על רקע הדיווח על עסקה בשבוע הבא, נתניהו ממשיך להכחיש: "טרם הושגה הסכמה על שחרור אסירים ביטחוניים"

גורמים המעורבים במאמצי המו"מ להסכם: הפסקת המלחמה לא על הפרק • הדברים מגיעים לאחר האופטימיות שגורם מצרי הביע בנושא • החשש - בחמאס לא מעוניינים להשלים את העסקה מתוך רצון להשאיר את חלק מהשבויים כקלפי מיקוח • בתוך כך, ח"כים מהליכוד ומהציונות הדתית דורשים לקיים דיון עם ראש המל"ל אם תחול התקדמות בעסקה

נתניהו במכינת עלי. צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

הדיווח על עסקת חטופים - וההכחשה: לאחר דבריו של גורם מצרי בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" היום (שלישי) שלפיהם "ישנה התקדמות בכיוון חיובי לקראת השלמת הסכם בשבוע הבא", ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך להתנער מהדברים. "מחבלים לא ישוחררו וצה"ל לא ייסוג מהרצועה, אין מפתח לשחרור אסירים ביטחוניים", אמר היום. גורם המעורה בפרטים אמר ל"ישראל היום": "שרי הקבינט לא יאשרו כל עצירה של הלחימה". 

נתניהו וסינוואר, צילום: מרים אלסטר/פלאש90 / אי.אף.פי

גורמים מדיניים המעורים במאמצי המו"מ אומרים כי הפסקת הלחימה לא עומדת על הפרק. הם ציינו כי נדרשת סבלנות רבה אך יש היתכנות להגיע אל הסכם בישראל בינתיים, מצפים לתשובת חמאס בפגישות שיתקיימו מחר בקהיר. במהלך השיחות, מצרים וקטאר יציגו את העקרונות הכלליים של העסקה לנציגי חמאס בחו״ל, כפי שישראל הסכימה להם. אם חמאס ישיב בחיוב, ייפתח משא ומתן ממשי על פרטי ההצעה הממשיים. גורם מדיני הדגיש כי העקרונות שהציג ראש המוסד דדי ברנע בפגישות בפריז בתחילת השבוע הכילו רק את גבולות הגזרה של ישראל, ולא את הפרטים.

ראש ממשלת קטאר וראש המוסד דדי ברנע, צילום: רויטרס, אורן בן חקון

לאחר גיבוש ההצעות, הן צפויות להגיע לדיון בקבינט. נכון לעכשיו, השלבים המדוברים כוללים תחילה שחרור נשים וגברים מבוגרים מהשבי - כ-30 שבויים בתמורה להפוגה בלחימה, סיוע הומניטרי ושחרור מחבלים.

ישראל הבהירה למתווכות כי האש תימשך במשך כל זמן השיחות, מתוך שאיפה שהפעולות בחאן יונס ידחפו לעסקה בתנאים נוחים יותר לצד הישראלי. עוד הובהר מטעמה של ישראל כי היא לא תסכים לנסיגת הכוחות, אך צה"ל עשוי להיערך מחדש בתוך הרצועה במשך ימי ההפוגה.

וידאו: איתי בית-און /לע"מ, סאונד: יחזקאל קנדיל /לע"מ

החשש הוא שבחמאס לא מעוניינים להשלים עסקה כוללת מתוך רצון להשאיר בידיהם חלק מהשבויים כקלפי מיקוח להמשך הלחימה. בישראל מעוניינים לשחרר את מי שאפשר כל עוד אפשר לעשות זאת. להערכת גורמים בקבינט, בקטאר לוחצים לשחרור אלפי מחבלים כחלופה לעצירת המלחמה ומנסים לשכנע את חמאס לקבל נוסחה חלופית. בקבינט המלחמה ובקבינט המורחב יהיה קושי משמעותי לאשר שחרור של אלפי מחבלים. כבר היום השר איתמר בן גביר הניח אקדח על השולחן בדבר איום על המשך השתתפותו בקואליציה.

בן גביר, הניח אקדח על השולחן, צילום: אי.אף.פי

"פגיעה ביכולותינו כנבחרי ציבור"

בתוך כך, כמה חברי ועדת חוץ וביטחון מהליכוד ומהציונות הדתית שלחו מכתב ליו"ר הוועדה יולי אדלשטיין בדרישה לקיים דיון יחד עם ראש המל"ל צחי הנגבי אם תחול התקדמות לקראת עסקה. דרישה זו עולה לאחר שבעסקה הקודמת חברי הכנסת לא קיבלו את פרטיה המלאים. חבר ועדת חוץ וביטחון ח"כ דן אילוז כתב לאדלשטיין כי "בעת ביצוע עסקה שכוללת שחרור מחבלים, הרשות המבצעת והרשות השופטת נותנות את הדעת לגביה, אך הרשות המחוקקת אינה מקבלת כל דיווח ולא יכולה לממש את תפקידה".

אילוז הוסיף: "דבר זה פוגע ביכולת שלנו לקבל תמונה מלאה ולקבוע עמדה מדויקת. בישיבת הממשלה לפני העסקה הקודמת, חלק נכבד מהשרים השתכנעו לתמוך בעסקה לאור השיקולים שהוצגו להם למרות שהתנגדו בתחילה. הצגת השיקולים יכולה לשכנע גם חברי כנסת לתמוך או לחלופין להעלות זרקור על בעייתיות עמוקה בעסקה ולאפשר לממשלה לדייק את עמדתה. הרצון להשאיר את המשא ומתן על עסקה מאחורי דלתות סגורות מובן, אך בשלב שבו העסקה מוכנה להיחשף להרכב המלא של הממשלה, אין סיבה שהיא לא תוצג במקביל לוועדת החוץ והביטחון".

על רקע הדברים, היום נפגש מזכיר המדינה אנטוני בלינקן עם ראש ממשלת קטאר ושר החוץ מוחמד בן עבדול רחמן אל-תאני בוושינגטון. המנהיגים דנו בחשיבות בשחרור המיידי של כל החטופים. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר