סמוטריץ': "אני אהיה שר חינוך מצוין - אטפל בהסתה"

בשבוע שבו מדינה פלשתינית חוזרת לכותרות, הוא מתריע: "ממשלת שמאל עם המשותפת - אסון" • סולח לשקד? "שתפסיק קודם להסית נגדי" • ואם נתניהו יקים ממשלה בלעדיכם? "נחזור עם 20 מנדטים"

בצלאל סמוטריץ'. נפתור את הקטסטרופות, צילום: אורן כהן

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' מתכנן בימים אלו ממטה המפלגה במודיעין את המסע ללב הימין הרך. ההתמקדות הזו, כך הוא מקווה, תכריע את מערכת הבחירות לטובת הגוש בראשות בנימין נתניהו. כמה עשרות קילומטרים משם החל איתמר בן גביר לפני שבועיים במסע שינוי משלו, עם התנערות מכל האמירות הקיצוניות מעברו, כדי להשלים את המהלך המפלגתי מכיוונו. בראיון ל"ישראל היום" צופה סמוטריץ' שאיילת שקד תתרסק בבחירות, ומאמין שבן גביר השתנה.

"אין אדם שלא עובר שינוי", אומר סמוטריץ', "יש אומרים שגם אני עברתי שינוי, אף שלא לא זזתי מילימטר בערכים ובאידיאולוגיה שלי מאז שנכנסתי לפוליטיקה".

לא השתנית? בטוח?

"השתניתי בהתנהלות, לא באידיאולוגיה. אתה בא עם עולם ערכים גדול ואתה צריך להתאים אותו להתנהלות מורכבת. יש אילוצים, הגבלות, פשרות".

מתי הודבקה לך תדמית ה"קיצוני"?

"מהיום הראשון. היריבים שלי לא יכולים להתמודד איתי בצורה אינטליגנטית, אז בחרו ללכת למחוזות השיימינג. השמאל לא מבקש לנצח דיון. הוא מבקש למנוע דיון. כשלפיד, סער וחיות ישבו בוועידת המשפט וירו סיסמאות וקלישאות שנועדו לעשות דמוניזציה, אני שטחתי את תפיסת העולם שלי בצורה מנומקת ומוסברת".

אולי זה הודבק לך ב"מצעד הבהמות"?

"זו דוגמה לסגנון. לא שינית את עמדותיי. אני באמת אוהב כל אדם וגם יש לי ויכוח נוקב מול התרבות הלהט"בית. האם זו הדרך להביע את עמדותיי דרך מצעד שכזה? לא. בגלל זה התנצלתי על זה כבר עשר פעמים לפחות. תדמית הקיצון הודבקה לי בכוונת מכוון, כי לא יכולים להתמודד איתי, אבל אני ממש לא קיצוני. השמאל קיצוני פי אלף, אבל הוא משטח את השיח, כדי שיוכל למנוע כל שיח".

"לפעמים צריך להתפשר"

אז אתה מאמין לכך שבן גביר עובר שינוי?

"למה לא? הקו האדום הוא שלא מדובר בשינוי אידיאולוגי. אם זה שינוי אידיאולוגי, אז זה שינוי מסוכן. זה כמו בנט שהיה אקסטרה ימין ופתאום מדבר על 'הגדה המערבית'. זה אסור".

זו לא אסטרטגיה ביניכם, שהוא ייתפס כיותר מתון?

"ממש לא".

היה משא ומתן קשוח ביניכם. מי ניצח?

"זה מאחוריי. אני לא חי את השיח הזה. עשינו מהלך נכון ואחראי. אין מנצחים ומפסידים".

נאלצת להתפשר.

"זו לא בושה. המחלוקות היו על האסטרטגיה הפוליטית. זה משליך על השאלה של המיקומים. לפעמים צריך להתפשר".

נשאר דם רע? לא ישבתם לחתום ביחד.

"זה היה עניין טכני לחלוטין. הכל טוב. אנחנו מדברים ופועלים ביחד. אנחנו חברים. יש לי הערכה גדולה לאיתמר. במו"מ יש רגישויות ומתחים ולמחרת בבוקר זה מאחוריי. אנשים ששומרים רגשות, כעסים ועלבונות - זו אחת הרעות החולות בפוליטיקה. זה הסיפור של ליברמן, בנט וסער ששינו את הדרך שלהם בגלל הכעס על נתניהו. את הרגשות צריך להשאיר למשפחה".

מי שיכריע את הבחירות הם שניים-שלושה מנדטים של הימין הרך, ימניים ואנשי ציונות דתית. איך תגיעו אליהם?

"יש שלושה אלמנטים: נסביר כמה הבחירות קריטיות, מה מונח על כף המאזניים ומהן האלטרנטיבות. היחידים שמסוגלים להקים קואליציה יציבה אלו אנשי המחנה הלאומי. אם זה לא קורה, תקום ממשלת שמאל עם המשותפת. לכולם ברור שזה אסון.

איתמר בן גביר. "אנחנו חברים", צילום: אורן בן חקון

"כל הגבולות נפרצו. לפיד, בלי למצמץ, הולך עם המשותפת. גם גנץ, סער ואלקין לא ימצמצו וילכו איתם. מי שפרץ את הקו של רע"מ, יפרוץ כל קו נוסף. זה כמו בנט, שקד וכהנא. הרי לא יכול להיות שבנט אומר 'אני כשר ביטחון קובע ששיתוף פעולה עם רע"מ זה דבר מסוכן', ובתוך חודש משנה את דעתו. כולם מבינים שעבאס זה זאב בעור של כבש עם אידיאולוגיה אסלאמית קיצונית. גם יכולת הביצוע חשובה - אנחנו לא נבטיח תוכניות סינגפור מופרכות, נביא תוכניות שנעמוד בהן".

ולכם כן יאמינו?

"מה שמייחד את הציונות הדתית מהמפלגות האחרות זו האמינות, והידיעה שמה שאתה בוחר זה מה שאתה מקבל. אנחנו חיים במרחב של חוסר אמון במערכת הפוליטית. התפיסה היום היא שכולם גנבים ושקרנים. כולם, לא רק בנט ושקד שהפרו הבטחות בוטות - גם לפיד, שאמר ממשלה צרה ויצא נגד כספים קואליציוניים ומינויי מקורבים, דרס את זה כשהגיע לשלטון. אנחנו הוכחנו שאצלנו המילה יותר חשובה אפילו מהשלטון. מי שמצביע לציונות הדתית לא יתעורר בבוקר שאחרי הבחירות ויגלה שהוא במקום של 180 מעלות ממה שהובטח לו".

בני גנץ. "יילך עם המשותפת",

"יש מקום לגוונים שונים"

ומה לגבי ענייני דת ומדינה?

"אני אומר שעם שניים-שלושה המנדטים הללו, אנחנו מסכימים על 90% מהנושאים. אני מבין שיכולים להיות ויכוחים על דת ומדינה, או שלא אוהבים את הסגנון, או שחושבים שאנחנו קצת חרד"לי (חרדי לאומי) או קיצוני. אבל זה רק עשרה אחוזים. בעניין הלאומי של ביטחון, התיישבות, ביטחון אישי, מערכת המשפט - אנחנו מסכימים במאה אחוז, ואת זה נקדם ביחד.

"אני יודע שיש גוונים שונים, ואני רוצה לתת ביטוי לכולם. יש הבדל בין בצלאל האיש לבין בצלאל יו"ר המפלגה. יכולה להיות משפחה אחת עם דעות שונות. יש כאן מקום לכולם. מה בעצם האלטרנטיבה שקיימת? ללכת עם בני גנץ, שפועל להקמת מדינה פלשתינית ומחזיר את אבו מאזן למגרש? שלא מוכן לעשות שום תיקון במערכת המשפט? על העשרה אחוזים שאנחנו לא מסכימים בינינו אי אפשר לאבד דברים לאומיים כל כך חשובים".

מה אתם עושים אם אין 61?

"בשום פנים ואופן לא חוברים לאויבי ישראל ולא מפרקים את המחנה הלאומי".

אז מי יבוא להשלים לכם?

"אני חושב שיהיו 61. השיח 'אם לא' הוא שיח שהוא שגוי ומחליש. בעבודה נכונה אפשר להביא 61. אפשר להגדיל את שיעורי ההצבעה במקומות שלא הצביעו, צריך לשכנע את 3-2  המנדטים המדוברים שיבינו".

"לדון בתוכנית הלימודים"

יש מישהו מהצד השני שפסול?

"רע"מ והמשותפת בוודאי. אחרים אני לא פוסל. יותר מזה, גם אם יש 61, מי שרוצה לבוא ולקחת חלק - מוזמן. למה להיות באופוזיציה? תהיו חלק מהשיח, קחו תפקידים ביצועיים. אני חושב שמרצ וליברמן לא יבואו, כי הם בנויים משנאה, חרמות ואנטי. אבל אם גנץ או מיכאלי יקבלו על עצמם את סדר היום של ממשלת ימין, הם מוזמנים. יותר מזה, אין לי בעיה שגנץ ומיכאלי יגידו שבדברים מסוימים הם לא יתמכו, ועדיין, למה להיות ארבע שנים באופוזיציה? קחו משרדים ביצועיים שאין בהם ויכוחים ותשרתו את אזרחי ישראל".

איך אתה עם דילמת איילת שקד? כועס עליה, אבל היא יכולה להשלים לכם 61.

"אין לי אמוציות וכעס עליה. יש לי אכזבה גדולה ומחלוקת נוקבת. ביקרתי אותה עניינית. לצערי, בכל ראיון היא מסיתה נגדי ומכפישה אותי בשקרים. מי שמדבר על אחדות לא מפסיק להסית ולהכפיש אותי.איילת שקד לא עוברת את אחוז החסימה בשום מצב בעולם. היא אומרת שהיא מבינה שמה שנכון למדינת ישראל זו ממשלת ימין, ולכן היא חייבת לפרוש.

"הדבר שהכי מסכן את האפשרות של הקמת ממשלת ימין הוא זריקת קולות לפח. כל שלושת השנים האחרונות הם תוצאה של הרפתקה חסרת אחריות של בנט ושקד עם הימין החדש, שהתרסקה מחוץ לאחוז החסימה והפילה את הימין מהשלטון. אם היא תעשה זאת פעם נוספת ולא תקום ממשלת ימין, זה לא יסולח לה".

איילת שקד. "לא יסלחו לה", צילום: אורן בן חקון

מה אתה חושב על הקמפיין של יש עתיד, שסמוטריץ' יהיה שר החינוך של הילדים שלכם בממשלה הבאה?

"אני יכול להיות שר חינוך מצוין. מערכת החינוך צריכה חיזוק משמעותי, בערכים, בזהות היהודית, בציונות, בשייכות. צריך  שילד יידע מי הוא, ושהוא שייך לעם ולמדינה. אם יש עתיד רוצים להתווכח על מה צריכה להיות תוכנית הלימודים, אשמח לנהל דיון רציני. אם אהיה שר חינוך, אני אטפל בצורה הכי חמורה בספרי הלימוד במגזר הערבי, בהסתה שיש שם, בשלילה של מדינת ישראל. אני יכול להיות שר ביטחון טוב, שר אוצר טוב, שר תחבורה טוב - השאלה כמה מנדטים יהיו לנו. נרצה תיקים חשובים".

אתה לא חושש שנתניהו מתכוון להשאיר אתכם בחוץ?

"זה תלוי בכמה נהיה גדולים. קריאת המפה הפוליטית שלי גורמת לי לחשוב שהסיכוי שדבר כזה יקרה הוא קטן מאוד. אני חושב שהוא מבין שבמחנה הלאומי לא תהיה כפרה למי שלא יממש את הרוב שנביא בבחירות האלה, על מנת להרכיב ממשלת ימין ולממש את ערכי הימין. הציבור לא יסלח על צעד כזה. אני רוצה להאמין ולקוות שדבר כזה לא יקרה בסופו של דבר.

"אם זה יקרה, ותקום ממשלה צרה עם גנץ, שתאותגר מימין ומשמאל, היא תקרוס מהר מאוד בתוך כמה חודשים. אנחנו נחזור עם 20 מנדטים".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר