על המוקד: אלפי נשים שהורשעו בכישוף יזכו לחנינה

סקוטלנד הוציאה להורג באשמת כישוף פי חמישה יותר אנשים מבכל מקום אחר באירופה • השרה הראשית של סקוטלנד: "האנשים האלו הוצאו להורג כי היו עניים, שונים - או רק כי היו נשים" • נטלי דון, שהעלתה את הצעת החוק: "עלינו להתייחס לעוולות שבעברנו"

העלאת מכשפות על המוקד בגרמניה, 1555, צילום: GettyImages

פוליטיקאית סקוטית העלתה הצעת חוק לחנינה לאחר המוות של אלפי אנשים, בעיקר נשים, שהורשעו בכישוף והועלו על המוקד לפני מאות שנים.

נטלי דון העלתה את ההצעה כדי "לתקן את העוול ההיסטורי של ההאשמות וההרשעות בכישוף". היא אמרה שהיא מקווה שהמהלך יעביר מסר למדינות אחרות שעדיין מפלילות את אלו המואשמים בכישוף, ש"סקוטלנד מכירה בכך שמה שקרה לאנשים האלו היה עיוות מתועב של הצדק".

הצעתה של דון מגיעה לאחר התנצלות רשמית של השרה הראשית של סקוטלנד, ניקולה סטרג'ן, ביום האישה הבינלאומי בחודש מרץ, בפני כל אלו שהואשמו, הורשעו או הוצאו להורג במסגרת חוק הכישוף של 1563.

"חוסר צדק שנבע ממיזוגיניה". השרה הראשית של סקוטלנד, ניקולה סטרג'ן, צילום: GettyImages

בערך 4,000 סקוטים הואשמו בכישוף במסגרת החוק עד שנת 1736. מתוכם הוצאו להורג 2,500 - מספר גדול פי חמישה מאשר בכל מקום אחר באירופה, כך לפי "Witches of Scotland", קבוצה שפועלת לחנינת הנאשמים.

בנאום ההתנצלות, סטרג'ן אמרה שהקורבנות "הואשמו ונהרגו כי הם היו עניים, שונים, פגיעים, או במקרים רבים - רק כי הם היו נשים. חוסר הצדק נבע, לפחות בחלקו, ממיזוגיניה".

דון אמרה כי המהלך לא קשור רק למה שקרה בעבר, וכי היא רוצה להצביע על "גישות פטריארכליות ומגדריות" ואפליה בסקוטלנד של ימינו.

"דעתי היא שעל מנת לבנות סקוטלנד הוגנת, שווה ומתקדמת יותר, עלינו להתייחס לעוולות שבעברנו", אמרה דון.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר