עם הבטחה לשיפור היחס לישראל: נשיא אקוודור בביקור היסטורי ראשון

במהלך ביקורו, הודיע ג'יירמו על שינוי מדיניות ההצבעה באו"ם של מדינתו • עוד על הפרק - הסכם שיתוף פעולה מדעי-טכנולוגי והקמת משרד לקידום חדשנות בירושלים • שרת המדע והטכנולוגיה, פרקש הכהן: "מרכז החדשנות בירושלים לחזק את הקשרים בין המדינות

נשיא אקוודור במהלך ביקורו: "אחת ממטרות הביקור שלי היא לקדם יזמות, חדשנות ושיתוף פעולה עסקי בין המדינות", צילום: חיים צח

במסגרת ביקורו בישראל, נשיא אקוודור, גיירמו לאסו, הודיע הערב (חמישי) על שינוי מדיניות ההצבעה של מדינתו באו"ם וכי כעת אקוודור תשפר את הצבעותיה ותהיה מאוזנת יותר ביחס לישראל. בנוסף, במהלך הביקור, נחתם הסכם שמטרתו לקדם שיתוף פעולה מדעי בין המדינות. ההסכם, שעליו חתמה מטעם ישראל שרת המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש-הכהן, נועד לחזק את שיתופי הפעולה המדעיים והטכנולוגיים בין המדינות לסייע ליזמות טכנולוגיות משותפות ולקדם חילופי מדענים וסטודנטים.

שרת המדע והטכנולוגיה, פרקש הכהן, שחתמה על ההסכם בשם מדינת ישראל, אמרה במהלך הביקור: ״אני מברכת את נשיא אקוודור על ביקור היסטורי ראשון וחשוב. פתיחת מרכז החדשנות בירושלים תעזור לשתי המדינות לשתף פעולה בתחומי הטכנולוגיה ולחזק את הקשרים ביניהן. ישראל היא כבר מזמן לא רק ארץ זבת חלב ודבש, אנחנו גם מדינת טכנולוגיה מתקדמת ואנו שמחים מאוד לחלוק את הידע שלנו עם חברים מרחבי העולם״.

השרה פרקש הכהן: "שמחים מאוד לחלוק את הידע שלנו עם חברים מרחבי העולם", צילום: אלעד זגמן ענבה

זאת ועוד, מוקדם יותר הבוקר הודיעה ממשלת אקוודור כי תפתח משרד לקידום חדשנות בירושלים, כחלק משיתוף הפעולה בין המדינות. לאסו הצדיק את ההחלטה ואמר כי: "ישראל היא אחת המדינות החדשניות בעולם ואחת ממטרות הביקור שלי היא לקדם יזמות, חדשנות ושיתוף פעולה עסקי עימה. אני מעריך ומודה באופן מיוחד לממשלת ישראל, לשגרירים בשתי המדינות ולארגון היזמות האקוודורי AEI על ארגון הביקור ההיסטורי והחשוב הזה".

ביקורו של לאסו הוא ביקור ממלכתי ראשון בישראל של נשיא מאקוודור. ב-15 השנים האחרונות שלט במדינה השמאל הרדיקלי שהנהיג קו עוין יחסית לישראל, אך במאי 2021 עלתה לשלטון מפלגת המרכז-ימין של לאסו. הממשלה החדשה פתחה במלחמת חורמה נגד קרטלי הסמים שגרמו בשבועות האחרונים להידרדרות למצב הביטחוני במדינה. לאור זאת מקווה אקוודור להיעזר בישראל ולייצר איתה שיתופי פעולה בתחום הביטחוני. 

נשיא אקוודור, גיירמו לאסו, עם סמנכ"ל אמריקה הלטינית במשרד החוץ, צילום: יוני פלד

לאסו, בן 66, הוא איש עסקים ובנקאי לשעבר. הוא התמודד על נשיאות אקוודור שלוש פעמים עד שניצח בשנה שעברה. באקוודור, שאוכלוסייתה מונה כ-18 מיליון בני אדם, קהילה יהודית קטנה של כאלף איש אשר רובם מתגוררים בבירה קיטו. במלחמת העולם השנייה פתחה את שעריה ליהודים וב-1947 הצביעה בעד תוכנית החלוקה של האו"ם. עשר שנים לאחר מכן, ב-1957, כוננו יחסים דיפלומטיים בינה לבין ישראל.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi