לפיד. "הממשלה צריכה לתפקד". צילום: גדעון מרקוביץ'

לפיד נגד התנהלות הקואליציה: "זה מה שקורה כשלוקחים את האנשים הכי מטורללים ושמים אותם בשלטון"

ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה פתח את ישיבת סיעת יש עתיד ותקף את הממשלה הנוכחית • על נתניהו: "הוא איבד את אמון העם והציבור, צריך ממשלה מתפקדת בזמן מלחמה • ליברמן בישיבת ישראל ביתנו: "ראינו את הירי המסיבי לצפון, כולל בדקות האחרונות, איזה קו אדום נוסף צריך לעבור?"

יאיר פתח היום (שני) את ישיבת סיעת ׳יש עתיד׳ ותקף את התנהלות הקואליציה על רקע המלחמה: "מה שקרה הבוקר בוועדת ביטחון לאומי זה מה שקורה כשלוקחים את האנשים הכי מטורללים ושמים אותם בשלטון. הממשלה לא מתכנסת ולא מתפקדת".

לפיד מציע שורה של פעולות שעל הממשלה לנקוט בתקופת המלחמה // גדעון מרקוביץ

הוא המשיך והדגיש את חוסר שביעות הרצון מ"ממשלת המחדל", לדבריו: "הממשלה מתנהלת כאילו אין מלחמה. כל דיון קבינט מודלף בלייב לכל ערוצי הטלוויזיה. הסברה לא קיימת. ראש מועצת אשכול היה צריך לישון באוטו כדי לקבל את מה שהוא רוצה. אמסלם ממשיך לרסק את החברות הממשלתיות, ונתניהו רק עומד במסיבות עיתונאים ואומר: 'זה לא הזמן לפוליטיקה'".

"אני אומר לשרי הממשלה - מה עובר עליכם? מתי תבינו שקרה פה אסון?. אם הם לא יפסיקו לעסוק בפוליטיקה, נצטרך לקרוא להם ללכת הביתה. והגיע הרגע הזה. הוא (נתניהו) איבד את אמון העם והציבור. צריך ממשלה מתפקדת בזמן מלחמה".

לשאלת "ישראל היום", על כך שדבריו על החלפת רה"מ בזמן מלחמה משמשים תעמולה של חמאס, השיב: "העובדה שאנחנו דמוקרטיה, זה סוד העוצמה הישראלית. בגלל זה אנחנו חזקים יותר, ובגלל זה ננצח".

"איבד את אמון העם והציבור". נתניהו, צילום: דנה קופל

גם יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, ביקר בחריפות את הממשלה הנוכחית בישיבת הסיעה של מפלגתו: "אנחנו נמצאים ביום ה-45 למלחמה ואנחנו ביום ה- 45 בגלל הקונספציה השגויה. כל ההנהגה, גם המדינית וגם הביטחונית הייתה שבויה במשך שנים בקונספציה שגויה, שאני יכול להגדיר כהכלה וכניסיון לקנות ביטחון בשקט. ניסיון לא להרגיז אף אחד. לכן הגענו לאן שהגענו. בגלל זה קרה המחדל ב-7 לאוקטובר. לצערי, אותה קונספציה שגויה ממשיכה להיות הקונספציה השולטת גם היום בקרב ההנהגה הביטחונית והמדינית".

"לצערי אותה קונספציה שגויה ממשיכה להיות הקונספציה השולטת גם היום בקרב ההנהגה הביטחונית והמדינית". ליברמן, היום, צילום: ללא

הוא תקף גם את ההחלטה להכניס דלק לרצועה: "החלטה, שהיא חציית קו אדום. אספקת דלקים לרצועת עזה, זה פשוט מדהים. ב-7 לנובמבר, רה"מ נתן הצהרה לתקשורת, יחד עם שר הביטחון, ואמר קבל עם ועדה: 'אין כניסת דלק ופועלים, ולא תהיה הפסקת אש ללא שחרור החטופים'. יצא אחריו שר הביטחון ואמר את אותם הדברים. ב-16 לנובמבר ראש הממשלה מגלה שיש מערכת ביוב בעזה וסכנה למגיפה? יש מגיפה אחת, והיא מגיפה של שקרים".

"זה אדם שלא יודע לעמוד בלחצים, וזה לא במקרה. הוא אותו אחד שהצביע בעד ההתנתקות, שחרר יותר מ-1,000 מחבלים, כולל סינוואר, ונתן הוראה להעביר 10 מיליון דולר מקאטר למחבלי חמאס במזומן. ברור שהוא לא מסוגל לעמוד בלחצים. לא צריך לזלזל ולשקר באינטלגנציה של האזרחים".

קבינט המלחמה ומשאית דלק בעזה, צילום: קובי גדעון/לע"מ, אי.אף.פי

הוא המשיך והתייחס לגזרה הצפונית המתחממת: "גם מה שקורה בצפון הזוי. שמעתי את שר הביטחון מנופף עם אגרופים באוויר "שלא ניתן להם לחצות את הקו האדום". בינתיים יש לנו 9 הרוגים ו-40 פצועים, ביניהם חיילים ואזרחים. במנרה כיתות הכוננות עדיין ללא אפודים קרמיים והיום ראינו מה קרה בבירנית - ירי מאסיבי. אני שואל איזה קו אדום נוסף צריך לעבור?"

"אני גם רוצה להתייחס למה שקורה בעולם. ראיתי שב-BBC מספרים שלא ברור מה קרה בבית החולים שיפא. הכל ברור. ראיתי את הרופא הראשי, המנהל של בית החולים מתראיין. האמת היא כזאת: מנהל בית החולים הוא לא דוקטור, הוא דוקטור מנגלה. אין דבר כזה שהוא לא ידע על ההוצאות להורג שם ועל כל המנהרות ותשתיות הטרור שבנו במקום".

"ראיתי שב-BBC מספרים שלא ברור מה קרה בבית החולים שיפא". רשת BBC, צילום: רויטרס

"זה שהעולם לא רוצה להכיר באמת, זה בדיוק כמו שלצערי בני עמנו נשרפו במשרפות הנאצים, וגם אז אמרו שלא ידעו. כרגע הכל ברור. אבל לצערי אני חוזר ואומר, בהנהגה המדינית והביטחונית יש את אותה קונספציה תבוסתנית של הכלה, זה מה ששולט, ואת זה צריך לשנות דחוף".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו