נתניהו התקשר, במשרד החוץ המליצו לברך: מאחורי הקלעים של התגובה הישראלית לבחירת מלוני באיטליה

ממשלת ישראל בירכה את איטליה על סיום הפלונטר הפוליטי מבלי להזכיר את המנצחת הגדולה ועל אף המלצות אגף אירופה • נתניהו וחברי הליכוד בירכו, אולם לפיד חושש כי ברכות אליה יסבכו אותו בשל תיוגה כ"ימין קיצוני" • גם השגריר היוצא ד"ר דרור אידר המליץ לברך, והחפיפה עם השגריר הנכנס השתבשה • משרד החוץ: "ההודעה התקבלה באיטליה כחיובית"

מלוני. מקבלת ברכות מהימין לאחר היבחרה (ארכיון), צילום: אי.פי.איי

מה תהיה המדיניות של ישראל עם זכייתה של מלוני בבחירות באיטליה? בעוד ממשלת לפיד מתעלמת מראש הממשלה המיועדת באיטליה ג'ורג'יה מלוני, ראש האופוזיציה בנימין נתניהו שוחח עם מלוני לפני כמה ימים ובירך אותה על ניצחונה - כך נודע ל"ישראל היום" משני גורמים שעודכנו בפרטים.

שיחתו של נתניהו באה לאחר שהשרה לשעבר מהליכוד, גילה גמליאל, בירכה בפומבי את מלוני ונענתה על ידה כי בכוונתה לחזק את הקשרים עם ישראל. גמליאל ומלוני נפגשו בשנה שעברה באמצעות הזום במסגרת הפעילות המשותפת ב"ברית הרפורמים והשמרנים - ECR", שהליכוד ומפלגתה של מלוני חברים בה.

עוד נודע ל"ישראל היום", כי בניגוד לעמדה הרשמית של משרד החוץ, אגף אירופה במשרד המליץ לברך את מלוני על ניצחונה.

מלוני, מנהיגת מפלגת הימין "האחים של איטליה", זכתה ב-25 אחוז מקולות הבוחרים וככל הנראה תעמוד בראש הממשלה הבאה.

בניגוד לקודים הדיפלומטיים הנהוגים, בישראל הרשמית התעלמו במשך שבוע מתוצאות הבחירות.

נתניהו. שוחח עם מלוני ובירך אותה, צילום: אוהד צוויגנברג
לפיד. מתעלם מהניצחון אף המלצות אגף אירופה, צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

רק ביום ראשון זה, פרסם משרד החוץ התייחסות לתוצאות וגם בהן נמנע באופן חריג מלברך את המנצחת. בהודעה הרשמית נאמר כי "ישראל מברכת את העם באיטליה על סיום מערכת בחירות ומצפה להמשך שיתופי הפעולה והידידות עם הממשלה שתוקם והעם האיטלקי, בדגש על תחומי הכלכלה, האנרגיה, המים, החדשנות והסייבר – כמו גם במאבק המשותף באנטישמיות ושימור זיכרון השואה. איטליה היא ידידה חשובה של ישראל".

כאמור, עמדה זו מנוגדת כאמור להמלצה של אגף אירופה שהציע לברך מלוני. נראה כי ממשלת לפיד שומרת על ריחוק ממלוני בעקבות ההאשמות באירופה שהיא מנהיגה מפלגת "ימין קיצוני". מי שעוד המליץ לברך את מלוני הוא השגריר ברומא עד לאחרונה, ד"ר דרור אידר.

אידר קיים כמה פגישות עם מלוני והתרשם שהיא אוהדת את ישראל. בראיונות לכלי תקשורת דחה אידר את ההאשמות בדבר פשיזם מצידה של מלוני ואמר כי יש לשפוט אותה לפי מעשיה. ל"ישראל היום" נודע כי אידר הצליח מאוד בתפקידו וקשר קשרים מצויינים על ראשי השלטון באיטליה, מחליפו, השגריר אלון בר, סרב לקיים אתו פגישת חפיפה.

השגריר הנכנס אלון בר דחה את הצעותיו. השגריר היוצא ד"ר אידר, צילום: אורן בן חקון

הנהוג הוא כי כאשר שגרירים מתחלפים הם מקיימים שיחת חפיפה במדינה שלישית. בשיחה זו הם מוסרים עדכון על הנעשה במדינה, מסמנים שחקני מפתח וגורמים שיש להיות איתם בקשר וממליצים איזו מדיניות להנהיג. שיחות אלה קריטיות בדרך כלל להצלחת תפקידו של השגריר החדש, ואולם בר דחה את הצעות אידר.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "השגריר בר קייים מספר שיחות עם קודמו. לא היתה חריגה כלשהי מהמקובל במקרים כאלו". באשר לעמדת אגף אירופה לברך את מלוני אומרים במשרד החוץ כי "ההודעה שהוציא המשרד התקבלה באיטליה כחיובית, והניסיונות להציג אותה אחרת חסרות בסיס".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר