מפקד משמרות המהפכה: "נתערב במקרה שהנסיבות יחייבו אותנו"

חוסיין סלאמי הדגיש: "מיקום הפעולה שלנו נקבע על בסיס הגיאוגרפיה האידיאולוגית שלנו" • לטענתו: "גבול הג'יהאד שלנו נמצא במקום ששם מוסלמים יימצאו בסכנה, שם אנחנו נמסור נפש, נתערב ולא נרשה שאחרים ישלטו על גורלם של מוסלמים" • במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה סבורים כי דבריו נובעים מחוסר רצונו של המשטר האיראני להתחייב בפומבי בהתערבות ישירה במלחמה בין ישראל וחיזבאללה

מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי. צילום: אי.פי

התערבות בעירבון מוגבל? מפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי נאם היום (רביעי) במסגרת טקס זיכרון למפקדת "רמדאן", שהייתה הבסיס הראשון של הארגון עם פעילות מעבר לגבולות.

חוסיין סאלמי הדגיש את הדברים הבאים בנוגע להמשך ההתערבות האירנית במערכה במזרח התיכון ובכל מקום בעולם: "אנו באיראן, יש לנו גאוגרפיה אידיאולוגית וגאוגרפיה ארצית ורשמית. מיקום הפעולה שלנו, נקבע על בסיס הגיאוגרפיה האידיאולוגית שלנו. גבול הג'יהאד שלנו נמצא במקום ששם מוסלמים יימצאו בסכנה, שם אנחנו נמסור נפש, נתערב ולא נרשה שאחרים ישלטו על גורלם של מוסלמים.

תיעוד: יירוטים של חיל האוויר הישראלי במהלך המתקפה האיראנית (ארכיון) // דובר צה"ל

"כתוצאה מפעולתנו זאת, אתם עדים היום לעובדה שמוסלמים נהנים מעוצמה וכוח. מבצע 'הבטחת האמת' (המתקפה האיראנית על ישראל) היה ביטוי לעובדה שאם הנסיבות יחייבו - אנחנו נפעל. לא שאנחנו נשב בחיבוק ידיים ורק אחרים יפעלו בחזית ההתנגדות, אלא אנחנו נתמוך בהם, ואם נצטרך נשלוף חרב ונילחם. כבוד המוסלמים חשוב מכל דבר אחר".

לדברי אנליסט, מהמרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, אברהם מ', מדובר בתיחום ההתערבות האיראנית לכל מקום שבו היא נדרשת. הוא הוסיף כי הביטוי "אם הנסיבות יחייבו זאת", מרמז על אירוע בדומה לתקיפת הבניין של הקונסוליה האיראנית בדמשק בסוריה, שבה חוסלו בכירי משמרות המהפכה. אירוע שהוגדר על ידי המנהיג העליון אייתוללה עלי חמינאי כתקיפת ישירה של אדמה איראנית.

המתקפה האיראנית בשמי ירושלים, אפריל 2024, צילום: אי.אף.פי

סלאמי הדגיש בדבריו את "האחדות המוסלמית וציר ההתנגדות", שנוצר על ידי המשטר האיראני ואת פעולות הטרור שלו כפעולות טרור בהן הוא גאה. הגנרל האיראני הוסיף: "הגאוה הזו גורמת לעמידה איתנה שלנו. אנחנו חייבים לעמוד זקוף ואסור לנו להתכופף, אסור לנו לכרוע ואסור לנו להרים ידיים. כל מוסלמי הוא יקר ודבר יקר הוא בלתי מנוצח ולא ירים ידיים לעולם".

במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה סבורים כי הדברים של סאלמי נובעים מחוסר רצונו של המשטר האיראני להתחייב בפומבי בהתערבות ישירה במלחמה בין ישראל וחיזבאללה, ונועדו להמשיך ולשמור על כוח ההרתעה של הציר הפרו-איראני. בטקס השתתפו הגנרל סלאמי, וכן חלק מצמרת כוח הקודס, ובתוכם אחמד וחידי, שר הפנים האיראני, המפקד הראשון של כוח קודס, ומי שעומד כנגדו צו מעצר בינלאומי בשל מעורבתו הישירה בפיצוץ בניין AMIA בארגנטינה.

שיגור טילים במהלך תרגיל של "משמרות המהפכה" (ארכיון), צילום: אי.פי.אי

הטקס נערך לרגל פרסום שני ספרים על המפקדה, שפעלה במהלך מלחמת איראן-עיראק בתוך אדמת עיראק, והייתה אמונה על גיוס אזרחים כורדים שהתנגדו למשטרו של סדאם חוסיין. המטרה היתה לבצע מבצעי גרילה על אדמת עיראק. המפקדה, בעצם הייתה הבסיס לכוח הקודס של משמרות המהפכה, שבהמשך התפשט ברחבי העולם, ממיאנמר במזרח ועד לוונצואלה במערב.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר