עמיתיו של נבלני: פוטין הורה על חיסול האופוזיציונר כדי למנוע עסקה מוכנה לשחרורו

ראש הקרן למלחמה בשחיתות שייסד נבלני: הוא אמור היה להשתחרר בתמורה להעברתו של מתנקש רוסי הכלוא בגרמניה • לדבריה, קיבלה אישור שהמגעים מתקדמים ב-15 בפברואר, ולצד נבלני היו צריכים להשתחרר עוד שני אזרחים אמריקנים • למחרת הוא מת

אלכסיי נבלני. מת בנסיבות מחשידות. צילום: אי.פי.אי

ראש הקרן למלחמה בשחיתות של אלכסיי נבלני טענה היום (שני) כי ערב חיסולו, הושג סיכום עם שירות הביטחון הרוסי על שחרורו של האופוזיציונר תמורת קצין השירות שכלוא בגרמניה בגין רצח.

ראש הקרן למלחמה בשחיתות: נבלני נרצח כדי לסכל עסקה לשחרורו | רויטרס

לדברי מריה פבצ'יך, היא קיבלה אישור שהמגעים מתקדמים ב-15 בפברואר, ולצד נבלני היו צריכים להשתחרר עוד שני אזרחים אמריקנים - ככל הנראה העיתונאי אוון גרשקוביץ והנחת לשעבר פול ווילן. למחרת הוא נרצח.

בסרטון שפרסמה היום, אומרת פבצ'יך כי עם תחילת הפלישה הרוסית לאוקראינה הבינו בקרן כי חייבים לשחרר את נבלני. התוכנית נרקחה במשך שנתיים וכללה מאות מגעים - עם פוליטיקאים, מיליארדרים ואינספור פקידים, במערב וברוסיה, ונתקלה באינספור נתקים ומקרים של "טלפון שבור". "פוליטיקאים (במערב) הנהנו והסכימו שצריך לפעול למען שחרור נבלני, אבל לא עשו כלום", היא קובלת.

קיסינג'ר. "הבטיח לסייע, אך לא קיים", צילום: אי.אף.פי

אחד מהם, לדבריה, היה "ידידו של פוטין, הנרי קיסינג'ר, שהבטיח לסייע ולא עשה דבר".

למרות הקשיים, בדצמבר האחרון הבשילה והייתה כמעט מוכנה לביצוע. אחד המתווכים לעסקה היה רומן אברמוביץ'. 

אלא שלדעת פבצ'יך, שבעבר הייתה התחקירנית המובילה של הקרן, פוטין סיכל את העסקה כי רצה להיפטר כליל מנבלני והחליף את קצין השירות הכלוא בגרמניה במישהו אחר. 

מושבת העונשין בעיירה חארפ בצפון הרוסי, שבה הוחזק נבלני ומצא את מותו, צילום: אי.פי

גופתו של נבלני הוחזקה בידי רשויות רוסיה במשך תשעה ימים. אמו לודמילה סיפרה כי במהלך התקופה הזו לחצו עליה לחתום על הסכמתה לקבורה חשאית – ולא, האופוזיציונר ייקבר בשטח מושבת העונשין. "הזמן עובד נגדך, הגופה נרקבת", שמעה לודמילה מאחד הנציגים של הרשויות. רק לאחר ששורה ארוכה של אנשי תרבות וציבור רוסים הקליטו סרטונים עם דרישה לשחרר את הגופה והנושא תפס תאוצה בינלאומית, נמסרה הגופה של אלכסיי לאמו. כעת מחפשים בני משפחתו ועמיתיו מקום שבו יוכלו לאפשר לאזרחים להיפרד ממנו.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר