ערב של אלימות ועצב בירושלים: עימותים קשים בין מפגינים לשוטרים בעצרת למען החטופים

אלפי מפגינים השתתפו בתהלוכת לפידים, פרצו מחסומים וניסו להיכנס לבית רה"מ • לפיד בוער הושלך על פרש ואחד המוחים נעצר אחרי שנכנס מתחת לגלגלי מכתז"ית • עינב צנגאוקר, אמו של מתן החטוף, על נתניהו: "אתה פרעה, בגדת בישראל" • כלתו של יורם מצגר נאבקה בשוטרים ונגררה על הרצפה • המשטרה: "העצרת נהפכה להפרת סדר והתפרעות משוללת כל רסן"

עימותים בין מפגינים למשטרה בהפגנה למען החטופים // צילום: יוני ריקנר

ערב סוער ומלא אלימות בירושלים, שהתחיל עצרת למען החטופים מול משכן הכנסת, המשיך במסע לפידים אל בית ראש הממשלה והסתיים בעימותים בין מפגינים לשוטרים ופרשים. חמישה מפגינים נעצרו במהלך הערב. במשטרה פתחו בחקירה לאחר השלכת הלפיד מצד אחד המפגינים לעבר פרש. ראש השב"כ רונן בר הגיע לזירת ההפגנה על מנת לפקח על אבטחת ביתו של נתניהו.

אמו של החטוף מתן צנגאוקר תוקפת את נתניהו: "אתה פרעה, ממיט עלינו מכת בכורות" // צילום: יוני ריקנר

תחילה, במהלך העצרת, פנתה הערב (שלישי) מעל במת העצרת עינב צנגאוקר, אמו של מתן החטוף בעזה, לרה"מ נתניהו: ״ניהלת קמפיין נגדי, נגד המשפחות, נגד עם ישראל - האלימות שאנחנו חווים ברחובות היא בגלל שאתה מסית נגדנו, ממשלתך והשופרות שלך קוראים לנו בוגדים. אתה הוא הבוגד, בגדת בעמך, בגדת במצביעיך, בגדת במדינת ישראל״.

העצרת בירושלים, צילום: אורן בן חקון

"אתה הוא פרעה שממיט עלינו מכת בכורות", הוסיפה. "כשלת. על ידיך דמם של 1,400 נרצחים, 240 נחטפו במשמרת שלך. טיפחת וגידלת את חמאס, בגללך בני חטוף בשבי ומעונה שם. זה עליך - זו אשמתך... כשלת ב-7 באוקטובר. כשלת בכל דרך אפשרית ואתה המכשול לעסקה. לא השארת לי ברירה אלא להסיר את המכשול, לדאוג שתפנה את מקומך, למישהו שיוכל להחזיר הביתה את החטופים".

מפגינים ליד בית רה"מ בירושלים // צילום: דורשינוי

"נמשיך לרדוף אותך: נבעיר את המדינה, נרעיד את האדמה, לא יהיה לך יום ולא יהיה לך לילה. כל זמן שלמתן שלי אין יום ואין לילה - גם לך לא יהיה", אמרה צנגאוקר.

עימותים בין מפגינים לשוטרים בירושלים, צילום: אורן בן חקון

"גם הבת שלך היתה בשבת השחורה"

בהמשך דבריה היא פנתה גם למירי רגב: ״לא יהיה טקס משואות. מדינת ישראל לא תחזור לשגרה כל זמן שהחטופים בשבי חמאס״.

"כמו מתן, גם בתך הייתה בדרום בשבת השחורה, את יודעת טוב מאוד כמה בקלות היא יכלה להיות מוחזקת כעת לצד מתן בשבי. כאמא לאמא, שתינו יודעות שהיית עושה הכל בשביל לשחרר אותה, היית מבעירה את המדינה יחד איתנו. לא היית ממשיכה בשגרה, בטח ובטח שלא היית מקיימת טקס משואות. אני מודיעה גם לך - אל תנסי אותנו, תבטלי את טקס המשואות, זה לא הזמן", הוסיפה.

פרש משטרתי מול מפגינים בירושלים, צילום: אורן בן חקון

"מדיניות מופקרת של ממשלה כהניסטית"

מרב סבירסקי, שאיבדה את הוריה אורית ורפי בטבח בבארי ושאחיה איתי נחטף ונרצח, נשאה גם היא דברים קשים בעצרת: "זה לא שנתניהו נכשל בלהחזיר את החטופים, זה שהוא לא רוצה! ראש הממשלה חייב לפנות את מקומו עכשיו".

שוטרים מול מפגינים במהלך ההפגנה, צילום: אורן בן חקון

"מה שקרה ב-7 באוקטובר לא היה אסון טבע ולא גזרת גורל. זו הייתה תוצאה של מדיניות מופקרת של ממשלה כהניסטית שבראשה אדם חסר בושה וחסר אחריות... גיליתי שאין לי מדינה. שברגע האמת, אין מי שיגן עלי, אין מי שרואה אותי, אף אחד לא סופר אותנו".

"מי שנירמל את הכהניזם, מי שנירמל את הטילים על העוטף, מנסה עכשיו לנרמל את העובדה שיש בעזה 134 ישראלים חטופים וחטופות. מי שהפקיר אותנו מתייחס אלינו עכשיו כאויבי העם", הוסיפה סבירסקי. "לא יהיה לנו עתיד, לא כמשפחה ולא כחברה, עד שהחטופים והחטופות ישובו הביתה. והיום אנחנו כבר מבינים שהחטופים לא ישובו לבתיהם עד שראש הממשלה לא יפנה סופסוף את הכיסא ויילך לבית הפרטי שלו. לך ביבי, כדי שהם ישובו".

מפגין משליך לפיד בוער על פרש משטרתי // דוברות המשטרה

ברק: "החטופים עלולים לחזור בארונות"

גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק נאם הערב (שלישי) בעצרת, ואמר: ״הורדת השלטון האסוני הזה היה ונותר תפקידם של האופוזיציה ושל אייזנקוט וגנץ. אבל כבר נאמר: ׳במקום שאין אנשים השתדל להיות איש׳. הכדור עבר אלינו, האזרחים שמוכנים להיאבק על גורל המדינה״.

"על מה אנחנו נאבקים? על מחדל הטיפול בחטופים, על ביזיון ׳חוק ההשתמטות׳, על חרפת היציאה לפגרה של כנסת ישראל, ועל דרישתנו הנחרצת ש׳קברניט הטיטאניק׳ של 7 באוקטובר יורחק מההגה, ותוחלף ממשלת השכול והכישלון שהוא עומד בראשה", הוסיף ברק.

"אנחנו זועמים כי זקנים וחולים משתנקים במחילות, כי צעירות נאנסות שם, וילדים אינם יודעים את נפשם. והרי ברור לכל עין כי הכניסה לרפיח ,אם תהיה, תקרה  רק בעוד שבועות, וחיסול חמאס ברפיח הוא עניין לכמה חודשים. עד אז, עלולים החטופים לחזור, כמעט כולם בארונות. מי שהפקיר אותם ב-7 באוקטובר מוכן להקריב אותם היום, על מזבח אשליית ׳הנצחון המוחלט׳", סיכם ברק.

מפגינים ליד בית רה"מ, צילום: אורן בן חקון

שוטר נפצע במהלך האירוע

אחרי תום הנאומים, צעדו אלפי מפגינים לעבר בית ראש הממשלה ברחוב עזה עם לפידים. הם הצליחו לפרוץ מחסומים והתעמתו עם פרשי משטרה ושוטרים בניסיון לפרוץ לבית רה"מ.

אחד המפגינים נכנס מתחת למכתזית הבואש ועצר את התקדמותה ברחוב עזה. 

מפגין מתחת למכת"זית המשטרה, צילום: רויטרס

במהלך העימותים, עוכבה אילה מצגר, כלתו של יורם מצגר החטוף בעזה על ידי השוטרים. בהמשך, כמה מאות מפגינים החלו לצעוד לכיוון בית הנשיא ברחביה.

מדוברות המשטרה נמסר: "במהלך השעתיים האחרונות המחאה והתהלוכה שהתקיימו מוקדם יותר הערב בתיאום ושאותן המשטרה אפשרה ואבטחה, הפכה ברחוב עזה להפרת סדר והתפרעות משוללת כל רסן: מאות מפרי סדר ניסו לפרוץ את מחסומי המשטרה המוצבים בסמוך לבית רה״מ בכוח. חלקם התעמתו פיזית עם השוטרים. אחד מהם יידה לפיד בוער לעבר פרש משטרתי. אחר נשכב מתחת למכת״ז משטרתי, ואחרים העיפו גדרות בפראות וגידפו שוטרים".

"לאחר שעשרות המשיכו להתפרע ברחוב ולהפר את הסדר, ולא נשמעו פעם אחר פעם להוראות השוטרים במקום, המשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפרות סדר בכדי לפזר את המתפרעים, וביצעה מעצרים במקום. לפני זמן קצר מפרי הסדר פוזרו מהמקום".

"במהלך הפרת הסדר נפצע קצין משטר בידו מהשלכת גדר לעברו ע״י אחד מהמתפרעים ופונה לבית חולים לקבלת טיפול רפואי".

"המשטרה עצרה הערב חמישה חשודים בגין הפרת הסדר הציבורי והתפרעויות אלימות".

ההפגנה בירושלים מול משכן הכנסת // דוברות המשטרה

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר