היועמ"שית מבהירה לממשלה: מינוי נציב שירות המדינה - רק באמצעות ועדת איתור

היועצת המשפטית לממשלה דורשת מנתניהו: "יש לקיים הליך תחרותי למשרה" • היא מדגישה: "קיימת מניעה משפטית לכך שהנציב הבא ייבחר בהליך בו הוא ימונה באופן ישיר על ידי ראש הממשלה ומינויו ייבדק על ידי הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים" - כלומר עו"ד מיארה עומדת על כך שהמינוי יפוקח בידי שופט עליון בדימוס • הקדנציה של הנציב הנוכחי צפויה להסתיים בספטמבר

נציב שרות המדינה דניאל הרשקוביץ. צילום: אורן בן חקון

היועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב מיארה, קיבלה את חוות דעתה של הממשלה בנוגע להליך מינוי נציב שירות המדינה. לדבריה, "מצאתי לקבל את המלצתם לפיה: לשם הבטחת הליך מינוי תקין והולם של נציב שירות המדינה, יש לקיים הליך תחרותי למשרה". מדובר בטיוב הליך הבחירה לאחד מהעמדות החשובות במדינה בקרב נבחרי הציבור ולמציאת מחליף לנציב הנוכחי, דניאל הרשקוביץ, שיסיים קדנציה בספטמבר.

נציבות שירות המדינה היא הגורם המוסדי שאמון כאמור על שמירת טוהר המידות, המקצועיות והיעילות של כלל עובדי המדינה. לשם כך, נמסרו לנציב שירות המדינה סמכויות מרחיקות לכת בחוק המינויים ובחוקים אחרים. בידיו של הנציב נתונות הסמכויות ומופקדת האחריות לשמירת האופי המקצועי, הממלכתי והא- פוליטי של שירות המדינה בכללותו. מדובר במי שממלא תפקיד מובהק של שומר סף, שתפקודו העצמאי והא-פוליטי הוא חיוני מבחינה משטרית לשמירתו של השירות הציבורי בישראל מקצועי וממלכתי.

נציב שירות המדינה הנוכחי, דניאל הרשקוביץ, בוועדת חוקה (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

במכתב שהעבירה היום (רביעי) למשרד ראש הממשלה מסרה היועצת המשפטית לממשלה כי הליך מינוי תקין והולם של נציב שירות המדינה הבא דורש הקמת ועדת איתור בראשות שופט בדימוס של בית המשפט העליון. במכתב שהיא העבירה נכתב: "קיימת מניעה משפטית לכך שהנציב הבא ייבחר בהליך בו הוא ימונה באופן ישיר על ידי ראש הממשלה ומינויו ייבדק על ידי הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים". 

היועמ"שית גלי בהרב מיארה, צילום: גדעון מרקוביץ

עו"ד מיארה הדגישה כי ההצעה שהממשלה לבחון את מינוי הנציב הבא על-ידי הוועדה המייעצת למינויים בכירים, תוך החלפת נציב שירות המדינה בוועדה, היא מוקשה ממספר טעמים. היא "אינה נתמכת בהנמקה מקצועית; אינה הולמת את אופיו של התפקיד וסמכויותיו; ואין התאמה בין סמכויותיה של הוועדה המייעצת ומומחיותה, לבין המשימה החדשה והשונה שמציעים להטיל עליה כעת".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר