בהנחיית סמוטריץ': רשות המיסים פתחה בבדיקה לשלילת הטבות מס מארגון אמנסטי

ברשות המיסים שיגרו מכתב טענות נגד הסניף הישראלי של ארגון זכויות האדם • הבדיקה היא לאור הטענה כי הארגון קורא לחרם על מדינת ישראל ולא עומד בתקנות חוק החרם • בדו"ח רשמי של משרד החוץ משנת 2022 נקבע כי ארגון אמנסטי העולמי הפך ל"מחולל דה-לגיטימציה מרכזי בשיח האפרטהייד שמתנהל נגד מדינת ישראל" • אמנסטי בתגובה: "הטענה בדבר חוק החרם לא עומדת במבחן ההיגיון, שכן אנו ארגון ישראלי אשר פונה לקהל ישראלי" • ח"כ כסיף: "המאבק של אמנסטי נגד הדיכוי מטריד את הגזען הפשיסט המשחק בלהיות שר"

השלוחה הישראלית של אמנסטי. צילום: נעם ריבקין פנטון

בהנחיית שר האוצר בצלאל סמוטריץ', רשות המיסים פתחה בבדיקה לשלילת הטבות מס על תרומות, נגד הסניף הישראלי של ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" בטענה כי הארגון קורא לחרם על מדינת ישראל ולא עומד בתקנות חוק החרם.

בצלאל סמוטריץ'. יבטל את הטבות המס של אמנסטי?, צילום: אלכס קולומויסקי

ל"ישראל היום" נודע כי רשות המיסים שיגרה לאחרונה מכתב לשלוחת אמנסטי הישראלית שבו הועלו טענות לכך שהארגון לא עומד בתקנות חוק החרם, לאור פרסומים וקריאות שונות של הארגון לחרם על מדינת ישראל.

חוק החרם קובע כי שר האוצר רשאי בהתייעצות עם שר המשפטים ובאישור ועדת החוקה לשלול הטבות מס על תרומות לארגונים אשר קוראים בפומבי לחרם על מדינת ישראל.

מקורות אשר נחשפו לתוכן המכתב שנשלח מרשות המיסים לארגון, אומרים כי ברשות המיסים התגבשה ההבנה, כי לא ניתן להפריד בין השלוחה הישראלית הפועלת תחת המטרייה של הארגון העולמי, אשר מעודד חרם ודה לגיטימציה נגד מדינת ישראל, בדו"חות אותם הוא מוציא ובהתייחס לתנועות החרם המתבססות עליו מסביב לעולם.

ועדת הכספים אישרה החזר מס מוגבל לארגון אמנסטי

על פי אותם מקורות, רשות המיסים העלתה שורה של טענות נגד ארגון אמנסטי על פי פרסומים ומידע פומבי, לפיו הארגון קורא לחרם על מדינת ישראל. כזכור, בשנת 2022 הוציא אמנסטי אינטרנשיונל, הארגון העולמי, דו"ח חריף בו הוא מאשים את מדינת ישראל בפשעי מלחמה, בהיותה מדינת אפרטהייד, וכן קרא להטלת אמברגו נשק על מדינת ישראל.

בדו"ח רשמי של משרד החוץ משנת 2022 נקבע כי ארגון אמנסטי העולמי הפך ל"מחולל דה-לגיטימציה מרכזי בשיח האפרטהייד שמתנהל נגד מדינת ישראל". על פי הדו"ח, הארגון, בהנהגת המזכ"לית אגנס קלאמרד, מנצל את תדמיתו כארגון זכויות אדם אובייקטיבי לכאורה, כדי "לשמש כקטר של האשמת ישראל בהיותה מדינת אפרטהייד ולהוות 'מקור סמכות' עבור גורמי ממסד, מפלגות פוליטיות וארגוני חרם ודה-לגיטימציה".

כמו כן, מנכ"לית אמנסטי ישראל, מולי מלקאר קראה לחרם עולמי כלכלי נגד יהודה ושומרון ואמרה בשנת 2020, כפי שמפורסם באתר הארגון: "אמנסטי אינטרנשיונל קראה כבר לפני כמעט שלוש שנים לממשלות העולם לא להסתפק בגינוי ארוך השנים להתנחלויות, אלא לאסור על סחר או על פעילות כלכלית שמתדלקת את מפעל ההתנחלויות ואת הרחבתן.

"על ממשלות העולם לעבור מגינוי ריק וחסר ערך, למעשים ולצעדים ממשיים שיבהירו לממשלת ישראל כי להמשך ההפרה הבוטה של החוק הבינלאומי יש מחיר פוליטי וכלכלי. ההכרזה הזו מהווה תזכורת חשובה לצורך במעורבות בינלאומית, בין היתר בדמות חקירה של בית הדין הבינלאומי הפלילי".

בנוסף, רשות המיסים גם ביקשה לבחון במכתבה את הפעילות החינוכית של ארגון אמנסטי ישראל אשר לפיה הוא טוען לקבלת זכאות להטבות מס.

"המחרים יוחרם, מדובר בארגון הזוי"

בתגובה לפרסום ב"ישראל היום" על הכוונה של שר האוצר סמוטריץ' לשלול הטבת המס של ארגון אמנסטי, אמר שי גליק מנכ"ל "בצלמו", ממובילי המאבק בארגון: "המחרים - יוחרם. מי ששנים רבות נלחם נגד ישראל וקורא להחרים את ישראל הגיע הזמן שיבין שהוא לא יזכה לקבל את כספי מדינת ישראל.

"מדובר בארגון הזוי שנלחם בישראל וקורא להטיל עלינו אמברגו נשק מה שיביא לחיסולה של מדינת ישראל. אני מודה לידידי שר האוצר בצלאל סמוטריץ ולרשות המיסים שפועלים לשלול מהם את ההיתר. הטבת המס שייכת למי שדואג לאזרחי ישראל ולא למי שמחרים את ישראל. לא ניתן למחרימי ישראל בשם חופש הביטוי לפגוע במדינת ישראל וצה"ל לטעון שאנחנו מדינת אפרטהייד ועוד להתעקש לקבל את הכספים מהמדינה. שמח שסוף סוף הגיע משילות גם למשרד האוצר".

ח"כ כסיף: "אמנסטי מובילים מאבק הירואי נגד הדיכוי"

מנגד, חבר הכנסת מסיעת העבודה, גלעד קריב, אמר על הנחיית שר האוצר לרשות המיסים: "השר סמוטריץ' וחבריו הם המתנה הגדולה ביותר שתנועת ה-BDS יכולה הייתה לקוות לה".

ח"כ כסיף. "המאבק של אמנסטי נגד הדיכוי מטריד את הגזען הפשיסט המשחק בלהיות שר", צילום: יונתן זינדל/פלאש90

ח"כ עופר כסיף (חדש - תעל) מסר בתגובה: "מה שמוביל לדה לגיטימציה למדינת ישראל הוא בעיקר הכיבוש - הדיכוי העקוב מדם והפרת זכויות האדם הבסיסיות של העם הפלסטיני בשטחיו הכבושים. אמנסטי וארגוני זכויות האדם האחרים מובילים מאבק הירואי נגד הדיכוי הזה ולמען זכויות לכולם, וזה בדיוק מה שמטריד את הגזען הפשיסט המשחק בלהיות שר. אני מחזק את ידי אמנסטי ישראל וקורא להפסיק את הרדיפה נגדם".

אמנסטי: "סבורים כי מדובר בצורת מחאה בלתי אלימה ולגיטימית"

גיל נוה, דובר אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מסר: "אמנסטי אינטרנשיונל ישראל קיבלה פנייה מרשות המסים בעניין סעיף 46א' ואנו לומדים אותה. הטענה בדבר חוק החרם לא עומדת במבחן ההיגיון, שכן אנו ארגון ישראלי אשר פונה לקהל ישראלי, ולקהל זה אין אפשרות להחרים את המדינה שבה הוא חי.

יחד עם זאת, ככלל, על אף שאמנסטי ישראל אינה מקדמת חרם, אנו סבורים כי מדובר בצורת מחאה בלתי אלימה ולגיטימית. יש לציין כי תנועת אמנסטי העולמית קוראת לאי-מכירת נשק, ציוד או שירותים שעשויים להביא לפגיעה בזכויות אדם בכל רחבי העולם. זו מדיניות גלובלית אשר איננה מכוונת ספציפית נגד ישראל ואיננה קשורה לקריאה לחרם גורף על מדינה כזו או אחרת, או על אזרחיה. כך, למשל, קראה אמנסטי העולמית בין היתר להטלת אמברגו נשק על ארה"ב, איראן והרשות הפלסטינית".

מרשות המיסים נמסר בתגובה: "בשל חובת הסודיות הקבועה בחוקי המס איננו מתייחסים לדין ודברים המתקיימים בין רשות המסים ללקוחותיה. אין בדברים האמורים כדי לשלול או לאשר את קיומו של המכתב שבו עוסקת פנייתכם".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר