גורמים במערכת האכיפה: חקירת נוה-אורנשטיין מצומצמת - הסיכוי לכתב אישום נמוך

משרד המשפטים הטיל מגבלות משמעותיות על חקירתם של השניים כך שזו תעסוק בחשד לשוחד ולא בקשרים של עו"ד נוה עם גורמים אחרים • ישנו כרגע אמון חלקי בלבד בהבשלת החקירה לכדי כתב אישום ואף יתכן שיתייתר הצורך לזמן את איילת שקד לעדות

אפי נווה ואיתן אורנשטיין. צילום: .

החשד - שוחד, מרמה והפרת אמונים: גורמים במערכת האכיפה אמרו היום (רביעי) ל"ישראל היום" כי משרד המשפטים הטיל מגבלות משמעותיות על חקירתם של עו"ד אפי נוה ונשיא המחוזי בדימוס, איתן אורנשטיין כך שזו תעסוק בשלב הזה בחשד לשוחד בין השניים ולא בקשרים של נוה עם גורמים אחרים.

אפי נוה הצביע בבחירות לראשות לשכת עורכי הדין (ארכיון) // משה בן שמחון

הסיבה לכך היא מגבלה משפטית שיש על השימוש בהקלטות ובפלאפונים של נוה כראיות, כך שהחקירה בשלב הזה תתמקד בראיות שפורסמו בעיתונות.

חשש טבעי להתנכלות

עוד לפי אותם גורמים, נוה ואורנשטיין מסרו גרסאות דומות לפיהם נוה תמך במינוי אורנשטיין לנשיא המחוזי בת"א. בהתאם להמלצות הדרגים המקצועיים, בראשם שופט ביהמ"ש העליון השופט יצחק עמית, שהיה בוועדת האיתור לפי המלצת נשיאת העליון, וכי בקשותיו של נוה מאורנשטיין נבעו מחשש טבעי להתנכלות השופטת גנות לאחר שלא תבחר.

אפי נוה ואיילת שקד באילת, צילום: יהודה בן יתח

במערכת האכיפה ישנו כרגע אמון חלקי בלבד בהבשלת החקירה לכדי כתב אישום ואף יתכן שיתייתר הצורך לזמן את השרה לשעבר איילת שקד לעדות. בתוך כך, דיון בין המשטרה לפרקליטות בנושא אמור להתקיים בקרוב.

לפי גורמים המעורים בחקירה, השופט לשעבר אורנשטיין מסר בחקירה כי בשום שלב לא חשב כי הוא מצוי בעסקת תן וקח כלשהי עם נוה, וכי לא ראה צורך אף להשיב לנוה על בקשותיו משום שסבר שהם הבעת חששות טבעיים מצדו של נוה להתנכלות מצדה של השופטת גנות. אותה גנות שהתמודדה גם היא על תפקיד נשיא בית המשפט המחוזי ת"א, ולא בקשות שיש לנוה ציפייה לקיימן.

השופט איתן אורנשטיין, צילום: יהושע יוסף

לפי גורמים המעורים בחקירה, חקירתו של נוה הייתה לעומתית יותר מזו של אורנשטיין. נוה מסר לחוקרים כי הוא תמך במינוי אורנשטיין לנשיא משום שוועדת האיתור תמכו בו ואף שופטי העליון החברים בוועדה. עוד מסר כי בקשותיו מאורנשטיין היו כיוון שגנות דנה באותה תקופה בתיקים של משרדו של נוה, וחשש כי זו תתנכל לו לאחר שתגלה שלא תמך בה.

נוה סיפר לחוקרים כי זומן ללשכתה של גנות לפגישה בנושא המינוי וכי לא יכול היה לסרב לכך משום שדנה בתיקיו. עוד סיפר לחוקרים כי בקשותיו מאורנשטיין נבעו משום שלא היה מוכן שציותו לדרג המקצועי יביא לפגיעה במשרדו, וכי חשד לפלילים יכול אולי היה לעלות לו היה תומך בקידומה של גנות.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר