במרכז הדיון לקראת עסקת חטופים: נסיגת צה"ל מצירי פילדלפי ונצרים ל-42 יום

ראשי המוסד והשב"כ והאלוף ניצן אלון צפויים לעדכן היום את ראש הממשלה ומערכת הביטחון בהתקדמות המגעים • על פי העסקה ישוחררו מקבצים של חטופים במשך כל כמה ימים לאורך הפסקת האש וביום ה-16 יחלו השיחות על שחרור הגברים • בשיחות מול המצרים והאמריקניים נעשה מאמץ לייצר חלופה הגנתית שתבטיח שחמאס לא יוכל להעביר נשק וחמושים לצפון הרצועה

מסדרון נצרים (ארכיון). צילום: חנן גרינווד

ראש המוסד, ראש השב"כ והאלוף ניצן אלון צפויים לעדכן היום (חמישי), את ראש הממשלה ומערכת הביטחון בהתקדמות המגעים לעסקה.

נתניהו עם ראש השב"כ רונן בר, צילום: קובי גדעון, לע"מ

במהלך היום צפויים השלושה לסקור את הפערים שנותרו, ובערב יתכנס הקבינט המדיני ביטחוני בקריה שבו צפויים השרים לתבוע גם הם דיווחים אודות הסיכומים שכבר הושגו מול המתווכות ובראשן ארה"ב.

גלנט: עסקה להשבת החטופים - תקדם את האינטרסים של ישראל// אלעד מלכה

שני הנושאים העיקריים שנמצאים על הפרק במרכז הדיונים, הם נסיגת צה"ל מציר פילדלפי וממסדרון נצרים למשך 42 ימים, תוך הניסיון להבטיח את האינטרסים הישראלים.

ערבויות לחלופה הגנתית

על פי הפרטים הידועים הצדדים צפויים לדון על נסיגה מדורגת של כוחות צה"ל משני המוקדים העיקריים האלו, ובשיחות מול המצרים והאמריקניים נעשה מאמץ לייצר חלופה הגנתית שתבטיח שחמאס לא יוכל להעביר נשק וחמושים לצפון הרצועה בזמן שצה"ל לא שם.

ציר פילדלפי. צה"ל דורש חלופה הגנתית, צילום: אי.פי

באשר לציר פילדלפי אומרים גורמים המעורים בנושא - נסיגה של צה"ל לא תאפשר שיקום מהיר כל כך של ציר המנהרות לאורך 14 הקילומטר של הציר במשך 42 ימים לביצוע השלב הראשון לעסקה.

שחרור גברים, החל מהיום ה-16

בנוסף, על פי העסקה ישוחררו מקבצים של חטופים במשך כל כמה ימים לאורך הפסקת האש וביום ה-16 יחלו השיחות על שחרור הגברים בשלב השני (החיילים והשבויים). אם ישראל תתרשם כי המו"מ מתקדם, השיחות עשויות להימשך גם לאחר 42 ימי ההפוגה ולהאריך אותה.

צעדה בקריאה לעסקת חטופים משער בגין לירושלים, אתמול, צילום: קוקו

ואם אחרת - הלחימה תתחדש, אומרים גורמים ישראליים. ומה באשר לסיכויים לחתימת העסקה הזו? בישראל מתרשמים כי חמאס נכון לעסקה במחיר של פשרות שאפשר להסכים להן הפעם וזאת לאחר שנסוג מהתנאי לסיום מלחמה בכל מקרה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר