פיקציית "היום שאחרי": לא ניתן לנווט מלחמה אל יעד ברור שהוגדר מראש

מלחמה מטבעה היא אירוע שיוצא משליטה, שמשנה את יסודות המציאות המוכרת • בעזה - גם אם גדודי חמאס בכל הרצועה יוכו כמעט עד חורמה, קשה לראות התייצבות חלופה שלטונית לחמאס • בצפון - המציאות לא מבטיחה בשורה ביטחונית חדשה ללא מתקפה ישראלית רחבת־היקף • תקוות היום שאחרי נמצאות במגמה אמביוולנטית

חמאס מחלק סיוע הומניטרי ברצועה. צילום: אי.אף.פי

ברוב תחומי חיי האדם, למושג "היום שאחרי" אין ולא יכולה להיות אחיזה ממשית. במקרה הטוב יש למושג הזה תפקיד מכוון כמו בניווט לילה, כשמתקדמים על פי כיוון של כוכב ולא באמת מתכוונים להגיע אל הכוכב.

נתניהו: "כל עוד חמאס לא חוסל אין טעם לדבר על 'היום שאחרי'" // עומר מירון / לע״מ, סאונד: יחזקאל קנדיל / לע״מ

מלחמה מטבעה היא אירוע שיוצא משליטה. זה אומר שממש לא ניתן לנווט מלחמה אל יעד ברור שהוגדר מראש. כשפותחים במלחמה מתחוללת טלטלה רבתי, שמשנה את יסודות המציאות המוכרת.

לתרבות המערב קשה לקבל שאין בידי המדע וחוכמת התכנון האסטרטגי להבטיח מלחמה שמתקדמת לפי תוכנית סדורה מראשית עד אחרית, ושמלחמה היא אירוע בהתהוות שאינו נתון לחיזוי בתבונת המומחים. זה מה שמבדיל פעולות בתחום ההנדסי־טכנולוגי מפעולות בתחום האנושי. בתחום ההנדסי קיימת הצלחה בתכנון מצב סיום לפרויקט, בזכות היכולת לחיבור סיבתי לינארי בין תכנון לביצוע. ברוב יתר התחומים של פעילות האדם, היכולת הזו לא קיימת.

תקיפה בעזה (ארכיון), צילום: אי.אף.פי

אפילו בחינוך ילדים אין מי שיכול להבטיח גידול וצמיחה לקראת יעד מוגדר של היום שאחרי. הכרתי נער שהוריו עשו הכל כדי לפתח אותו לפסנתרן מצטיין. הוא אף זכה להתמודד בתחרות רובינשטיין לפסנתרנים מצטיינים, אבל לפתע נטש והפך לכדורגלן. גם תופעת הזוגיות והמשפחה תלויה בהתפתחותה במשתנים בלתי צפויים, שאינם יכולים להתנהל על מסילה קבועה מראש.

בהתהוות מגמות שיצאו משליטת התכנון האסטרטגי, גם האמריקנים בעיראק ובאפגניסטן, במאמץ מתמשך של נוכחות צבאית ושל טריליוני דולרים, כשלו במימוש חזון היום שאחרי.

חיילים אמריקנים בעיראק (ארכיון), צילום: אי.אף.פי

תחת צל כבד

בהנחה זו על אי־היכולת להבטיח את ציפיות היום שאחרי, ההתרחשות בהתפתחות המלחמה בדרום ובצפון פתוחה להתהוות עם כמה מגמות אפשריות. מדובר במערכת אזורית מרובת זיקות ומתחים, שנתונה במציאות המלחמה בטלטלה חסרת תקדים. בכל הקשור לרצועת עזה, גם אם גדודי חמאס בכל הרצועה יוכו כמעט עד חורמה, קשה לראות התייצבות חלופה שלטונית לחמאס.

עיסאווי פריג' כנציג הרשות הפלשתינית או מוחמד דחלאן עם כוח התערבות ממדינות ערב: כל מי שיתייצב שם, גם בתמיכה אמריקנית, יוכל במקרה הטוב לייצב בעזה חצר שלטונית דומה לממשל הרש"פ במוקטעה ברמאללה. מבחינת פירוז מנשק ומניעת טרור, אין סיכוי למשהו אחר מהחולשה הבסיסית שהרש"פ, על מלוא מנגנוניה, מגלה בפעולתה הכושלת נגד קבוצות הטרור בג'נין, טולכרם ושכם.

מוחמד דחלאן, צילום: איי.פי

גם בזירה הצפונית, המציאות לא מבטיחה בשורה ביטחונית חדשה ללא מתקפה ישראלית רחבת־היקף. עם דעיכת הלחימה ברצועת עזה ויציאת צה"ל מכל הערים וממחנות הפליטים, גם חיזבאללה יכריז כנראה על סיום לחימת ההתשה בגבול הצפון. זה ככל הנראה לא יהיה כרוך בהסכם, רק הגחה של בוקר חדש ללא הפעלת האש.

בתנאים אלה, ללא הסכם וללא כל מימוש החלטת או"ם 1701 להרחקת חיזבאללה צפונה, גם אם חלק מהתושבים ישובו - יהיה קשה להם להשיב את המרחב לקדמותו במימוש הפוטנציאל התיירותי והכלכלי.

מטח לישראל לאחר חיסול בכיר חיזבאללה בלבנון (ארכיון), צילום: ללא

במגמה אמביוולנטית כזו של תקוות היום שאחרי, שגרת החיים בישראל תנסה להשתקם תחת צל כבד של סכנת המלחמה המתחדשת.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר