הסיכון שהוא לוקח. אף על פי כן, מלחמה כוללת היא בהחלט לא האינטרס שלו.

תקיפה ישראלית בדרום לבנון (ארכיון), צילום: אי.אפ.פי

במקביל, במקורות זרים מדובר על אלפי לוחמי מיליציות פרו-איראניות שמתאספים בסוריה, ככל הנראה בדרכם ללבנון או לחזית מול רמת הגולן. המטרה היא לסייע לחיזבאללה במקרה של מלחמה כוללת. מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, רמז היום כי במקרה הצורך, הם יסייעו לחיזבאללה ולא ישאירו אותו להילחם לבד. בכל זאת, כש-60% ממחבלי חמאס נוטרלו, ושלטונו בסכנה, בטהרן לא יוותרו בקלות על תעודת הביטוח המרכזית שלהם בביירות.

האינטרס של חיזבאללה בהפסקת אש, קל וחומר סיום המלחמה, קשור גם לזהות המנצח בבחירות באיראן. אמנם מסעוד פזשכיאן הצהיר כי ימשיכו לתמוך בארגונים של הציר הפרו-איראני, אבל הנשיא החדש גם מעוניין להתניע את המשא ומתן על הסכם הגרעין עם המערב. הפסקת אש בעזה בהחלט תועיל לכך. עסקה חדשה, אגב, תסיר סנקציות כלכליות מאיראן, ותאפשר לה להגביר את התמיכה בחיזבאללה וביתר המיליציות השיעיות במזרח התיכון.

מתקן הגרעין באיספהאן. לאיראן יש אינטרס להגיע להסכם, צילום: רויטרס

במקביל, נראה שהאיראנים מתכננים להפעיל מנוף נוסף על ישראל. בתחילת השבוע איים מנהיג החות'ים בתימן, עבד אל-מאלכ אל-חות'י, כי יפעל נגד סעודיה. התירוץ הוא סנקציות כלכליות על צנעא, אבל נראה שהסיבה האמיתית היא להגביר את הלחץ על מדינות ערב. יהיה זה שלב נוסף בהסלמה האזורית, לאחר שהחות'ים פגעו באופן משמעותי בהכנסות של המצרים מתעלת סואץ, ומיליציות פרו-איראניות הגבירו את ניסיונות הברחות הנשק לירדן. לצד הניסיון לתגבר מחבלים ביהודה ושומרון, מדובר במהלך שמאיים גם על היציבות של הממלכה. עד כה רוב מדינות ערב התכופפו בחדווה, והתחמקו מכל עימות ישיר עם טהרן.

סיבה אחרת לרצון של נסראללה בהפסקת אש נוגעת לצורך שלו לשקם חלק מיכולותיו שנפגעו. זה בעיקר כולל את שיקום התשתיות האזרחיות והצבאיות בדרום לבנון. המפקדים הבכירים שחוסלו ככל הנראה כבר הוחלפו בחלקם. מעבר לכך, על נסראללה יהיה להתמודד עם עשרות אלפי הלבנונים שנאלצו לעזוב את בתיהם בחודשים האחרונים ונפגעו כלכלית.

הרס בדרום לבנון כתוצאה מהפצצות צה"ל. נסראללה רוצה לשקם את האזור, צילום: איי.פי

לבסוף, לחיזבאללה יש גם אינטרס מדיני בהפסקת אש. המסרים שעברו עליו בשבועות האחרונים, מהדיפלומטים האמריקנים והאירופים, הבהירו לו כי במקום לשלם מחיר על חזית הטרור נגד ישראל, הוא עשוי לקבל משא ומתן עקיף. מגעים שיסיימו את המערכה עם הסדר בגבול היבשתי, ויחזירו מבחינת נסראללה "אדמה לבנונית".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר