דיווח: ארה"ב אופטימית מתמיד לגבי הסכם השבת חטופים מעזה

גורם ישראלי המעורה בשיחות שהתקיימו בדוחא ל"ישראל היום": "הצדדים מתקדמים לקראת סגירת העקרונות" • נסראללה: "מטרות התשת האויב בכלכלה ובחברה מושגות וזה יאלץ אותו לעצור את המלחמה"

תיעוד מהתקיפה בכפר כילא\ דובר צה"ל

היום ה-278 למלחמה: צה"ל קרא היום (רביעי) לתושבי העיר עזה להתפנות לדיר אל בלח. יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ התייחס היום למצב הביטחוני בצפון: "הגיע העת לגבות מחירים". נועה וניר ברנסף תושבי אורטל נהרגו במטח לעבר רמת הגולן אמש.

עדכונים שוטפים:

22:35: כתוצאה מהנפילות בצפון: חיילת צה"ל פונתה לבית חולים במצב קל.

22:10: אזעקות באצבע הגליל, התרעות במשגב עם.

21:22: בני גנץ נפגש הערב עם השליח המיוחד של נשיא ארה"ב למזרח התיכון, ברט מקגורק. גנץ הדגיש בפני מקגורק, כי מדינת ישראל מחויבת להשיב את כל החטופים, ולהשיב את הביטחון בכל הגזרות.

21:15: צה"ל תקף אתר צבאי שבו פעלו מחבלים, ובמקביל הותקפו תשתיות צבאיות נוספות של חיזבאללה.

תקיפת אתר צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה בו זוהו מחבלים במרחב טיר חרפא // צילום: דובר צה"ל

21:10: גורם ישראלי המעורה בשיחות שהתקיימו בדוחא אמר ל"ישראל היום": "הצדדים מתקדמים לקראת סגירת העקרונות ומעבר לדון בפערים. העקרונות שינוסחו יעסקו בעיקר באפשרות של ישראל לחדש את הלחימה.

21:07: כתב הערוץ אל-ערבי הקטארי מדווח כי בארה"ב אופטימיים יותר מתמיד לגבי השגת הסכם להפסקת אש בעזה ועסקת חטופים.

20:55: שלושה כטב"מים נפלו במרחב בית המכס. אין נפגעים. ללא התרעה.

20:40: שר הביטחון גלנט: "התנאים שיווצרו בעקבות העסקה -יקדמו את האינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו, ואילו, על הסיכונים שעלולים להיווצר - צה"ל וכוחות הביטחון יודעים לגבור".

שר הביטחון גלנט, צילום: קוקו

20:01: אזעקות במושב שתולה שבגליל המערבי בגין ירי טילים 

19:17: לוחמי סיירת צנחנים נתקלו בחוליית מחבלים וניהלו קרב פנים אל פנים עם החוליה. במהלך הקרב, הלוחמים הכווינו רחפן וזיהו שני מחבלים חמושים שמסתתרים בין ההריסות, המחבלים ניסו לירות לעבר הרחפן וחוסלו על-ידי ירי טנקים לעבר המבנה. במהלך הלחימה הכוחות חיסלו עשרות רבות של מחבלים, השמידו מתחמי לחימה ומבנים ממולכדים. (לילך שובל)

18:05: שני לוחמים מחטיבת אלכסנדרוני (מילואים), נפצעו היום באורח קשה בקרב במרכז רצועת עזה. הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי ומשפחותיהם עודכנו.

17:38: מספר האזעקות בצפון מאז 7.10 עבר היום את המרכז והדרום גם יחד. 

מספר האזעקות בצפון מאז 7.10, צילום: .

17:17: מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נאם היום וטען כי "מטרות ההתשה בכלכלה ובחברה מושגות וזה יאלץ את ישראל לעצור את המלחמה". עוד הדגיש נסראללה כי "אנחנו מחכים לתוצאת המשא ומתן", וטען כי "חמאס מנהל משא ומתן בשמו, ובשם פלגי ההתנגדות וכל ציר ההתנגדות. מה שירצה את חמאס - ירצה את כולנו". (שחר קליימן)

17:13: מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סאלמי: "נתערב במקרה שהנסיבות יחייבו אותנו. מיקום הפעולה שלנו נקבע על בסיס הגיאוגרפיה האידיאולוגית שלנו. גבול הג'יהאד שלנו נמצא במקום ששם מוסלמים יימצאו בסכנה, שם אנחנו נמסור נפש, נתערב ולא נרשה שאחרים ישלטו על גורלם של מוסלמים". (שחר קליימן)

16:48: שר הביטחון גלנט נפגש עם השליח האמריקני למזרח התיכון: ״פתרון שימנע ניסיונות הברחת נשק לרצועת עזה הכרחי לנסיגת כוחות צה״ל מחלק מציר פילדלפי, עבור התקדמות השיח על הסכם לשחרור חטופים״. (שירית אביטן-כהן)

16:40: מפקד מחוז תל אביב אישר את המסלול של המקטע הראשון של צעדת המשפחות - הן יצעדו הערב בנתיבי איילון ובכביש 1, כמתוכנן. כעת המשפחות קוראות למפכ"ל לאשר את המסלול המבוקש לשלושת הימים הבאים. (אבי כהן)

16:33: ראש ה-CIA ביל ברנס נועד בדוחא עם ראש ממשלת קטאר, ראש המודיעין המצרי וראש המוסד דדי ברנע כדי לדון על עסקת החטופים.

15:38: צה״ל תקף תשתיות של צבא סוריה שחרגו מהסכם הפרדת הכוחות במרחב החיץ ברמת הגולן. התקיפה בוצעה באמצעות טנקים וארטילריה. מדובר צה"ל נמסר כי צה״ל רואה בצבא סוריה אחראי לכל אשר קורה בשטחו ולא יאפשר ניסיונות להפרת הסכם ההפרדה. (לילך שובל)

15:33: בהמשך להתרעות שהופעלו בצפון הארץ לפני זמן קצר, זוהו כ-30 שיגורים שחצו משטח לבנון לעבר מרחב זעורה, אין נפגעים. (עידן אבני)

15:26: דובר צה"ל מעדכן כי כוחות צבא, מג״ב, מנהל אזרחי ושב״כ תפסו מעל 150 שקים של חומרים להכנת מטענים ברחבי פיקוד המרכז. הכוחות עצרו שישה בעלי חנויות שמכרו את החומרים, והעבירו אותם להמשך חקירת כוחות הביטחון. בנוסף, נעצרו חמישה מבוקשים בחוסאן ובעיזריה שבעציון ומבוקש נוסף בעוריף שבשומרון. המבוקשים שנעצרו הועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון, אין נפגעים לכוחותינו. (לילך שובל)

כוחות צה"ל ברחבי פיקוד מרכז, צילום: דובר צה"ל

15:24: זוהו 20 שיגורים לצפון הגולן ואצבע הגליל. מספר יירוטים ומספר נפילות בשטחים פתוחים. שרפה פרצה באחד מאתרי הנפילות. (עידן אבני)

15:02: אזעקות באצבע הגליל.

15:01: שר החוץ המצרי, בדר עבד אל-עאטי: "ממשיכים ללחוץ על השותפות לפעול ברצינות להפסקת אש". (שחר קליימן)

15:00: שר הביטחון גלנט נפגש עם השליח האמריקני למזרח התיכון: ״פתרון שימנע ניסיונות הברחת נשק לרצועת עזה הכרחי לנסיגת כוחות צה״ל מחלק מציר פילדלפי, עבור התקדמות השיח על הסכם לשחרור חטופים״. (לילך שובל)

14:58: דיווחים פלשתיניים: טנקים של צה"ל מתקדמים במרכז העיר רפיח תוך כדי פגזים. (שחר קליימן)

14:33: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש  עם השליח המיוחד של נשיא ארה״ב למזרח התיכון ברט מקגורק, בלשכת רה"מ בירושלים. בפגישתם דנו השניים בסוגיות אזוריות. כמו כן, בנוגע למו"מ, ראש הממשלה הדגיש את מחויבותו לעסקה כל עוד נשמרים הקווים האדומים של ישראל. בפגישה השתתפו השר לעניינים אסטרטגיים ושגריר ארה״ב בישראל. (אריאל כהנא)

14:04: הרמטכ״ל בעזה: "אנחנו מפעילים לחץ צבאי בצורות שונות, המכנה המשותף הוא נחישות". עוד הוא הוסיף: "אנחנו הולכים במשימות גם להשמיד כמה שיותר תשתיות, להרוג כמה שיותר פעילי חמאס, להרוג כמה שיותר מפקדים. בסוף, זה מוריד את היכולות של חמאס, מאפשר לנו להתקדם עם ההישגים, מאפשר לנו לממש משימה מאוד חשובה, לחץ - אנחנו לא נפסיק גם להשבת החטופים". (לילך שובל)

הרמטכ״ל בעזה: אנחנו מפעילים לחץ צבאי בצורות שונות, המכנה המשותף הוא נחישות // דובר צה"ל

הרצי הלוי בהערכת מצב במסדרון מרכז רצועת עזה עם מפקד אוגדה 99, תת-אלוף ברק חירם, צילום: דובר צה"ל

12:26: על פי ההערכות בצפון הרצועה בין 200 ל-300 אלף פלשתינים. צה״ל פועל בעיר עזה והכרוזים נועדו להבהיר לאוכלוסייה מאיפה להתפנות כדי לא להיפגע (לילך שובל)

העיר עזה (ארכיון), צילום: אי.אף.פי

12:23: מקור ביטחוני בכיר שצוטט ברשת "אל-חדת" מסר היום כי נצפו "אלפי אנשי מיליציות המזוהות עם משמרות המהפכה בסוריה". על פי המקור, "אנחנו לא צופים שהמשטר הסורי יתערב במקרה שתפרוץ מלחמה עם חיזבאללה. אנחנו צופים שיהיו ימי לחימה קשים בחזיתות של לבנון וסוריה. צה"ל מוכן לפעולה יבשתית בכמה חזיתות. המטכ"ל מוכן בכל הכוחות שלו - הימיים, האוויריים והיבשתיים". עוד נמסר כי "50 אלף חיילים ישראלים נוספים מכוחות היבשה מוכנים תחת פיקוד צפון" (שחר קליימן)

11:43: גנץ על המצב בצפון: "ישראל לא יכולה להרשות לעצמה את הימשכות האירועים שקורים בצפון, ואובדן שנה נוספת. הגיעה העת לגבות מחירים ביעדים צבאיים ותשתיות של מדינת לבנון, וצריך לדרוש ממנה את האחריות המדינתית. לצערי, ראש הממשלה היסס, וסירב להוסיף את החזרת תושבי הצפון לבתיהם עד ה-1.9 כמטרת מלחמה - ואנחנו משלמים את המחיר. והמחיר כבד".

גנץ על המצב בצפון: ״הגיע הזמן לגבות מחירים ביעדים צבאים ותשתיות של מדינת לבנון"\\דוברות המחנה הממלכתי

11:41: צה"ל קרא לתושבי עזה להתפנות לדיר אל בלח.בכרוז שתיעוד שלו פורסם ברשתות בעזה, נכתב לכל הנמצאים בעיר עזה, כי המעברים הבטוחים מאפשרים להם לעבור במהירות וללא בדיקה מהעיר עזה לעבר האזור הבטוח בדיר אל-בלח וא-זוואידה.

"אנחנו מודיעים לכם כי רחובות טארק בן זיאד ועמר אל-מוחתאר נחשבים מעברים בטוחים למעבר לרחוב א-רשיד (שלצד הים), ומשם דרומה (...). העיר עזה תישאר אזור לחימה מסוכן", נכתב בין היתר בכרוז (שחר קליימן)

כרוזים שפיזר צה"ל בו הוא קורא צהל קרא לתושבי עזה להתפנות לדיר אל בלח, צילום: רשתות ערביות

11:15: נועה וניר ברנס, תושבי אורטל נהרגו אמש במטח לעבר רמת הגולן. ניר ניהל את ענף הלול ולפני כן את ענף התיירות ואת תחום התרבות. נועה הייתה מזכירת ענף המטע. הותירו אחריהם שלושה ילדים (עידן אבני)

ניר ונועה ברנס, צילום: באדיבות המשפחה

10:20: כלי תקשורת ערביים מדווחים על ירי של מסוקי צה"ל בשכונת תל אל-הווא בדרום-מערב העיר עזה. עוד דווח כי מסוק הצלה אחד נחת תוך כדי ירי של פצצות עשן (שחר קליימן)

09:36: משמרות המהפכה באיראן הודיעו כי סיכלו "חוליית טרור" בצפון-מערב המדינה, שהתכוונה להסתנן דרך הגבול. דווח על כמה פצועים והרוגים מקרב החוליה (שחר קליימן)

09:14: אוגדה 99 ממשיכה בפעילות לחימה בעיר עזה, כאשר לוחמי צק"ח הקומנדו והיחידה הרב-מימדית הצטרפו לפעולה במטה אונר"א, המשמש את ארגוני הטרור. לאחר פינוי אזרחים, הכוחות פשטו על המבנה, חיסלו ועצרו מחבלים, ואיתרו אמצעי לחימה. במקביל, אוגדה 98 חיסלה עשרות מחבלים בסג'עייה והשמידה תוואי מנהרות, בעוד לוחמי צק"ח הצנחנים תקפו מבנה עם מחבלים מתצפתים.

אוגדה 162 פעלה ברפיח, חיסלה מחבלים והשמידה תשתיות תת-קרקעיות. אוגדה 143, בשיתוף עם יחידה 414 וחיל האוויר, ביצעה מספר תקיפות במרכז הרצועה, חיסלה מחבלי חמאס, כולל אנשי מנהור וחוליות נ"ט (לילך שובל)

אוגדה 98 פועלת בסג'עייה \\ דובר צה"ל

08:55: סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה מוודחת על פיצוץ בסמוך לכלי שיט הנמצא 40 מייל דומית למוכה שבתימן. אין נפגעים או נזק.

08:52: שר החוץ הירדני איימן ספאדי יבקר היום בקהיר וייפגש עם עמיתו המצרי בדר עבד אל-עאטי. הוא ידון במאמצים להפסקת אש בעזה ובתיאום בין המדינות (שחר קליימן)

08:40: סוכנות הידיעות AP מדווחת כי האמריקנים צפויים היום להציב מחדש את המזח הימי בחופי עזה - זאת במטרה להעביר את ייתרת הסחורות שממתינות להגיע לרצועה. לאחר שתסתיים העברת הסחורות המזח יפורק באופן סופי.

המזח הצף בעזה (ארכיון), צילום: David Resnick/US Army

08:39: דיווח פלשתיני: כמה נפגעים בתקיפת בית בשכונת א-דרג' בעיר עזה. אמבולנסים בדרך לזירה (שחר קליימן)

08:34: מפגינים נגד הממשלה חוסים את התנועה בכביש 4 דרום בסמוך להוד השרון (ירון דורון)

מפגינים נגד הממשלה חוסמים את כביש 4 בסמוך להוד השרון, צילום: .

08:15: דיווח בבלומברג: משרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה מקיפה נגד חמאס בעקבות אירועי 7 באוקטובר. החקירה מתמקדת בפשעי הטרור ובמערכות המימון של הארגון, כולל בחינת מעורבות של איראן וקטאר. בין היתר הם מראיינים ניצולים, חטופים לשעבר ומשפחות קורבנות, ואוספים ראיות כדי לבנות תמונה מדויקת של האירועים. החקירה תבחן גם מעורבות אפשרית של מערכות פיננסיות אמריקאיות. 

07:47: שגריר ישראל בארה"ב, מייק הרצוג על העסקה לשחרור החטופים: "ביידן יראה בזה הישג וירצה לקחת קרדיט - זו לא הסיבה העיקרית שלו אבל יש כמובן מימד פוליטי".

07:43: סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה מדווחת על אירוע 46 מייל דרומית למוכה שבתימן.

07:42: בניסיון לקדם עסקה לשחרור החטופים: ראש המוסד דוד ברנע יפגש היום בדוחא עם ראש ה-CIA ויליאם ברנס, ראש המודיעין המצרי וכן ראש ממשלת קטאר חמד בן עבד אל-רחמן אאל ת'אני. בםגישה צפויים להיות גם ראש השב"כ רונן בר ואלוף (מיל') ניצן אלוף.

ראש המוסד דדי ברנע, צילום: גדעון מרקוביץ'

07:03: בתגובה למטח שממנו נהרגו הורים לשלושה בגולן: חיל האוויר תקף במהלך הלילה תשתיות של מערך ההגנה האווירית של חיזבאללה במרחבים ג'נתא שבעומק לבנון וברעשית שבדרום לבנון.

כמו כן, מטוסי קרב תקפו מחסן אמצעי לחימה של הארגון במרחב הכפר כילא שבדרום לבנון (לילך שובל)

06:41: הערכה: נאט״ו צפויה לגנות את איראן בהודעת הסיכום הפסגה בוושינגטון (אריאל כהנא)

05:57: הותר לפרסום: רס״ל טל להט, בן 21, מכפר סבא, לוחם ביחידת מגלן, עוצבת הקומנדו, נפל בקרב במרכז רצועת עזה.

רס"ל טל להט, צילום: דובר צה"ל

05:00: המליציות בעיראק טוענות: תקפנו באמצעות מל"טים את תחנת הכוח אורות רבין שליד חדרה.

04:20: התראה על חדירת מחבלים ביישוב עלמון בבנימין.

03:00: הפלשתינים מדווחים על הפצצות צה"ל במחנה נוסייראת שבמרכז רצועת עזה.

02:00: הפלשתינים מדווחים על פעילות צה"ל באזור שכם.

כוחות הביטחון בשכם (ארכיון), צילום: דובר צה"ל

01:05: הפלשתינים מדווחים על הפצצת כלי רכב באזור העיר עזה.

00:45: לאחר דיווחים על הרג 29 בני אדם בבית ספר בעזה הוציא דו"צ הודעה בה נכתב: "מוקדם יותר הערב, מטוס קרב תקף באמצעות חימוש מדויק מחבל מהזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס אשר השתתף, בין היתר, בטבח הרצחני שביצע חמאס בשבעה באוקטובר בעוטף עזה.

נבדקים דיווחים על פגיעה באזרחים, סמוך לבית הספר 'אלעודה בעבסאן' בחאן יונס, אשר מצוי בסמוך למיקום התקיפה. האירוע מתוחקר".

תקיפות של חיל האוויר וארטילריה לעבר מספר יעדים בחאן יונס (ארכיון), צילום: רשתות ערביות

00:15: הערוץ הלבנוני אל-מיאדין מדווח על תקיפה ישראלית בעומק המדינה באמצעות חמישה טילים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר