יוזמה רפובליקנית: הקונגרס יצביע על הטלת סנקציות על פקידי בית הדין הבינלאומי בהאג

"ההנהגה של בית הדין תיאלץ להתמודד עם ההשלכות של מעשיה - אם יימשכו", הודיע יו"ר בית הנבחרים מייק ג'ונסון• בינתיים, סוגיית צווי המעצר נגד נתניהו וגלנט גרמה למחלוקת בתוך המפלגה הדמוקרטית •  לצד גילויי תמיכה בישראל, יש חברי קונגרס שכבר התנדבו לסייע לתובעי בית הדין

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, מייק ג'ונסון. צילום: רויטרס

חבר הקונגרס הרפובליקני צ'יפ רוי הציג הצעת חוק שתטיל סנקציות על פקידי בין הדין הבינלאומי בהאג שחוקרים אזרחים או בעלי ברית של ארה"ב. הצעה זו נתמכת על ידי כ-25 רפובליקנים אחרים, כולל אליז סטפניק, יו"ר הסיעה הרפובליקנית בבית הנבחרים.

יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני מייק ג'ונסון, אמר ביום שני כי בית הנבחרים עשוי להצביע כבר השבוע על סנקציות נגד בית הדין הפלילי הבינלאומי, זאת בעקבות ההודעה על בקשת צווי מעצר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט.

יו"ר בית הנבחרים, מייק ג'ונסון, צילום: אי.פי.אי

כזכור, תובע בית הדין הפלילי הבינלאומי כרים חאן, הודיע ​​כי הוא מבקש צווי מעצר נגד נתניהו ושלושה מנהיגי חמאס, כולל יחיא סינוואר, מנהיג חמאס בעזה. זו הפעם הראשונה שבית הדין מבקש להעמיד לדין מנהיג של מדינה דמוקרטית.

הקונגרס האמריקני (ארכיון), צילום: רויטרס

"הקונגרס בוחן את כל האפשרויות, כולל סנקציות, להעניש את בית הדין בהאג ולהבטיח שההנהגה שלו תיאלץ להתמודד עם ההשלכות של מעשיה - אם יימשכו", אמר ג'ונסון בהצהרה.

ג'ונסון גם האשים את ממשל ביידן בסיוע לקידום התביעה, זאת בגלל מאמציה לרסן את הפעולות הצבאיות של ישראל בעזה.

ביידן כינה את הבקשה "שערורייתית" בהצהרה שגם מתחה ביקורת על חאן על כך שהוא משווה את פעולותיה של ישראל לאלו של חמאס.

מחלוקת פנים-דמוקרטית

סוגיית צווי המעצר יוצרת, שוב, מחלוקת בתוך המפלגה הדמוקרטית בכל מה נוגע ליחסי ארה"ב-ישראל.

מצד אחד, נבחרים דמוקרטים הביעו תמיכה בישראל. כך, למשל, קתי מאנינג הדמוקרטית הצהירה" "אני דוחה לחלוטין את הודעת התובע של בית הדין בהאג".

ריצ'י טורס, חבר המפלגה הדמוקרטית, צילום: אורן בן חקון

גם ריצ'י טורס, תומך ישראלי מושבע, אמר שההחלטה לבקש צו מעצר נגד נתניהו היא "לא עניין חוקי, אלא פוליטי".

בנוסף, חברי קונגרס רבים בילו את הימים האחרונים בשיחות מאחורי הקלעים עם גורמים בבית הדין בהאג כדי לנסות למנוע את התביעה. מאמצים אלו כללו פגישה וירטואלית בין קבוצה של סנאטורים משתי המפלגות עם בכירים בבית הדין, שבמהלכה הביעו הסנאטורים את דאגותיהם מהחקירה.

אולם, כמה מחוקקים פרוגרסיביים כבר הודיעו שהם שמחים מאוד על ההחלטה של חאן. "אם נתניהו יבוא לנאום בקונגרס, אני אשמח להראות לנציגי בית הדין בהאג את הדרך לאולם בית הנבחרים כדי להוציא את הצו הזה", אמר הדמוקרט מארק פוקאן.

אילהאן עומאר, צילום: רויטרס

מובן שגם אילהאן עומר, שידועה בדעותיה האנטי-ישראליות אמרה בהצהרה ש"יש לאפשר לבית הדין לנהל את עבודתו באופן עצמאי וללא הפרעות".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר