רותם בכר מקיבוץ בארי, שהיה בהודו במהלך 7.10 , השמיע הקלטות ששלחה אחותו, בת 13, בזמן שמחבלים שהו בביתם \ ערוץ הכנסת

מסקנות תחקיר צה"ל בבארי: לא הוטלה אחריות על תא"ל חירם בפרשת הירי לעבר בית ובו בני ערובה

על פי התחקיר, ההחלטות באירוע שבו נהרגו בני ערובה מפגז שנורה ע"י צה"ל לעבר בית בקיבוץ היו סבירות • פקודת הירי ניתנה בהתייעצות בין הצבא לימ"מ • ברק חירם זכה לשבחים על שלקח פיקוד כשאוגדת עזה תפקדה חלקית - ובכך נסללת דרכו לפיקוד על האוגדה • וגם: במה צריכה להתמקד מערכת הביטחון כעת?

[object Object]

תחקיר הקרב בבארי שיפורסם היום (חמישי) מזכה את תא"ל ברק חירם בפרשת הירי לביתה של פסי כהן, וסולל את דרכו לפיקוד על אוגדת עזה. האירוע הזה היה אחד מהבולטים ב-7 באוקטובר, ועמד במוקד התחקיר שערך האלוף (במיל') מיקי אדלשטיין על הקרבות בבארי. התחקיר הוצג בימים האחרונים לרמטכ"ל ולחברי קיבוץ בארי, ויפורסם במהלך היום לציבור.

חירם לקח פיקוד על האירועים וניהל לחימה אינטנסיבית במשך יותר מיממה, עד לפינוי כל התושבים ולטיהור הקיבוץ ממחבלים

מדובר בתחקיר נוקב ומעמיק, שבו חושף אדלשטיין את עומק הכישלון של צה"ל בהגנה על היישוב קודם למתקפת חמאס ובמהלכה, לרבות הימנעות של כוחות שכבר הגיעו לקיבוץ מכניסה ללחימה בהיעדר פקודה מפורשת, ועזיבה של כוחות אחרים שהשתתפו בלחימה מבלי שקיבלו אישור לכך.

הרמטכ"ל הרצי הלוי ותא"ל ברק חירם בעוטף עזה (צילום ארכיון), צילום: דובר צה"ל

אדלשטיין מקדיש פרק מיוחד ללחימה בביתה של כהן, שבו הוחזקו 15 בני ערובה. בשיאו של הקרב שוגר לעבר הבית פגז טנק, אך לא ניתן לקבוע בבירור אם בני הערובה נהרגו ממנו או מוקדם יותר בידי המחבלים.

תא"ל ברק חירם: "אזרחים לא הופקרו, חצבנו את דרכנו אליהם" \\ דובר צה"ל

התחקיר, שקובע כי ההחלטות שהתקבלו באירוע היו סבירות, גם מלמד שהפקודה לשגר את פגז הטנק ניתנה בהתייעצות בין צה"ל לימ"מ, שניהל כמה מאמצים מקבילים במוקדים שבהם הוחזקו בני ערובה ושנדרש למענה מיידי. מפקד הימ"מ, תנ"צ ח', ששהה באותו הזמן במוקד אחר, ניהל את ההתייעצות באמצעות אחד ממפקדי הפלגות שלו שהיה בבארי.

אלוף (במיל') מיקי אדלשטיין, מוביל התחקיר הצה"לי על הטבח בבארי ב-7 באוקטובר, צילום: השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

חירם זוכה בתחקיר לשבחים על כך שהגיע לבארי מביתו ביוזמתו, לקח פיקוד על האירועים וניהל לחימה אינטנסיבית במשך יותר מיממה עד לפינוי כל התושבים ולטיהור הקיבוץ ממחבלים. הוא עשה זאת למרות הכאוס ששרר בקיבוץ ובגזרה, וכשאוגדת עזה תפקדה באופן חלקי ומבולבל והתקשתה לתת מענה לבעיות ולצרכים שהתעוררו בשטח.

תא"ל אבי רוזנפלד (ארכיון), צילום: דובר צה"ל

המסקנות של אדלשטיין סוללות את דרכו של חירם לפיקוד על אוגדת עזה. הוא אמור להיכנס לתפקיד בתוך שבועות אחדים, במקומו של תא"ל אבי רוזנפלד, שהתפטר והודיע כי יפרוש מצה"ל עם תום התחקירים שעוסקים בתפקוד האוגדה ובתפקודו שלו.

לאן מכאן?

התחקיר של אדלשטיין הוא הראשון שצה"ל יפרסם, ולכן גם מיוחסת לו חשיבות רבה כמבחן לרצינות של תהליך הבדיקה העצמית שמקיים צה"ל.

מדובר בתחקיר נוקב ומעמיק, שבו נחשף עומק הכישלון של צה"ל בהגנה על היישוב קודם למתקפת חמאס ובמהלכה, לרבות הימנעות כוחות מכניסה ללחימה, ועזיבה של כוחות אחרים ללא אישור

הבחירה באדלשטיין היתה מצוינת לא רק בגלל מקצועיותו ויושרו, אלא כי הוא זוכה לאמונם הרב של תושבי העוטף כמי שבעבר פיקד בעצמו על האוגדה, וכמי שהתייצב בגזרה ב־7 באוקטובר כדי לסייע לרוזנפלד, ואחר כך גם התנדב לסייע בשיקום העוטף.

הבית של פסי בקיבוץ בארי.  התחקיר ילמד על הכשל בהיערכות ובניהול האירוע, צילום: משה שי

פרסום התחקיר צפוי להסיט את הקשב הציבורי מהאירועים בשטח, אך מערכת הביטחון נדרשת לחלק את הקשב שלה לשלושה מוקדים נוספים. הראשון: בעזה, שם מגביר צה"ל את הפעילות בצפון הרצועה - אתמול בקריאה לתושבי העיר עזה לעבור דרומה - גם כדי להילחם בניסיונות של חמאס לשקם את כוחו הצבאי, וגם כדי להגביר את הלחץ על הארגון כחלק מהמו"מ לעסקה שתאפשר את השבת החטופים.

צעדה בקריאה לעסקת חטופים משער בגין לירושלים, צילום: קוקו

המוקד השני הוא במו"מ, שהפוטנציאל שלו להתקדם הוגדר אתמול כ"טוב משמעותית מאשר בכל נקודה אחרת מאז העסקה הקודמת בנובמבר". ראשי המוסד ושב"כ ומתאם השבויים והנעדרים נפגשו אתמול בדוחא עם המתווכים מארה"ב, ממצרים ומקטאר, וההערכות בישראל הן שיידרשו לכל הפחות שבועיים עד שיוברר אם ניתן לגשר על הפערים בין הצדדים. זה פרק זמן ארוך, שמאפשר מרחב פעולה לגורמים שונים שמבקשים לקדם או לטרפד את העסקה, והוא עלול לאפשר עירוב אינטרסים פוליטיים בענייני המדינה.

דגל ישראל עולה בלהבות במסגרת השריפות בצפון בעקבות מטח כבד מלבנון, צילום: איי.פ

המוקד השלישי הוא בצפון. האירוע המטלטל שלשום ברמת הגולן, שבו נהרגו נועה וניר ברנס מפגיעת רקטה, הזכיר שוב עד כמה חבל הארץ הזה ותושביו מופקרים לגורלם. חיזבאללה אמנם התהדר בפגיעה, אבל באותה הנשימה גם הבהיר שאינו מעוניין במלחמה כוללת. חסן נסראללה הבהיר כי מבחינתו הפסקת אש בדרום תוביל לרגיעה גם בצפון, והותיר בידי ישראל לקבוע את יעדיה בצפון בעצמה - עניין שהממשלה מתחמקת ממנו כבר תשעה חודשים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו