"אופן ניהול המלחמה יקבע האם עוצמה יהודית תישאר בממשלה או לא"

השר איתמר בן גביר ממשיך להתעקש שחוק עונש מוות למחבלים חיוני דווקא כעת: "עם חמאס מדברים בעריפת ראשים" • על עסקת שחרור החטופים המסתמנת אמר: "צריך להיזהר לא חזור על טעויות העבר. ראינו את עסקת שליט"

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. צילום: אורן בן חקון

לאחר הדיון הסוער בכנסת סביב חוק עונש מוות למחבלים התראיין הבוקר (שלישי) יו"ר עוצמה יהודית השר איתמר בן גביר בגלי צה"ל, והמשיך לעמוד על כך שדווקא כעת זהו הזמן להעלות את הסוגיה.

"חוק עונש מוות למחבלים יגבה מחיר מחמאס. כן, אני פועל כדי להביא אותו. כן, לא כל דבר אני מצליח אבל אני רוצה אותו. שאלתי את אליהו ליבמן, שהבן שלו חטוף, הוא אמר לי: 'אני מבקש ממך לעשות את הדיון הזה'. ביקש ממני לקיים את הדיון הזה. אני מכיר את המגבלות, יש כאן עניין של מדיניות, אני רוצה שיהיה חוק שהוא דרך המלך. מה לעשות שהמשפטנים לא רוצים והמערכת מתרצת תירוצים".

ערוץ הכנסת

בן גביר התייחס לטענה כי דיון בחוק העת הזו עלול לסכן את חיי החטופים המוחזקים בידי חמאס: "אמרתי שכולנו אוהבים את החטופים, כמובן צנזרו את זה בתקשורת, אני מתייחס לתינוקות האלה כאילו הם תינוקות שלי.

"אנחנו חייבים להיות חזקים. עם חמאס חייבים לדבר בכוח. לדעתי, שיש לך את האפשרות להוציא אותם להורג דווקא מקרב את שחרור החטופים. כשאתה מפעיל לחץ יש לך בדיוק את ההיפך. עם חמאס מדברים בעריפת ראשים, מדברים דרך הכוונת, להוריד ראש אחר ראש.

"כשאמרתי שצריך להחמיר את התנאים של האסירים אמרתם לי 'זה שר הפיתות'", המשיך בן גביר, "אולי צריך להבין שדווקא אני שמנסה להוביל משהו אחר, הגיע הזמן להקשיב לי. דווקא כשמידרו אותי, הגיע הזמן להקשיב לי. אני אומר את זה לראש הממשלה והוא יודע".

השר לביטחון לאומי תקף את שני השרים החדשים בממשלה ואת ראש הממשלה: "יש כאן קונספציה וזה לא רק גנץ ואיזנקוט שסגרו כיתות כוננות, בקונספציה הזו אשם גם בנימין נתניהו. האחריות שלי היא שלא הפכתי שולחן, רק צעקתי ודיברתי. בשביתת ההצבעות שעשיתי על עזה ובכלל במדיניות מול החמאס".

"מרים דגל אדום עכשיו"

בנוגע לעסקה לשחרור החטופים והמתווה המסתמן אמר השר: "אני אומר את זה בזהירות - צריך להיזהר מהעסקה הזו. ראינו את הטעות בעסקת שליט. אני חושש שנחזור על טעויות עבר. אני אומר לקבינט המלחמה בואו לא נחזור על טעויות העבר. שלא נשחרר משהו שגורם לטבח.

"אני מרים דגל אדום עכשיו. בואו ניזהר לא לחזור על טעויות עבר, עסקת שליט הייתה טעות איומה. אני מבטיח שאני מתייחס לעסקה כאילו הבן שלי שם. צריך לעשות עסקה שלא תסכל את בטחונו, את חייו וקיומו של עם ישראל. הייתה כאן צהלה גדולה בעסקת שליט ושחררנו רב מרצחים".

בן גביר נשאל האם יגיע שלב שבו יפרוש מהממשלה, והשיב: "אם ייחצו קווים אדומים אני לא אדבק לכיסא שלי. הסיפור פה הוא לא הכיסא של איתמר בן גביר. הסיפור הוא מלחמה. אני לא מתלהב להתפטר בזמן מלחמה. אופן הניהול יקבע האם עוצמה יהודית תישאר בממשלה או לא".

יו"ר עוצמה יהודית התייחס לתמונה שפרסם שבה הוא נראה מחבק את גיל דיקמן, אחד מנציגי משפחות החטופים שהתנער לאחר מכן מהחיבוק: "תוך כדי הוא אמר לי אל תחבק אותי. קיבלתי אחרי הודעות שהוא עשה עליי תרגיל והיה בקמפיין של זהבה גלאון, ואמרתי שזה לא מעניין אותי".

"החיבוק" של בן גביר וגיל דיקמן, צילום: אורן בן חקון

בתגובה לדברים אמר דיקמן: "זה לא משנה למי הצבעתי, למה הוא מדבר על זה ברדיו? הוא מסמן פוליטית את משפחות החטופים - מספיק לעשות קרנבל פוליטי על דם החטופים ועל חשבוננו".

מתנועת אחים לנשק נמסר: ״ביזוי משפחות החטופים ע״י בן גביר וכשלונותיו המקצועיים מהווה אות קין על מדינת ישראל. נתניהו לא יכול להמשיך לעצום את עיניו כמו מאזהרות מערכת הביטחון, חייב להפסיק לפחד ולפטר מיד את השר לביטחון לאומי שמפרק את החוסן החברתי״.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר