בנט יערוך דיון דחוף במצב באוקראינה: "קורא לישראלים - שובו הביתה, אל תיקחו סיכון מיותר"

בסיום הערכת מצב במשרד החוץ דיווח השר לפיד כי ב-48 השעות הקרובות יהיו עשר טיסות מאוקראינה לישראל ובסך הכל 32 טיסות בכל השבוע • "אנחנו מתגברים את השגרירות בקייב על מנת לתת מענה טוב יותר"

רה"מ בנט בישיבת ממשלה (ארכיון), צילום: חיים צח/ לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה למתיחות בין רוסיה לאוקראינה וקרא לישראלים השוהים באוקראינה לשוב לארץ. דיון דחוף בנושא ייערך הערב. בהמשך שוחח על התוכנית הכלכלית של הממשלה.

"אנחנו לא יודעים מה יהיו ההתפתחויות, כמו כל העולם אנו מקווים שהמתיחות תסתיים ללא הסלמה, אבל חובתנו הראשונה היא לדאוג לאזרחים הישראלים שלנו", אמר רה"מ בנט, והוסיף: "במהלך השבת שר החוץ, אני והצוותים שלנו דאגנו להגביר את קצב הטיסות לישראל".

מסכי ענק להרגעת הרוחות בקייב, צילום: אריאל מרקוביץ

לסיום אמר: "אני קורא פה שוב לישראלים באוקראינה: שובו הביתה. אל תיקחו סיכון מיותר. אל תחכו למצב שבו תרצו מאוד לחזור, וזה כבר יהיה בלתי אפשרי".

על התוכנית הכלכלית של הממשלה: "המדיניות של 'ישראל פתוחה' מאפשרת לנו להעלות את שכר החיילים, לדאוג לקשישים ולהקל על המשפחות העובדות, באמצעות הפחתת מסים. זה החוזה ההוגן: ישראלים שיוצאים לעבודה, יישארו עם יותר הכנסה פנויה בסוף החודש. אנחנו ניקח מהם פחות מסים".

בנט, ליברמן וברביבאי מציגים את התוכנית הכלכלית, ארכיון, צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

עוד אמר: "הפחתת מסים היא דבר חשוב שיפנה עוד הכנסה לצריכה, אבל במקביל המחירים בישראל צריכים לרדת. משך עשרות שנים הכלכלה הישראלית סובלת ממעכבי תחרות, כל מיני פטנטים שנועדו להגן על קבוצות מסוימות ולמנוע תחרות בריאה שתקל על יוקר המחיה של רוב הציבור. המטרה שלנו, שרי הממשלה, היא לפתוח".

מאות בני אדם בדרכם מאוקראינה לישראל

כאמור, רה"מ יערוך הערב דיון דחוף לנוכח הסלמת המצב הביטחוני באוקראינה, בין היתר ידונו בעתיד הקהילה היהודית. הישיבה תיערך לאחר ששר התפוצות ד"ר נחמן שי שיגר מכתב לרה"מ ובו ביקש לקיים דיון דחוף, נוכח הידרדרות המצב הביטחוני.

בתוך כך, שר החוץ יאיר לפיד סיים הערכת מצב במשרד החוץ. בסיום הערכת המצב אמר: "ממשיכים בפעולות להחזרת הישראלים מאוקראינה, ב-48 השעות הקרובות יש עשר טיסות, והטיסות שחזרו אתמול מאוקראינה היו מלאות. בשבוע הקרוב מתוכננות 32 טיסות. אני קורא לאזרחי ישראל לעלות על הטיסות האלה".

חדר מצב במשרד החוץ, צילום: יוגב כהן, משרד החוץ

עוד אמר: "המשפחות של כל שליחי מדינת ישראל באוקראינה (יותר מ-150 איש, א.כ), עושות את דרכן לארץ. אנחנו מתגברים את השגרירות בקייב על מנת לתת מענה טוב יותר, אנחנו המדינה היחידה שמתגברת".

כמו כן, משרד החוץ יקיים שני חיתוכי מצב בכל יום, בוקר וערב, ויישאר לעבוד במתכונת חירום.

באוקראינה חיים כיום יותר מ-200,000 יהודים. הצוות המקצועי במשרדי התפוצות והחוץ עומד בקשר עם מנהיגי הקהילה ואנשיה, כולל ארגונים יהודיים וישראליים הפועלים בשטח.

"לבחון כל דרישת עלייה"

בעקבות קריאתם של רה"מ בנט ושר החוץ יאיר לפיד, המרכז למדיניות ההגירה ביקשו לבחון את כל בקשות העלייה על אף שעת החירום, זאת כדי לוודא שאין הסתננות של לא-יהודים. 

"ניסיון העבר מלמד כי עתות החירום וזעקות המצוקה מרחיבות שלא לצורך את גבולות ההגירה של מדינת ישראל, לעיתים עד כדי הבאה בניגוד לחוק השבות של נתינים זרים ללא כל זיקה ליהדות. כך אירע רק לפני מספר חודשים כאשר תחת ענני מלחמת האזרחים באתיופיה הובאו ארצה 77 נתינים זרים שהתבררו לאחר מעשה כחסרי זכאות לעלייה", נכתב במכתב החתום תחת עוה"ד ד"ר יונה שרקי, ראש המרכז למדיניות ההגירה הישראלית.

עוד נכתב: "על אף הקריאות שללא ספק יוצאות מן הלב להציל כמה שיותר מאחינו שבגולה, אנחנו דורשים לבחון באופן מדוקדק כל דרישת עלייה, ולוודא שגבולות חוק שבות תישמרנה במסגרת עלייה זו, במטרה לשמר את זהותה היהודית של מדינת ישראל".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר