בנט: "עתיד המדינה בסכנה"; גנץ: "יש לנו ממשלה מתפקדת"

אחרי שממשלתו הפכה לממשלת מיעוט וברקע המאמצים לשכנע את הח"כית לחזור בה, כתב בנט בפייסבוק: "המעשה הכי ציוני שעשיתי בחיי היה לקחת אחריות במצב קשה ולהקים ממשלת הצלה, כשידעתי שתופעל נגדי מערכה מזוויעה" • התייחס למאיימת על משפחתו ועקץ את נתניהו: "לא סיפרו לה שקודמי 13 אלף טילים ורקטות"

ראש הממשלה בנט בכנסת, צילום: אורן בן חקון

מדגיש את חשיבות הממשלה, תוקף את ההסתה נגדו ומשפחתו - ועוקץ את בנימין נתניהו: ראש הממשלה נפתלי בנט התבטא היום (שישי) לראשונה מאז פרישתה אתמול של חברת הכנסת ממרצ ג'ידא רנאוי זועבי.

בפוסט בפייסבוק כתב בנט: "אין לנו מדינה אחרת. לפני כשנה, אחרי ארבעה סבבי בחירות, על סף בחירות חמישיות, כאשר המדינה מלקקת את פצעי פרעות 'שומר החומות' בלוד, עכו, וואדי ערה והנגב, ירי טילים על ירושלים, במדינה חווינו אבטלה המונית, שיתוק ממשלתי מוחלט, עצירת התעצמות בצה״ל, שלושה סגרים של קורונה, ובעיקר —ייאוש רחב ותחושה שהמדינה תקועה ומסוכסכת - קיבלתי החלטה קשה לעשות מעשה ולהקים ממשלת הצלה".

שר הביטחון בני גנץ, שמקיים פגישות ביטחוניות דחופות בארה"ב מסר: "לכל אלו שמדברים על נפילת הממשלה, אני מבקש להזכיר - אחרי שנים של שיתוק ושל פגיעה במערכות שלטון החוק ובממלכתיות, יש לנו ממשלה מתפקדת.  לא בלי קשיים – אבל היא עושה שירות טוב לאזרחי ישראל ואני מתכוון להמשיך ולעשות ככל שביכולתי כדי שהיא תמשיך לתפקד. אתגרים גדולים בפנינו, גם בביטחון, והם דורשים ממשלה יציבה, בניין כוח בהיבט הצבאי והתנהלות נכונה ואחראית".

"הרעיון היה פשוט: אני איש ימין, ואינני משנה את אמונותיי. אקים ממשלה יחד עם ידידי יאיר לפיד, יחד עם אנשי מרכז, ימין, ושמאל, וגם מנסור עבאס, ונסכים כולנו להניח בצד מחלוקות אידיאולוגיות, ונתמקד בלהחזיר את המדינה לתפקוד. כולנו, כולל אני, נצטרך להתפשר. אף אחד לא יהיה מרוצה ב-100%, אבל גם אף מגזר לא יידרס על ידי הממשלה. נתמקד בחיים עצמם: תחבורה, כלכלה, בריאות, ביטחון, חינוך".

בנט עקץ את ראש הממשלה לשעבר, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו: "כראש ממשלה החלטתי שזו תהיה ממשלה של 'אנחנו' ולא ״אני״; שאאציל סמכויות לשרים. אתן לשרים שלי לעבוד. אעניק להם גיבוי בעת הפעולה וקרדיט אחרי ההצלחה. וכך קרה".

בנט מנה את רשימת ההישגים שהוא רואה שהצליח להביא עם חבריו לממשלה: "הזנקנו את הכלכלה בשנה החולפת ל-8% צמיחה; הורדנו את האוברדרפט הלאומי משיא היסטורי נוראי, לרמה נמוכה של 0.6%; הורדנו ב-30% את מקרי הרצח בחברה הערבית; הבאנו לתושבי עוטף עזה ושדרות את תקופת השקט הארוכה ביותר מזה שנים; יצרנו לראשונה תחרות בכשרות; העברנו תקציב. כן!; אנחנו נלחמים מול יוקר המחייה ושברנו שיא של יחידות דיור חדשות כדי לסגור גירעון שנפער; אנו נלחמים בנחישות מול הטרור הפלשתיני".

בנט המשיך: "מולנו ניצבת מכונת רעל שקרית שמציירת אותנו כבוגדים. שמאשימה את הממשלה בכל פיגוע טרור, כאילו ישראל לא חוותה אלפי פעולות טרור מזה 130 שנה, כאילו לא היה גל טרור סכינים לפני שש שנים בו נרצחו 50 אזרחים (גם הפעם ננצח. כוחותינו פועלים כל לילה בעשרות מקומות מול המחבלים).

"מכונת הרעל גובה מחירים. הצליחו לשבור את נפשה של עידית סילמן (פרשה מהקואליציה באפריל; י.ש). חברי סיעתי מצויים תחת איומים מתמידים (כמעט בכל שבת מפגינים מול ביתו של ניר אורבך עם שילוט שמאשים אותו ברצח יהודים)".

מבקר את "קודמו". רה"מ בנט ויו"ר האופוזיציה נתניהו, צילום: אורן בן חקון

ראש הממשלה התייחס לאילנה חניה ספורטה בת ה-64, שמוקדם יותר הוגש נגדה כתב אישום בגין האיומים על משפחת בנט: "אשתי גילת ובני הבכור יוני קיבלו מכתבי איומים עם קליע חי מאשה שמוחה נשטף, והיא משוכנעת שמשפחתי צריכה למות בשל החלטותיי. אותה אישה אומללה נמצאת בתודעה כאילו מטרתי למסור את המדינה לידי חמאס כדי ליהנות מהשלטון, והיא צריכה להציל את המדינה מהשמדה".

"כמובן לא מספרים לה שהממשלה הזו הפסיקה את מזוודות הדולרים לחמאס ופוגעת חזק בחמאס כאשר הם מפריחים בלון, לעומת קודמי ש'הכיל' 13 אלף טילים טילים ורקטות. לכן עברה שנה כל כך שקטה על עוטף עזה. המכונה מתארת אותי ואת חבריי כאויבי הציונות. האמת הפוכה: המעשה הכי ציוני שעשיתי בחיי היה לקחת אחריות במצב קשה ולהקים ממשלת הצלה, כשידעתי שתופעל נגדי מערכה מזוויעה זו. נכון, קשה. אבל עתיד המדינה בסכנה. עלינו להילחם ולנצח את הטרור הפלשתיני ועלינו להילחם לשמור על האחדות בעם שלנו פנימה. אין לנו ארץ אחרת. לכן, כולנו חייבים לעמוד חזקים".

קרב הבלימה

בקואליציה כעת מנסים לשכנע את ח"כ זועבי שלא לגרום להפלת הממשלה, כאשר ביום רביעי הקרוב צפויה הצבעה על הצעת חוק לפיזור הכנסת שאותה תביא האופוזיציה. ח"כ זועבי צפויה להיפגש ביום ראשון עם ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד, שכזכור הצהיר שתמונה לקונסולית ישראל בשנחאי, אך התעוררו קשיים במינוי - כפי שנחשף ב"ישראל היום" - וזועבי איבדה סבלנות. מוקדם יותר פורסמה ב"ישראל היום" רשימת הדרישות של זועבי מלפיד.

בקואליציה יצליחו לרצות אותה? ח"כ ג'ידא רינאוי זועבי, צילום: אורן בן חקון

עם זאת, בבוקר ח"כ זועבי נשמעה מפוייסת יותר ואמרה בראיון לגל"צ שהיא תתמוך בקואליציה כל עוד הקואליציה תתמוך בציבור הערבי. ח"כ זועבי שוחחה לראשונה עם יו"ר מפלגתה, השר ניצן הורוביץ. במרצ הביעו אופטימיות והעריכו כי חברת הכנסת לא תפיל את הממשלה. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר