סמוטריץ' במכתב דחוף לנתניהו: דורש "תגובה ציונית הולמת לצעדיה החד צדדיים של הרש"פ"

"קיימת דחיפות רבה לתגובה מיידית שתגבה מחיר משמעותי מהרש"פ על פעולותיה, תרתיע אותה ומדינות נוספות ותעצור את הסחף", כותב שר האוצר • בין היתר, הוא מבקש עצירת העברות כספי המיסים לרשות ודורש אישור של עשרות אלפי יחידות דיור, גם בשטחי E1 • בתוך כך, המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הודעת ראשי הממשלה של נורבגיה, אירלנד וספרד כי יכירו באופן חד צדדי במדינה פלשתינית

נתניהו וסמוטריץ'. צילום: מארק ישראל סלם, אורן בן חקון

לאחר ההכרזה של ראשי הממשלה של נורבגיה, אירלנד וספרד הבוקר (רביעי) כי יכירו רשמית במדינה פלשתינית החל מיום שלישי הבא, ה-28 במאי, פנה שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ לראש הממשלה נתניהו במכתב דחוף, ובו הודיע על מספר צעדים מיידים שיש לנקוט כנגד הרשות.

קמפיין משרד החוץ נגד הכרה חד צדדית במדינה פלשתינית // משרד החוץ

בפנייתו כתב סמוטריץ׳: ״בישיבת הממשלה האחרונה שרים רבים, ובתוכם אני, העלנו דרישה חד משמעית לנקיטת צעדי ענישה חריפים כנגד הרש"פ בשל פעולותיה החד צדדיות נגד ישראל, ובכלל זה חתירתה להכרה חד צדדית באום ובמסגרת הסכמים בילטרליים מול מספר מדינות והמאבק המשפטי שהיא מנהלת מול מדינת ישראל בבתי הדין בהאג במטרה להביא לעצירת המלחמה".

"בדיון הועלו מספר רעיונות ונראה כי היתה הסכמה מקיר לקיר בדבר הצורך לפעול באופן מידי ולא להסתפק בהחלטה הדקלרטיבית שעברה בממשלה", הדגיש שר האוצר, והמשיך: "בסיכום הדיון הטלתי על צוות שרים בריכוז המל"ל לגבש תוך 24 שעות רשימת צעדים מומלצת. כידוע, מאז ישיבת הממשלה פורסמה החלטתו של התובע האנטישמי בבית הדין בהאג להוציא צווי מעצר נגדך ונגד שר הביטחון במסגרת תיק שהתובעת בו היא הרש"פ. להזכירך, כבר לפני שבועיים פניתי אליך ודרשתי גיבוש צעדי תגובה חריפים. אלא שלמרבה הצער העניין נמרח ויש מי שמנסה כנראה למסמס אותו".

דרישה חד משמעית לנקיטת צעדי ענישה חריפים כנגד הרש"פ . סמוטריץ' (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

"בדיון שהתקיים אתמול במל"ל הציגו פקידים ויועצים כדרכם שלל נימוקים למה 'זה לא העיתוי הנכון'. אין בכוונתי לאפשר לפקידים למסמס את העניין. קיימת דחיפות רבה לתגובה מיידית שתגבה מחיר משמעותי מהרש"פ על פעולותיה, תרתיע אותה ומדינות נוספות ותעצור את הסחף. אשר על כן, אני דורש לאשר לאלתר את הצעדים הבאים: כינוס מיידי של מועצת התכנון ביו"ש לאישור של עשרות אלפי יחידות דיור בהתיישבות שבשלות לקידום מבחינה מקצועית, כולל בשטח E1".

"החלטה שתאושר כבר מחר בישיבת הקבינט על הקמת ישוב מול כל מדינה שתכיר חד צדדית במדינה פלשתינית. ע"פ הפרסומים שלוש מדינות מתעתדות להודיע היום על הכרה חד צדדית במדינה פלשתינית. הריני לעדכנך כי הנחיתי את מנהלת ההתיישבות להכין נוסח מחליטים עם שלושה ישובים אסטרטגיים ואני דורש כי החלטה כאמור תאושר כבר מחר".

ראש ממשלת נורבגיה יונס גר סטיורה, ר"מ ספרד פדרו סנצ'ס, ר"מ אירלנד סיימון האריס, צילום: אי.פי.איי, רויטרס

"החלטה נוספת שתובא מחר לקבינט על ביטול "המתווה הנורווגי" שאושר בקבינט לפני מספר חודשים. נורווגיה היתה הראשונה להכיר חד צדדית במדינה פלשתינית היום והיא אינה יכולה להיות פרטנר לשום דבר שקשור ליהודה ושומרון. בכוונתי לחדול מהעברת הכספים אליה ולדרוש את השבת כלל הכספים שהועברו".

"קידום הצעת מחליטים לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון, החלטה שאמורה היתה להתקבל מיד לאחר חג הסוכות ונדחתה בשל המלחמה שנכפיתה עלינו. ההתיישבות היא מגן ישראל וכחלק מלקחי ה - 7 לאוקטובר נדרש לחזקה, ציונית ובכדי שכפר סבא לא תהיה כפר עזה חלילה. כשר אוצר אמצא לכך את התקציבים הנדרשים. בנוסף, ביטול כלל היתרי ה- VIP של בכירי הרשות לצמיתות בכלל המעברים והשתת סנקציות כלכליות נוספות על בכירי הרש"פ ובני משפחותיהם".

ה"פרס" על מתקפת 7.10 - צירוף הרש"פ לאו"ם (ארכיון), צילום: אי.אף.פי

"נוסף לכך הריני להודיעך כי אין בכוונתי להעביר עוד את כספי הסילוקין לרש"פ, מכאן ועד להודעה חדשה, וכמו שהודעתי לך במכתבי לפני שבועיים, אין בכוונתי להאריך את השיפוי לבנקים הקרוספונדנטים בסוף החודש הבא".

"הצעד המעוות של מדינות אלו הוא עוול לזכר קורבנות 7 באוקטובר"

שר החוץ ישראל כ"ץ הורה להחזיר מיידית לישראל להתייעצויות את שגרירי ישראל באירלנד ונורבגיה על רקע החלטת מדינות אלה להודיע על הכרתם במדינה פלשתינית: "אני שולח היום מסר חד וברור - ישראל לא תבליג מול מי שחותרים תחת ריבונותה ומסכנים את ביטחונה", תקף.

שר החוץ ישראל כ"ץ (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

"אירלנד ונורווגיה מתכוונות לשלוח היום מסר לפלשתינים ולכל העולם: הטרור משתלם. אחרי שארגון הטרור חמאס ביצע את הטבח הגדול ביותר של יהודים מאז השואה, אחרי שביצע את פשעי המין המחרידים שראה העולם, מדינות אלו בחרו לתת פרס לחמאס ולאיראן ולהכיר במדינה פלשתינית. הצעד המעוות של מדינות אלו הוא עוול לזכר קורבנות 7/10. הוא אף פגיעה במאמצים להשבת 128 החטופות והחטופים - זו רוח גבית לג'יהאדיסטים של החמאס ולאיראן, שמרחיקה את הסיכוי לשלום ומערערת על זכותה של ישראל להגנה עצמית".

הוא המשיך וביקש להעביר מסר ברור: "ישראל לא תעבור על כך בשתיקה. הוריתי זה עתה על החזרת שגרירי ישראל מדבלין ואוסלו לישראל להתייעצויות דחופות בירושלים. לצעד הנמהר של שתי המדינות יהיו השלכות חמורות נוספות. במידה וספרד תממש את כוונתה להכיר במדינה פלשתינית יינקט נגדה צעד דומה. מצעד האיוולת האירי-נורווגי לא מרתיע אותנו, אנו נחושים להשיג את מטרותינו: השבת הבטחון לאזרחינו מיטוט החמאס והשבת החטופים. אין מטרות צודקות מאלו".

חבר הכנסת דני דנון העלה ציוץ ברשת X, ובו כתב: "מי שמחבק את הטרור - ימצא בסופו של יום את הטרור גם אצלו בבית".

יו״ר הימין הממלכתי ח״כ גדעון סער: ‏״הברכה החמה של החמאס למדינות האירופאיות שהחליטו היום להכיר ב״מדינה פלשתינית״ ממחישה את העיוות המוסרי העמוק שבהחלטתן. אך בנוסף לרקבון מוסרי יש בהחלטה גם עיוורון מדיני. פירות מדיניים לטבח 7 באוקטובר רק יחזקו את הקיצוניות הרעילה הפלשתינית וירחיקו את השלום והיציבות באזור".

השרה לשעבר יפעת שאשא ביטון הגיבה גם היא למשבר המדיני: "הפרס על הטרור שנותנות מדינות בעולם לפלשתינים, בדמות מדינה פלשתינית הוא תוצאה של החידלון של נתניהו וממשלתו. במקום לקחת נציגים מהאופוזיציה ולצאת כחזית מאוחדת לטובת ישראל הוא בחר להישאר כאן מתוך 'פרנויה שלטונית'". 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר