אביו של החייל החטוף תמיר נמרודי: "יש פה סלקציה, כולם צריכים להשתחרר, נדרש הסכם מסגרת כולל ולא הסכם צר"

הערב התקיים כנס תמיכה במשפחות החטופים • ח"כ מירב בן ארי: "בדרך כלל בפרלמנט מדברים, היום באנו להקשיב לכם" • גיל דיקמן, קרוב משפחה של כרמל וירדן גת הקריא את שמות חברי הכנסת שלא חתמו על המכתב הקורא לשחרור החטופים בכל תנאי • עידן ברוך: "אתם לא יכולים להכניס טיפת דלק בלי שנקבל אות חיים" • עידן ברוך: "לא הייתי מסכים שרק אחי יחזור ואחר יישאר שם"

"אני כאן בשם כרמל מבקש תבחרו בחיים": משפחות החטופים בוועדה לביטחון לאומי // ערוץ הכנסת

מאז שעות הבוקר הגיעו אל משכן הכנסת משפחות חטופים, באירוע שהחל באופן צורם הבוקר בוועדה לביטחון לאומי ונמשך בניסיון של בני המשפחות להחתים את חברי הכנסת על מכתב הקורא לשחרור החטופים בכל תנאי. חלק מחברי הכנסת שסרבו לחתום, אמרו כי המכתב ישמש נגד המטרה שהיא השבת החטופים וישחק לידיים של בכירי חמאס.

הערב התכנסו המשפחות בכנסת, באולם ירושלים, לכנס תמיכה של הכנסת כולה במשפחות. בין ההנוכחים השרים ניר ברקת, שלמה קרעי, יפעת שאשא ביטון ויצחק וסרלאוף. יוזמת הכנס היא יו"ר סיעת יש עתיד ומרכזת האופוזיציה ח"כ מירב בן ארי: "בדרך כלל בפרלמנט מדברים, אבל אנחנו היום באנו להקשיב לכם". יו"ר הקואליציה אופיר כץ הוסיף "באנו לשמוע אתכם כולנו מאוחדים כל הבית הזה למטרה החשובה להחזיר את כולם הביתה".

"אנחנו לא יכולים לדמיין את רכבת ההרים שלכם מאז השביעי באוקטובר" הוסיף יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, "אנחנו צריכים להיזהר מאוד בדברים שלנו ולחשוב עליכם. הרבה פעמים לצערנו מי שמדבר לא יודע, ומי שיודע לא מדבר. אני מציע לגזור על עצמנו את הזהירות המתבקשת בהקשר הזה. יש קונצנזוס בבית הזה ובכל המדינה על הצורך העליון בהשבת על החטופים לבתיהם".

יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, צילום: אורן בן חקון

גיל דיקמן קרוב משפחתן של כרמל וירדן גת שנחטפו לעזה נשמע הערב בנימה מפויסת יותר אל מול חברי הכנסת הנוכחים בכנס כשאמר: "אני מודה לכם שאתם מארחים אותנו כאן. הפסיפס הישראלי משתקף במשפחות החטופים. תמונת הניצחון האמיתית היא החזרת החטופים הביתה". דיקמן ציין את נוסח ההצהרה עליה חתמו לבסוף מאה חברי כנסת מכל סיעות הבית. כדי ללחוץ על מי שלא חתמו הקריא דיקמן את השמות בנוכחות כולם: בנימין נתניהו, יואב גלנט, אמיר אוחנה, יואב קיש, מירי רגב, אבי דיכטר, דני דנון, משה סעדה, מאי גולן, בצלאל סמוטריץ, אופיר סופר, אורית סטרוק, שמחה רוטמן, איתמר בן גביר ועודד פורר. הדבר עורר סערה, וחלק מהשמות שהוקראו כדוגמת עודד פורר, ביקשו לחתום בזמן ההקראה.

אלון אביו של תמיר נמרודי סיפר על בנו: "תמיר בן 19 הוא חייל בחיל חינוך שהתנדב לעשות את אותה שבת ארורה במקום חבר, היה מהראשונים שנחטפו לעזה. חיילים ומשפחות שיקיריהם נחטפו בריאים לעזה, האחריות על חייהם מוטלת על כל אחד ואחד מכם וכמובן על ארגון הטרור חמאס. כולם חייבים להגיע חזרה הביתה.

"הקול של חיילי צה"ל בקרב החטופים נעלם לחלוטין. לא יכול להיות שהילדים שלנו היו במשמרת ואנחנו מרגישים את ההזנחה בצורה בוטה ביותר. קול החיילים בעזה לא נשמע. יש פה סלקציה. כולם צריכים להשתחרר. נדרש הסכם מסגרת כולל ולא הסכם צר. לא יכול להיות שחייו של אזרח תאילנדי שווים יותר מהחיים של הבן שלי. הניצחון לא יושלם עד שכולם חוזרים הביתה".

כנס התמיכה במשפחות החטופים בכנסת, צילום: אורן בן חקון

מעיין סיגל קורן סיפרה על חמשת בני משפחתה "כולם נחטפו מקיבוץ ניר יצחק. חוץ מאמא שלי כולם היו אורחים ובאותו בוקר נורא חטפו אותם  מהממ"ד. כבר ב-8 וחצי אמא שלי אמרה 'אני יודעת מה קורה בשדרות ובקיבוצים – אין לנו סיכוי לצאת מזה'. מלבדם נחטפו עוד ארבעה מהקיבוץ. תעשו מה שאתם יכולים כדי לשחרר את החטופים. אסור שתהיה היררכיה בכאב. תפעלו ברגישות ותעמדו מאחורינו ותחתמו על עסקה מתגלגלת כדי שכולם ישתחררו. אין מצב שאני לא מחבקת את אמא שלי ואת כל משפחת מרמן".

עידן ברוך, שאחיו אוריאל נחטף מהמסיבה ברעים, "אחי אוריאל הוא אבא לשני ילדים שנחטף כי כל חטאו היה שהלך לחגוג את החיים. הוא אוהב אדם. יש משפחות שלמות שנחטפו שאין להם ייצוג שמישהו ידבר עליהם. נכדים, הורים וסבים. משפחה שלמה יכולה להיכחד כמו בשואה אם לא נעשה משהו. כל יום שעובר אנחנו לא יודעים אם הם יחזרו. אנחנו חייבים אות חיים מהיקרים שלנו. אנחנו מבינים שעסקה זה מורכב. מבינים שיש לנו עסק עם ארגון שלא כפוף לשום חוק. אבל כשאתם מכניסים להם משהו -תוציאו לנו אות חיים. אתם לא יכולים להכניס טיפת דלק בלי שנקבל אות חיים".

קרוב משפחת של כרמל גת, כנס למשפחות החטופות בכנסת, צילום: אורן בן חקון

המתח בין נציגי החטופים ברור בחדר על רקע העסקה המתגבשת בה ישוחררו רק נשים וילדים. ברוך חזר על בקשת אביו של החייל תמיר נמרודי ואמר: "אל תסכימו לעסקה על חצי מהחטופים. אתם יכולים לייצר עוד 180 רון ארדים. 5 ימי הפוגה יגרמו לצה"ל לאבד הרבה. אני מבקש - לא הייתי מסכים שרק אחי יחזור ואחר יישאר שם. איך אפשר לבחור מי יחזור ומי לא?".

שובל צרפתי אחות של אופיר אמרה  "אנחנו הופקרנו. אומרים לנו לא להקשיב לתקשורת אבל אין לנו מישהו אחר שנותן לנו אינפורמציה. התקשורת קורעת אותנו לרסיסים. אנחנו משפחה של גבר, סטודנט, צעיר, אזרח. ואני מרגישה שלא מתייחסים לגברים ולחיילים. יש כל כך הרבה חיילים בעזה שנלחמים בשבילנו, ותהיה הפסקת אש ואז כמו במלחמות קודמות, יכולים לחטוף חיילים - וזה קרה כבר. מי מבטיח לחיילים האלה שיחזירו אותם הביתה? כי לא מדברים עליהם בכלל. אני מקווה שלכם יש דרך להשפיע על הקבינט הזה כי לכם יש דרך".

גליה דוד אמא של אביתר שנחטף לעזה "סבי וסבתי ויתרו על היותם ליטאים. ניסינו בהיסטריה גם להוציא דרכון זר. אף אחד לא מבטיח שלבעלי אזרחות נוספת יהיה יתרון עלינו. אנחנו גם בקבוצת הגברים הצעירים ואנחנו חוששים שכל הסכם כעת יסכן את מי שיישארו מאחור. אנחנו לא רוצים חיבוקים אלא מעשים".

משפחות החטופים מגיעות לכנסת, לכנס ״הכנסת מחבקת את משפחות החטופים״, צילום: אורן בן חקון

גלית חממי: "אני דורשת מכולכם תשלבו ידיים הרגע. אני לא מצביעה. אני לא יודעת מה זה פוליטיקה. אני מבינה עכשיו שכולכם צריכים לצאת איתנו למלחמה. בואו איתנו לצלב האדום ולאן שצריך. תוציאו לנו את כולם. בלי סלקציה. אתם מדברים איתנו על הפוגה? אתם לא למודי ניסיון? אתם זוכרים מה קרה בהפוגה הקודמת? איפה האחריות שלכם על החיילים? כל יום נהרגים לנו חיילים ומה עם האהובים שלנו שיושבים שם ומחכים?".

יערית שעיבי בת דוד של נעה ארגמני שנחטפה מהמסיבה אמרה "נועה בת 26 סטודנטית להנדסה, היא הלכה לבלות עם חבר שלה ונחטפה. כולנו ראינו איך היא נחטפה על אופנוע ומאז אותה שבת הזמן שלנו עצר מלכת. העצב נכנס אלינו הביתה ולא עוזב. אנחנו בתהומות של ייאוש. מלבד זה שנועה היא בת יחידה, אמא שלה גוססת מסרטן אז יכול להיות שהם לא ייפגשו ואף אחד לא נותן לנו תשובות ואנחנו רוצים אותה בבית".

אילה מצגר שחמיה יורם ותמי נחטפו לעזה הוסיפה "רק מעדות ראיה של אחת הבנות שחזרה מעזה אנחנו יודעים שהם מוחזקים במרתפים בעזה. הבת שלי ביקרה את סבא וסבתא ביום שישי ובמזל היא לא ישנה שם. מתשע וחצי עד 3 בצהריים היו מחבלים בבית שבו ישנה. היו שם גם בני נוער שדיברו ערבית. רצחו משפחה שלמה שכנים ואחרים. לאביב וליאת אצילי מחכים שלושה ילדים באילת. עדינה משה, אשת חינוך והמטפלת האגדית של הקיבוץ שנחטפה. כנציגי הציבור שלנו אני מצפה מכם לאחריות על איך מדברים ואיזה חוקים מחוקקים כי היקירים שלנו שם וכל מילה פה יכולה להשפיע".

עמית אחיינו של איציק "כל הצד של אבא הוא מקיבוץ ניר עוז. אנחנו לא יכולים להסכים לעסקאות בחלקים ולא להמשיך במצב שאנחנו נמצאים בו.  צעדנו לבית ראש הממשלה כדי שהוא וחברי הקבינט ירדו אלינו ויגידו לנו תעצרו, לא התייחסו אלינו. כמעט חצי מהמשפחה שלי נפצעו ונחטפו. אני זועק את זעקתם של חברי קיבוץ ניר עוז, של כל משפחות החטופים אנחנו רוצים את כולם בבית".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר