אילנה ספורטה חניה הואשמה בשליחת מכתבי האיום עם הקליע למשפחת בנט, מעצרה הוארך

תושבת אשקלון בת ה-65 הואשמה באיום וסחיטה באיומים של ראש הממשלה ומשפחתו • לכתב האישום צורפה חוות דעת של מומחית לכתב יד וצילום אבטחה שבו נראת ספורטה מכינה את המכתבים • המכתב הראשון יועד לגילת, אשתו של רה"מ והשני לבנו יוני • "יש במעשיה כדי לפגוע מעבר לראש הממשלה ומשפחתו, גם בציבור כולו וביסודות המשטר הדמוקרטי", צוין בכתב האישום

אילנה ספורטה-חניה, שהואשמה בשליחת מכתבי האיום עם קליע למשפחת בנט, צילום: יונתן שאול

מכתבי האיום למשפחת בנט: פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (שישי) כתב אישום לבימ"ש השלום בכפר סבא נגד אילנה ספורטה חניה, תושבת אשקלון בת 65, בגין סחיטה באיומים של ראש הממשלה, נפתלי בנט, והחזקת ונשיאת נשק (תחמושת).

לכתב האישום צורפה חוות דעת של מומחית לכתב יד וצילום מצלמת אבטחה מבית עסק, שבו היא נראית לטענת הפרקליטות מכינה את המכתבים.

שופט בית משפט השלום בפתח תקווה, נחום שטרנליכט, האריך את מעצרה של ספורטה חניה עד להחלטה אחרת. הדיון הבא בתיק ביום שני הבא. השופט קבע בהחלטתו: "קיימת תשתית ראייתית במקרה זה בעלת פוטנציאל הרשעתי. מאופן התנהלות הנאשמת כפי שעולה מחומר הראיות עולה מסוכנות מן המעשים המיוחסים לה. יש לקחת בחשבון את גילה המתקדם והעובדה שהיא נעדרת עבר פלילי. אין בכך להוות עילה לשחרור מיידי. במעשיה מגלה הנאשמת תחכום ותעוזה רבה ומימלא מסוכנות של ממש".

התובע רועי רייס אמר בדיון: "היא הסתבכה בשקרים בחקירה. לאחר שהוטחו בה ראיות היא אמרה שהיא אכן התקשרה למקום עבודתה של גילת בנט אבל טענה שהיא רצתה לקהל ממנה טיפול לבעיות שינה. גילת בנט לא עוסקת בטיפול בבעיות שינה של מבוגרים. בנוסף, תמוהה שהיא מגדפת ברשתות החברתיות את גילת בנט ואז היא פונה אליה לקבל טיפול".

הסנגור עדי כרמלי ביקש לשחרר אותה למעצר בית. "מדובר באישה בת 65 ללא עבר פלילי. בית המשפט כבר שחרר אותה ובית המשפט המחוזי הפך את ההחלטה. הפרקליטות טענה שכתב האישום יוגש למחוזי בעבירות של טרור וקשירת קשר. לביצוע פשע. בסופו של דבר כתב האישום הוגש לשלום ללא העבירות האלו. בעבירות היותר חמורות בית משפט החליט לשחרר".

בית המשפט ידון בהמשך בבקשת הפרקליטות להאריך את מעצרה עד לתום ההליכים המשפטיים.

משפחת בנט, צילום: מתוך פייסבוק

כאמור, כתב אישום הוגש נגד ספורטה חניה על ידי עו"ד רועי רייס. לפיו, הנאשמת הינה פעילה פוליטית, המרבה לפרסם ברשתות החברתיות פרסומים פוליטיים, ולהשתתף בהפגנות ומחאות פוליטיות. מזה חודשים רבים, בליבת השקפתה ופועלה הפוליטיים-אידיאולוגיים, מצויות התנגדות ועוינות קשות, כלפי ראש הממשלה בנט וסביבתו הקרובה.

במהלך תקופה זו, הרבתה הנאשמת לפרסם ברשתות החברתיות פרסומים בגנות ראש הממשלה, לרבות קללות, הכפשות בוטות, האשמות קשות, ואיחולי ומשאלות מוות.

כתב אישום בשליחת מכתבים איום למשפחת בנט // דוברות המשטרה

על רקע זה, במועד שאינו ידוע במדויק, החליטה הנאשמת, להפנות לראש הממשלה איומים, לרצוח אותו, את אשתו, גילת בנט, ואת בנו יוני, אם לא יתפטר מתפקידו. בהתאם לכך, החל מ-3 באפריל ועד ליום 11 באפריל, מעת לעת, בשלבים, הכינה הנאשמת שני מכתבי סחיטה באיומים.

אילנה ספורטה-חניה, צילום: יונתן שאול

הראשונה, מעטפה הממוענת בכתב ידה לגילת, במכללה ברעננה שבה היא עובדת, ובתוכה שמרדף שבו כדור חי 5.56 מ"מ (כדור רובה), ודף נייר שבו המלל המודפס הבא: "זה הכדור שיפגע בבטן הרכה שלך נפתלי בנט ויפגע היישר ביוני בנט אם לא תתפטר".

השנייה, מעטפה הממוענת בכתב ידה ליוני, בבית ראש הממשלה ומשפחתו ברעננה, ובתוכה שמרדף שבו כדור חי 5.56 מ"מ (כדור רובה), ודף נייר שבו המלל המודפס הבא: "זה הכדור שיפגע וינטר את גילת שלך הנוכלת או אותך נפתלי בנט תתפטר עצה לך".

במהלך הכנת שני המכתבים הקפידה הנאשמת לגעת בכל הפריטים שהרכיבו אותם רק באמצעות כפפות או שקית שחבשה על ידיה כדי לא להותיר עקבות שיובילו לזיהויה. זמן מה לאחר סיום הכנת המכתבים שלחה הנאשמת את שני המכתבים לנמעניהם.

ב-25 באפריל התקבל המכתב הראשון במזכירות מכללת רעננה. תכולת המכתב נבדקה על ידי מאבטח אישים והמכתב הועבר לטיפול המשטרה. ב-28 באפריל התקבל המכתב השני ביחידת הבידוק במרכז המיון הארצי של דואר ישראל במודיעין. באותו היום נבדקה תכולת המכתב על ידי עובד היחידה והמכתב הועבר לטיפול המשטרה. כתוצאה מהגעת שני המכתבים, הוגברה האבטחה שניתנה לבני משפחת ראש הממשלה.

"זה הכדור שיפגע בבטן הרכה שלך". המכתב שנשלח למשפחת בנט, צילום: ללא

בבקשת המעצר כתבה פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) כי: "נגד המשיבה קמה עילת מעצר, שכן לאור חומרת טיב ואופי מעשיה והלהט הפוליטי-אידיאולוגי בגינו בוצעו, קיים יסוד סביר לחשש שתסכן את בטחון הציבור, ראש הממשלה וסביבתו. מדובר בסחיטה/איומים ממניע פוליטי-אידיאולוגי, כלפי ראש ממשלה מכהן, לרצוח (בירי) לא רק אותו- אלא גם את אשתו ובנו הקטין- אם לא יתפטר מתפקידו.

"הסחיטה/איומים הקשים הופנו באופן ישיר, מוחשי ופיזי, הן לכתובת מקום עבודה, והן לכתובת מגורים. בוצעו בתכנון מוקדם מוקפד ומחושב. בוצעו באופן עקבי בשני מכתבים נפרדים, להבדיל ממעשה חד פעמי; מטבע הדברים. בנסיבות אלה, יש כדי לפגוע מעבר לראש הממשלה ומשפחתו, גם בציבור כולו וביסודות המשטר הדמוקרטי".

"שמח שהפרקליטות שמעה את קולינו ואת כתב האישום היא מסרה לשלום ולא למחוזי", אמר עו"ד כרמלי, סנגורה של הנאשמת והוסיף כי "כעת נצלם את החומרים ונחקור אותם במטרה להחזיר את התיק לגודלו המקורי".

"נחזיר את התיק לגודל הטבעי שלו": סנגורה של הנאשמת באיומים על משפחת בנט עו"ד אבי כרמלי בהתייחסות לכתב האישום

השתתף בהכנת הכתבה: איציק סבן

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר