המתווה נחשף: מסתננים יעברו הכשרות מקצועיות ויעזבו למדינות שיבחרו

במשרד החוץ מקדמים מתווה של יו"ר הוועדה לעובדים זרים, ח"כ אלי רביבו, להוצאה מרצון מישראל של מסתננים מסודאן ומאריתריאה • הצעדים העיקריים: קורס תעסוקתי - ולימוד שפת המדינה הקולטת

הכשרה לפני יציאה. עובדים זרים בת"א (למצולמים אין קשר לידיעה). צילום: יהושע יוסף

יו"ר הוועדה לעובדים זרים ח"כ אלי רביבו, בתמיכת שר החוץ אלי כהן, יזם מתווה להוצאה מרצון מהמדינה של מסתננים מסודאן ומאריתריאה. לפי המתווה, שמתפרסם כאן לראשונה, המסתננים יעברו בתחילה הכשרה מקצועית בישראל - ורק אז יוצאו לארצות היעד.

המתווה נבחן במשרד החוץ, ואתמול התקיים דיון ראשון בוועדה. לפי נתוני הוועדה, כיום שוהים בישראל כ־60 אלף עובדים זרים בסיעוד הביתי. חלקם מגיעים ארצה במסגרת הסכמים בילטראליים שעליהם חתומה ישראל עם מדינות שונות (ובראשן הפיליפינים), והיתר הובאו באופן פרטי על ידי הלשכות הפרטיות המתמחות בסיעוד.

תיעוד: כך חיים המסתננים שגורשו לאוגנדה

לפי המתווה, ייערך שיח מול מדינות שמוכנות לקלוט פליטים וכן שמוכנות עקרונית להענקת מעמד למהגרי עבודה, לא בהכרח בהתאמה לדרישות הקיימות כיום למהגרים מסוג זה. נוסף על כך, ייפתח בישראל קורס ייעודי מטעם המדינה או בפיקוחה, ובהסכמת המדינה הקולטת, להכשרת המסתננים בשפת המדינה שאליה ייצאו, שיכלול הכשרה מקצועית בהלימה לצורכי השוק במדינת היעד.

צריך לחתום על חוזה

ההכשרה תינתן רק למי שיחתמו על חוזה מול ישראל ליציאה מרצון. בסופו של דבר כל מסתנן יעזוב עם "סל יציאה", בדומה לניתן כיום. הפיילוט שמבקש משרד החוץ לקדם נמצא בשלבים מתקדמים לאישור בקנדה ובהתקדמות משמעותית במדינות נוספות.

פועלים לקידום המתווה. ועדה בכנסת, צילום: דני שם טוב דוברות הכנסת

בדף העמדה נכתב: "מדינות המוכנות לתת מעמד לפליטים - כמו קנדה, שנותנת כבר כיום מעמד לאלפי פליטים ללא כל הכשרה תעסוקתית נדרשת - יסכימו לקבל מהגרי עבודה שעברו הכשרה פורמלית וניסיון בישראל, מדינה שבה שירותי הבריאות הם מהמתקדמים בעולם, ולהעניק להם מעמד".

כל הניסיונות כשלו

הוועדה המיוחדת לעובדים זרים הוקמה לראשונה ב־1998 על מנת לבחון את סוגיית העובדים הזרים בישראל, ומאז היא עובדת ברצף, למעט בכנסת ה־20.

לפי נתוני רשות האוכלוסין, נכון לסוף 2022 שהו בארץ 24,995 מסתננים. ב־2022 יצאו מרצונם מהארץ 2,484 מסתננים, רובם מאריתריאה. לאחר ניסיונות עבר כושלים, כעת מקווים בישראל שהמהלך הזה, שיבטיח את התנאים הסוציאליים של המסתננים בארץ היעד, יאפשר להוציא מישראל בין 2,000 ל־3,000 מסתננים בשנה.

בירך על היוזמה. אלי כהן, צילום: אורן בן חקון

"אני מברך על יוזמת יו"ר הוועדה ח"כ רביבו לקידום הכשרות מקצועיות בתחום הסיעוד עבור מהגרי עבודה בלתי חוקיים בישראל מסודאן ומאריתריאה, ולקידום שיתוף פעולה עם מדינות בעולם המשוועות לקליטת עובדים מוכשרים בתחומים אלו", אמר אתמול השר כהן.

ח״כ רביבו: "כשנכנסתי לתפקיד התחייבתי שאפעל להביא הסכמים היסטוריים לישראל. אני שמח לומר שההסכמים הבילטראליים מול מרוקו והודו נמצאים בשלבים סופיים, ואנו פועלים למתווה הרחקה מרצון של המסתננים מסודאן ומאריתריאה במעין 'הסכם בילטראלי הפוך', שבו ישראל תעביר עובדי סיעוד שעברו הכשרה לקנדה, שם הם יקבלו מעמד של אזרחים ותנאים סוציאליים מלאים".

מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית נמסר: "תכנית להכשרת מסתננים לעבודות נדרשות במדינות שגם ככה משוועות לקליטת הגירה וכוח אדם תהווה ניצחון לכל הצדדים: למדינת ישראל, למדינות הקולטות ויתירה מכך, גם למסתננים עצמם".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר