ראש ממשלת נורבגיה יונס גר סטיורה, ר"מ ספרד פדרו סנצ'ס, ר"מ אירלנד סיימון האריס . צילום: אי.פי.איי, רויטרס

אירלנד, נורבגיה וספרד יכירו במדינה פלשתינית ב-28 במאי; כ"ץ זימן את השגרירים להתייעצויות

ראש ממשלת נורבגיה: "מאמינים שפיתרון שתי המדינות הוא גם אינטרס של ישראל" • כ"ץ תקף את ההחלטה: "הצעד המעוות של מדינות אלו הוא עוול לזכר קורבנות 7 באקוטובר" • גורם מדיני: "נעשים מאמצים קדחתניים כדי למנוע מפולת"

חשש מכדור שלג: מאז שעות הבוקר היום (רביעי) מתנהלות ישיבות קדחתניות במשרד החוץ בניסיון למנוע ממדינות נוספות ללכת בעקבות אירלנד ונורווגיה שהכירו באופן חד צדדי במדינה פלשתינית.

גורם המעורה בדיונים אמר ל"ישראל היום" כי "נעשים מאמצים קדחתניים כדי למנוע מפולת". לדבריו, שר החוץ ישראל כ"ץ שוקל צעדים נוספים אל מול המדינות שכבר הכריזו גם כדי לייצר הרתעה מול מדינות נוספות ששוקלות את צעדיהן בשעות אלה ממש.

ל"ישראל היום" נודע כי לאחר החזרת השגרירים הישראלים ארצה מהמדינות שכבר הכירו במדינה פלשתינית, בשעות הקרובות יזומנו שגרירי המדינות האלה לשיחת נזיפה במשרד החוץ.

הנושא הפך בהול לאחר שראשי הממשלה של נורבגיה, אירלנד וספרד הודיעו הבוקר (רביעי) כי יכירו רשמית במדינה פלשתינית החל מיום שלישי הבא, ה-28 במאי. 

בעקבות ההתפתחויות שנחשפו לראשונה אמש ב"ישראל היום", שר החוץ ישראל כ"ץ הודיע כי יחזיר להתייעצויות את שגרירי ישראל באירלנד ונורבגיה.

דגל פלשתיני,

ראש ממשלת נורבגיה, יונס גר סטיורה אמר הבוקר: "עלינו לשמור בחיים את האלטרנטיבה היחידה שמאפשרת קיום בשלום של שני הצדדים, זה לצד זה. הכרה במדינה פלשתינית משמעותה חיזוק של הכוחות המתונים שמאבדים מכוחם כתוצאה מהשתוללות האלימות".

״נורבגיה תכיר בפלשתין כמדינה. פתרון שתי המדינות הוא הנתיב היחיד לשלום בר קיימא הן עבור ישראל והן עבור פלשתין. בנקודת זמן קריטית זו, ההכרה שלנו באה לתמוך בקידום תוכנית מקיפה לשלום אזורי״, אמר שר החוץ הנורבגי, אספן בארת איידה.

שר החוץ ישראל כ"ץ, צילום: אי.פי.אי

שר החוץ כ"ץ תקף את ההחלטה: "הצעד המעוות של מדינות אלו הוא עוול לזכר קורבנות 7 באוקטובר. זו רוח גבית לג'יהאדיסטים של החמאס ולאיראן, שמרחיקה את הסיכוי לשלום ומערערת על זכותה של ישראל להגנה עצמית. ישראל לא תעבור על כך בשתיקה. הוריתי זה עתה על החזרת שגרירי ישראל מדבלין ואוסלו לישראל להתייעצויות דחופות בירושלים. לצעד הנמהר של שתי המדינות יהיו השלכות חמורות נוספות. במידה וספרד תממש את כוונתה להכיר במדינה פלשתינית יינקט נגדה צעד דומה".

"הגיע הזמן להפנים - מדינה פלשתינית היא עניין של זמן ומוטב שישראל תיזום את המהלך ולא תיגרר אליו," הגיבה תנועת "שלום עכשיו". "על נתניהו עכשיו לבחור - מלחמה נצחית ובידוד או אופק מדיני שיוביל לשלום וביטחון. ביידן או בן גביר. רק פתרון שתי המדינות, כחלק ממהלך איזורי כולל, יביא ביטחון, יחזיר את החטופים, יוביל לנורמליזציה עם סעודיה, ויוציא אותנו מהבידוד הבינלאומי.חייבים לסיים את המלחמה ולהגיד כן לפתרון שתי המדינות. זה הניצחון האמיתי".

בכיר אש"ף חוסיין א-שייח' בירך על החלטת נורבגיה: "אלה רגעים היסטוריים שבהם העולם החופשי מנצח למען האמת והצדק אחרי עשורים של מאבק לאומי פלשתיני, סבל, כאב, כיבוש, גזענות, רצח, דיכוי, התעללות והרס, שהעם הפלשתיני היה נתון להם. אנחנו מודים למדינות העולם שהכירו ויכירו במדינה העצמאית של פלשתין. אנחנו מדגישים שזוהי הדרך ליציבות, ביטחון ושלום באזור".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו